Hooli oma beebist ja unusta niisked salvrätid!

 (1)

Hooli oma beebist ja unusta niisked salvrätid!
Päevaleht/Pressifoto, Pille-Riin Pregel

Veebiportaalis hingepeegel.ee tehakse juttu sellest, milliseid ohtlikke aineid sisaldavad pealtnäha süütud beebilapid: sulfaadid, happed, parabeenid, parfüüm jpm. Loodusesõbrast lugeja jagab aga ohutuid alternatiive, mis toimivad sama tõhusalt ja on kõigele lisaks su lapse pepule ohutud!

Ohutuid alternatiive on väga raske leida ja kui leiab, siis on üürata kallid. Niimoodi ringi kolades leidsin retsepti, kus kasutatakse beebilappide tegemisel beebiõli ja beebi losiooni — kontrollige nende koostist ja siis saate aru, et ega vist ei taha ka seda endalegi peale määrida — lapsest rääkimata. Isegi sääsed hoiavad eemale…

Kõige ohutum alternatiiv ja ka odavaim, on teha need lapid ise. Küsimus on nüüd selles, kas soovitakse kasutada ühekordseid või korduvkasutatavaid lappe.

 • 1 tugevam paberrätikute rull või pakk volditavaid (odavad versioonid ei tööta — lagunevad ära — tuleb kasutada tugevamat paberit — näiteks, mida kasutavad autotöökojad)
 • 1 kaanega anum, kuhu rätikurulli saab sisse panna. Selleks sobib ka vana beebilappide karp — kui peaks olemas olema.
 • 425 ml keedetud ja jahutatud leiget vett (või destilleeritud vett) — kraanivesi ei sobi, sest lapid ei säili selles kaua, kui nädalaga ära kasutate, siis võib ka kraanivett kasutada.
 • 1 spl puhas aloe vera geel
 • 1 spl nõiapuu ekstrakt
 • 2 spl Castille vedelseep
 • 10 tilka greibiseemne ekstrakt või 2 kapslit E-vitamiini (seda panna soovi korral)
 • 1 spl oliivõli või mandliõli (ka soovi korral)
Seotud lood:

Eeterlikke õlisid võib soovi korral omal valikul lisada, näiteks 6 tilka apelsini ja 6 tilka lavendlit
Kui teil on laps tundliku või allergilise nahaga, siis jätke eeterlikud õlid välja ja kasutage selle asemel saialille- või kummelitõmmist, ning vähendage vastavalt sellele vee kogust.

Tegutsemisjuhend

 • Lõigake rätikurull terava noaga pooleks või kasutage pakiga rätikuid, kuidas rohkem meeldib.
 • Asetage rull või rätikud selleks ettevalmistatud anumasse.
 • Suures kausis segada omavahel vesi, aloe, nõiapuu ekstrakt, Castille seep, õlid ja E-vitamiin või greibiseemne õli. Segada hoolega läbi.
 • Lisada eeterlikud õlid ja segada läbi.

Loe veel

 • Valada saadud vedelik rätikutele ning lasta imenduda. See võtab umbes 5-10 minutit aega.
 • Keerata rull ümber, et ka teine pool korralikult vedeliku sisse imeks (5-10 min). Kui teil on välja kujunenud oma kindel rätikute mark, mida kasutate, siis kujuneb pikkamööda ka sellele vastavale rätikumargile välja ka paras vedelikukogus. Mõni mark tahab rohkem, teine vähem vedelikku.
 • Kui rull on kenasti läbi imbunud, siis eemaldage rullilt papist südamik ja see aitab omakorda alustada esimese lapiga. Lappe võtke seestpoolt väljapoole. Kui kasutate volditud rätikuid, siis see ei ole oluline.

Korduvkasutatavad lapid

Kui soovite kasutada korduvkasutatavaid lappe, siis teete kõik samamoodi, aga paberrättide asemel kasutage vana imikutekki või flanellriiet või vanemat T-särki, millest lõikate paraja suurusega lapid (näiteks 20 x 20 cm). Asetage lapid samamoodi voldituna kaanega nõusse ja valage segu lappidele või valage saadud segu spreipudelisse ning piserdage igat lappi enne kasutamist vastavalt vajadusele. Tulevad veel odavamad, kui ühekordseks kasutuseks mõeldud lapid ja on loodussõbralikumad.

Muide, need lapid sobivad ideaalselt ka kodumajapidamise puhastamiseks — puhastavad hästi keraamilisi pindu, nahkpindu (mööbel), põrandapindu, aga roostevabale terasele ei sobi — jätavad kihi peale.

Desinfitseerivaks lapiks sobib hästi segu teepuu ja lavendli eeterlike õlidega. Neid võib kasutada ka meigi eemaldamisel. Reisil suurepärased abimehed.

Milliseid ohtlikke aineid populaarsed beebilapid sisaldavad, loe Hingepeegli artiklist!

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare