Hea uudis on see, et sul on tõepoolest võimalik oma tita normaalselt magama õpetada — vaata, kuidas seda teha!


Hea uudis on see, et sul on tõepoolest võimalik oma tita normaalselt magama õpetada — vaata, kuidas seda teha!
Foto:Scanpix/PantherMedia

Kui sa seda lugu loed, siis ilmselt kuulud sa nende hulka, kelle beebi ei tea magamisest suurt midagi. Kas rahutud ööd ja lühikesed tukastused päeva jooksul on ka sinu beebi jaoks sama tavalised kui söömine ja mängimine? Sa oled kuulnud lugusid beebidest, kes magavad öö läbi ja teevad päeval korralikult kaks korda kahetunniseid uinakuid, kuid sinu laps nende hulka ei kuulu? Siis on see lugu just sulle!

Miks ei ole hea, et beebi päeval väga vähe magab?

Mida vähem ta päeval magab, seda rahutumad on ka ööd. Selline tsükkel viib teid kõiki kurnatuse äärele, olete üleväsinud ja selle tulemusena magab titt veelgi halvemini. Nõiaring.

Sa ei saa päeval ühtegi puhkepausi iseendale

Lühikeste unede tõttu ei saa te peaaegu üldse kodust välja, sest peaaegu alati on jällegi aeg uue 20minutilise uinaku jaoks. Seetõttu ei ole sul võimalik teiste täiskasvanud inmestega suhelda ja see on vägagi frustreeriv.
Uni muutub su kinnisideeks ja kogu elu hakkabki käima beebi magamise ümber. Sa pead unepäevikut, otsid kõikvõimalikke mõjutajaid või kõrvalekaldeid, proovid leida paremini sobivat unerütmi ja oled valmis tegema mida iganes selleks, et tita lõpuks ometi normaalselt magaks.

Kui kaua peaks üks uni kestma?

Loe veel

Seotud lood:

Selles osas ei ole maailmas veel päriselt üksmeelele jõutud, kuid arvatakse, et keskmiselt võiks üks alla aastane beebi päevas magada1,5-4,5h ja kolmeaastane 0- 2,5h päevas. Tõenäoliselt kuuluvad sinna madalama numbri kategooriasse selgelt üleväsinud lapsed, kelle vanemad on veendunud, et „laps magab siis, kui tal on uni“ ja kes seetõttu hoiavad oma kolmekuuseid terve päeva üleval. Mis on, olgu veelkord öeldud, absoluutselt vale!
Vastsündinutel ei ole kindlalt välja kujunenud unerütmi ega unetsükleid. Nemad võivad vabalt magada kümne minuti kuni nelja tunni kaupa ja see on täiesti normaalne. Unetsükkel hakkab paika loksuma umbes 2-4 elukuu paiku ja 4-5 kuu vanustel beebidel kestab üks uni keskmiselt 50 minutit (mis pikeneb kooliikka jõudes 90-110 minutile).
Ehk siis kõik uned, mis kestavad üle 5kuustel titadel üle 50 minuti, võib lugeda normaalseks ja piisavaks, et laps ennast välja puhkaks. Muidugi on veel parem, kui ta magab 1,5-3h, kuid 50 minuti jooksul läbib laps kõik une erinevad etapid ja ärkab rõõmsa ja puhanuna. Paraku on väga paljud lapsevanemad hädas sellega, et tita ärkab 20-40 minuti pärast ja on oma rütmi nii täpselt sättinud, et iga päev võib stopperiga aega võtta, millal teisest toast kisa kostma hakkab – näiteks ärkab beebi alati 25 minuti jooksul ning magama tagasi enam ei jää. See aga pole välja puhkamiseks kindlasti piisav.

Lühikeste unede peamised põhjused:

Kui sinu tita magab üldjuhul kenasti, kuid aeg-ajalt ärkab „ettenähtust“ varem, pole hullu midagi. Asjaga peaksid kindlasti tegelema siis, kui 20-minutilised uinakud on igapäevaseks muutunud. Esiteks pead sa välja selgitama, mis põhjustel ta kauem magada ei saa. Võib juhtuda, et alljärgnevas loetelus tunned ära rohkem kui ühe segaja.

Vale harjumus

Peamine põhjus, mis beebidel pikki unesid teha ei lase, on vale uinumisharjumus. Kui tita on vanem kui 4-6 kuud ja ei oska veel iseseisvalt uinuda, ärkab ta pärast esimest sügavat und kergemasse unefaasi liikudes kohe üles ning lööb silmad lahti. Kui ta siis avastab, et sind pole ta juures, lutt pole suus või kaisukaru on kadunud, teeb ta kisa, sest olukord pole täpselt samasugune nagu siis, kui ta magama jäi.

Tita on üleväsinud või pole üldse väsinud

Üleväsinud beebide kehad toodavad stressihormooni kortisooli, mis ühtlasi hoiab teda üleval ega lase uinuda. Tulemus – kurnatud ja pahur beebi, kes ei suuda magama jääda, ärkab tihti ja unega käib pidevalt üks igavene jant. Nii et ei, sa ei tohi lasta oma tital liiga kaua üleval olla!
Samuti peaksid jälgima seda, et mida vanemaks tita saab, seda kauem ta suudab ja tahab uinakute vahel ärkvel olla. Kahetunnine mänguaeg, mis 5-kuusele beebile ideaalselt sobis ja lõppes pika unega, võib 8-9 kuu paiku pikeneda kolmele tunnile. Täiesti ärkvel beebit ei maksa uinutama hakata, sellest ei tule tõenäoliselt miskit välja.

Keskkond segab

Tavaliselt ei ole see lühikese une põhjuseks, sest tite magamisega hädas olevad vanemad teevad kõik endast oleneva, et beebi oleks voodis hea. Sellegipoolest – kitsas mähe, ere valgus, kõva lärm jms segajad võivad uneaega lühendada.

Nälg
Samuti väga haruldane juhus, kuid tasub siiski mainimist – kui tita läks voodisse tühja kõhuga, ei ole väga pikka und loota.

Ealised iseärasused

Võib juhtuda, et su tita pole veel piisavalt küps, et pikka und magada. Vastsündinu, kes magab 20 minuti kaupa, on tavaline vastsündinu. 9-kuusel lühimagajal on probleem, millega tuleb tegeleda.

Mikrouned

Kui laps on ärkvel, ta väsib. Kui ta on väsinud, saab ta magama jääda. Mõnikord juhtub aga nii, et laps uinub, kuid 10 minuti pärast ajab miski ta üles ja siis on olukord halb, sest ta on saanud oma suurest väsimusest üle ja uuesti pikale unele teda suigutada ei õnnestugi. Nii et ei ole hea mõte lasta tital magama jääda kärus 5 minutit enne kojujõudmist, autos teel toidupoest koju või tissi otsas. Kui teda liigutad, ta ärkab ja siis on uni rikutud.

Liiga vähe rahustamist

Öösiti suudab tita end ise rahustada, kuid päeval on tegemist liiga palju ja elu liiga põnev, et teise tuppa rahulikult lebama jääda. Pole mõtet beebit keset põnevat mängu põrandalt üles korjata ja teda voodisse pista lootes, et äkki jääb kohe magama. Ei jää. Ergas ja ärkvel tita tuleb enne magamapanekut maha rahustada. Une-eelne rutiin on tähtis nii õhtul kui päeval ja voodisse minekule eelnevad tegevused peavad olema täpselt samasugused iga kord.

Järjepidevuse puudumine

Mida kindlam on su rutiin ja mida kindlamalt sa sellest kinni pead, seda lihtsam on lapsel magama õppida. Kui laps läheb iga kord magama erinevas kohas (auto turvatoolis, ema voodis, oma voodis, kärus, vanaema pool jne), ei saagi ta aru, kus see õige magamise koht tegelikult on.

