Beebi gaasivalu on emale peavaluksBeebi gaasivalu on emale peavaluks
Foto: Shutterstock

Vastsündinu gaasivaludeks nimetatakse olukorda, kui igati terve laps muu nähtava põhjuseta sageli ja kõvasti nutab või karjub.

Gaasivalud ehk koolikud — mis need on?

Seni teadmata põhjusel kutsub ülepinges närvisüsteem mõnedel (tundlikel) imikutel esile soolte kramplikke kokkutõmbeid, mida nimetatakse koolikuteks.

Sellised kokkutõmbed võivad häirida toidu ja gaasi liikumist sooltes ning põhjustada sooleseina venitust, mis tekitabki valu.

Sagedamate ja tugevamate gaasivalude all kannatavad eelkõige need lapsed, keda toidetakse kunstlike toidusegudega. Pärast sündi on kõik beebi jaoks uus. Soojast ja pimedast emaüsast väljumise järel peab laps kohanema lugematu arvu muutustega.

Eespool mainitud ülepinges närvisüsteemi kõrval on veel mitmeid teisi põhjusi, mis võivad imikutel koolikuid põhjustada:

  • seedetrakti ebaküpsus;
  • liigne gaas, mis kutsub esile soole venituse;
  • lehmapiimaallergia;
  • vähene heade bakterite arv sooletraktis;
  • jt põhjused

Koolikuteks nimetatakse seisundit, kui laps nutab vanuses kahest nädalast kuni nelja kuuni rohkem kui kolm päeva nädalas üle kolme tunni päevas.

Koolikute all kannatav imik nutab iga päev enamasti ühel ja samal ajal ega reageeri lohutamiskatsetele. Tavaliselt nutab laps sellisel juhul pärastlõunati, õhtuti või hilisõhtuti.

Seotud lood:

Nutt on tavaliselt vali ja lohutamatu ning erineb nutust, mis annab märku tühjast kõhust või üksijätmisest. Paljudel juhtudel viitab kõhuvalule see, et laps tõmbab jalad vastu kõhtu ja sirutab need siis välja. Sel teel püüab ta ähkides ja pingutades valu leevendada.

Enamasti saavad emad juba lapse käitumisest ja nutu toonist aru, et ta nutab valu pärast.

Beebide koolikud kaovad tavaliselt iseenesest kolme kuni nelja kuu vanusena, ilma et neist jääks mingit püsivat kahjustust.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare