Beebiapteegi sisu kohta leiab hulga praktilisi nõuandeid ka perefoorumitest. Kogemused stiilis „seda ­ei läinud üldse vaja“ või „selle asemel ostsin hoopis ­tolle“ ei nõua ummisjalu järeletegemist, aga mõtteainest pakuvad siiski ning aitavad ka säästlikumalt majandada.

Enne ostunimekirja lukkulöömist ongi tänuväärsed arutelud hinna ja kvaliteedi suhte teemadel, sest kallis ei tähenda alati head ning riiulitelt, kuhu ostja pilk üldjuhul ei satu, võib sageli leida vähetuntud tootjate vägagi kvaliteetset kaupa.

Piret Tammela sõnul on mured, millega beebide­ vanemad apteeki pöörduvad, läbi aastate samad: „Gaasivalud, kõhulahtisus, viimastel aastatel kõhukinnisus ning köha ja nohu, mis titadel tekitavad raskusi hingamisel ja söömisel ning mis võivad olla ka allergia sümptomid. Ning muidugi palavik.“

Gaasivalud ja kõhuhädad

Gaasivalude vastu müüakse apteekides gaase leevendavaid tilku. Alternatiivina soovitab proviisor proovida ristiköömne- ja kummeliteed ning teha massaaži mitmesuguste kõhugaase vähendavate õlisegude ja salvidega.

Levinud muredeks on ka kõhulahtisus ja -kinnisus. Soolestiku mikrofloora tasakaalustamiseks saab Piret Tammela sõnul apteekidest erinevaid piimhappebakte­reid, mida imikutele on parem osta pulbri kujul, sest viimast on lihtne segada vee või toiduseguga. „Tilkadena on olemas ka piimhappebakteri-õlilahus koos D3-vitamiiniga. Lühiajaliseks kõhukinnisuse raviks sobivad spetsiaalsemad tooted, mis igapäevase toidu hulka lisatuna aitavad hoida soolesisu pehmena. Ägeda kõhuviiruse korral võib manustada ka vastavat pulbrit,“ kirjeldab ta valikuvõimalusi ja täpsustab, et kui tegu on kroonilise kõhuhädaga, peaks üle vaatama toiduvaliku ja vajadusel menüüd korrigeerima.

Veel soovitab apteeker laste kõhuinfektsioonide ja oksendamise korral alati jälgida, et neil ei tekiks vedelikupuudust. „Imikud on selles osas väga tundlikud, mistõttu peaks sarnastes olukordades andma lapsele lisaks vähehaaval vedelikku. Väga hästi sobib kummelitee, millel on ka põletikuvastane toime.“

Nohu ja köha

Nohu ennetamiseks ja ninast koorikute eemaldamiseks soovitab Piret Tammela isotoonilisi meresoola­lahuseid. „Kui aga juba tegemist tugevama nohuga, mis takistab nina kaudu hingamist, on parem hüpertooniline meresoolalahus. Müügil on ka mangaani- ja vaseioone sisaldavad lahused, millest esimene mõeldud rohkem allergilise ja teine külmetusest tingitud nohu leevendamiseks.“
Nina puhastamiseks on apteekides valida ka mitut masti nohupumpasid, nii mehaanilisi kui ka elektrilisi.

Veel märgib apteeker, et nohuga kaasneb sage­li ka silmapõletik, sest imikute pisarakanalid on alles kitsad ja õrnad. „Kummeliteed võib kasutada­ vaid pindmiseks puhastamiseks. Tilgutamiseks sobivad näiteks vastavad lahused või looduslikke ekstrakte sisaldavad tilgad.“

Alati tõhusaks ja kõrvaltoimeteta raviviisiks hingamisteede infektsioonide korral peab Piret Tammela inhalatsiooni puhta soolalahusega, millele võib lisada ka mõne tilga kummeli- või euka­lüptitinktuuri – viimast kasutada ettevaatli­kult, sest see võib olla ärritava toimega. „Kui aga nohuga kaasneb ka köha,“ lisab ta, „võib lisaks inhalatsiooni­dele määrida jalataldu hanerasvasalviga. Ägeda köha korral võib kasutada luuderohu­ekstrakti sisaldavaid köhasiirupeid, millel on juba tugevam toime.“

Kui tõuseb palavik

Beebidele sobivaima palavikualandajana soovitab apteeker kiiresti imenduvaid paratsetamooliküünlaid ja selgitab: „Kui paratsetamooli toime jääb puudulikuks, saab käsimüügist osta ka ibuprofeeni siirupit.“ Samas ta rõhutab, et seda tohib imikutele anda siiski alles kolmandast elukuust alates.

Ka soovitab Piret Tammela jälgida, et kõrge palavikuga laps poleks liiga paksult ega umbselt sisse pakitud. „Sõltuvalt toatemperatuurist tuleks valida vaid mõni õhem riideese ja katta tita ainult lina või kerge tekiga.“ Alternatiivina apteegirohtudele sobib palaviku alandamiseks ka keha ülehõõrumine leige vee ja viina lahusega (1 : 1). Proviisor lisab aga selgituseks, et rahvameditsiinist tuntud viinasokke võib teha vaid juhul, kui lapse jalad ei ole külmad: „Alandamist peaks alustama 38,5 kraadi juures.“
Veel kord tuleb jutuks vedelikuvajadus: „Palaviku ­korral tuleb kindlasti pakkuda lapsele sageli vett juua.“

Tasub teada

Köhal, nohul ja palavikul võib olla mitu eri põhjust, näiteks viirus, põletik, allergia jne. Seetõttu tuleb haiguse ilmnedes kindlasti konsulteerida lapse arstiga, kes vajadusel beebi üle vaatab, analüüsid teeb ja nende tulemustele tuginedes õige ravi määrab. Ravimite kasutamise korral tasub tähelepanelik olla ka võimalike kõrvaltoimete suhtes.

Imikud on oma väikese kehamassi ja veel väljakujunemata eritusorganite tõttu sageli tundlikud rohtudes kasutatavatele lisaainetele, mis võivad põhjustada uusi haigusilminguid (astmaatilisi nähte, nahaärritust, seedehäireid jms). Näiteks võib liigne magusaine muuta mõne beebi rahutuks, abiainena kasutatav laktoos tekitada kõhulahtisust, sünteetilised asovärvid ja suhkruasendajad allergiat ja liigset aktiivsust. Seetõttu tuleb alati lugeda läbi ravimi infoleht ning tutvuda abiainete ja võimalike kõrvaltoimete loeteluga.

Lihtsamate terviseprobleemide korral saab esmast abi ja juhiseid ka üleriigiliselt perearsti nõuandetelefonilt 1220. Meditsiini­list nõu jagatakse 24 tundi ööpäevas nii eesti kui ka vene keeles. Helistamisel ei tuvastata helistaja isikut, helistada ja nõu küsida võivad ka ravikindlustuseta inimesed.

Beebiapteegis võiks olla:

saialilletinktuur nabahoolduseks
meresoolalahus
D3-vitamiin
paratsetamooliküünlad
tsinksalv nahahoolduseks
kummeli-, ristiköömne- ja
saialilleürdid
hanerasv
gaasivalusid leevendavad tilgad
digitaalne termomeeter
nohupump sekreedi
eemaldamiseks ninast
pipett
vatitikud ja -padjad