Une-eelne rutiin puudub

Vastsündinud ei vaja rutiini, sest nemad suudavad uinuda iga kell ja igal pool. Alates lapse kolmandast elukuust peaksid kindla rütmi sisse seadma ja sellest kinni pidama. Laps peab teadma, et kui sa mänguasjad kokku korjad, ta põrandalt üles võtad ja näiteks laulma hakkad, siis hakkab uneaeg ja see võimaldab tal rahuneda ning rahulikult uinuda.

Vale harjumus

Ka siis, kui sa oled kõik õigesti teinud ega tunne end ära üheski eelnimetatud punktis, võib su tita järjekindlalt teha 32,5 minutilisi uinakuid. Vanematel beebidel võib see lihtsalt olla harjumuseks kujunenud. Sellest harjumusest välja murdmine on aeganõudvam, kuid mitte võimatu. Loe edasi, et teada saada, mida sellisel juhul teha.

Kuidas murda lühikeste unede harjumust?

Kui tita on lühikeste unedega harjunud, on sul kaks võimalust. Sa võid proovida beebi und segades püüda seda pikendada või lasta beebil voodis igavleda, kuni ta uinub.

Beebi unerütmi häirimine

Tavaliselt on tita une pikkus etteaimatav ja sa tead täpselt, et 21 minuti pärast kostab magamistoast hõikeid. See on väga kasulik teadmine, sest nüüd saad sa selle meetodi kasutusele võtta. 5-10 minutit enne tita eeldatavat ärkamisaega mine ta juurde ja sega teda natukene. Mitte nii, et ta end ppsti ajab ja ootab, et sa ta voodist välja võtad, vaid niimoodi, et ta ennast natukene liigutab. Sellest võib täiesti piisata selleks, et ta sügavasse unne tagasi libiseks. Jätka seda tegevust 5-7 päeva jooksul. See on piisav aeg, et tita pikemate unedega harjuks.

Ära karda seda meetodit, sest kõige halvem, mis juhtuda saab, on see, et ta ärkab kõigest 5-10 minutit varem oma nagunii lühikesest unest üles. Parimal juhul õpetad sa ta suhteliselt lühikese aja jooksul märkimisväärselt pikemalt magama.

Beebi igavleb, kuni uinub

Mikrounest ärgates ei ole lihtne uuesti uinuda. Ilmselt oled seda isegi kogenud, et 10-15 minutist täiesti piisab, et ennast punanuna tunda. Beebidel on samamoodi, lisaks eelistavad nad iga kell oma eriti ägeda vanemaga müramist voodis vedelemisele.
Mõnikord tuleb see mänguvariant välistada. Järgmised kaks nädalat olgu tita voodis olemise ajaks minimaalselt üks tund. Kui ta ärkab enne tundi, jäta ta voodisse. Kui ta jääb uuesti magama, on see imetore, kui ei, siis jää endale kindlaks ja ära teda enne tunni möödumist voodist välja võta. Tõenäoliselt tulevad mängu pisarad ja kisa, sest talle ei meeldi üksi jumala igavas voodis olla, kus pole ühtegi mänguasja ega midagi põnevat teha. Aga kui sa 10 päeva vastu pead, siis tõenäoliselt annab tita alla, saab aru, et tal tõesti ei ole peale magamise midagi targemat teha ja oledki lühiunetsüklist väljas!

Lühiune reeglil on ka erand

Pane tähele – ka vanemate beebide puhul ei ole iga lühike uni probleem. Tita, kes magab päeval pikalt, tahabki õhtupoolikul enne ööund ühte lühiund veel ja see on täitsa okei, kui ta siis 10-20 minutit veel suigatab. Pikemalt polegi tarvis, sest muidu ei jää ta õhtul õigel ajal ööunne. Ära siis seda pikendama hakka. Proovi eepoolkirjeldatud taktikaid ikka ainult päeval.

Vaata veel:7 põhjust, miks peaks lapse uneharjumusi teadlikult kujundama

Allikas:preciouslittlesleep.com