Ühtaegu needus ja õnnistus, selline see virtuaalmaailm juba kord on. Kuna aga beebiga seotud elu on otsast otsani maine, tuleb igaühel endal paika seada tasakaal interneti ja tegelikkuse vahel.

Imetamise ajal internetis

Esialgu kulub tita toitmisele palju aega, seetõttu kipub just lapse esimestel elukuudel imetamise kolmandaks osapooleks sülearvuti. Väikese Roni ema Age Peterson meenutab, et nii läks temalgi. Vastsündinu magas palju ja sel ajal harjus ema vaba aega netis sisustama. Kui laps hakkas rohkem ­tähelepanu nõudma, tuli end juba korrale kutsuda, et ümber harjuda. ­Lõpuks otsustas Age teadlikult, et ­tuleb teha valik lapse kasuks. „Olin harjunud lugema perekool.ee’d ja jälgima pereklubi.com’is teiste novembribeebide tegemisi ja toimetamisi. Hakkas ette tulema olukordi, kus süles on jaurav laps, keda nii muuseas üritan rahustada, endal pilk ekraanil.“

Age tegi valiku ning käib lugemas ainult neid gruppe ja lehekülgi, mis tõeliselt huvi pakuvad. „Alguses olin Facebookis ka grupis Beebid 2011 ning oktoobri-, novembri- ja detsembribeebide omas, kuid loobusin neist. Ka ei lisanud ma end meelega novembribeebide Skype’i gruppi, sest kartsin, et sellisel juhul võib arvutist Ronile liiga suur konkurent saada.“ Age peabki õigeks valida välja mõni huvipakkuvam leht või grupp ning olla seal. Nii on vähem kohti, mida lugema kibeleda.

„Ja ega laps ei lase end tähelepanuta jätta. Kui ta ikka tahab oma ema, siis teeb ta seni häält, kuni ema temaga tegelema tuleb,“ sõnab Age. „Pealegi on ju koos väga vahva aega veeta. ­Mida rohkem lapsega olla ja tegelda, seda rohkem hakkad seda aega hindama ­ega kipugi enam nii väga internetti.“

Age hinnangul sõltub palju ka lapse päevakavast ja sellest, kui hästi tita magab. Ta muigab, et kui vanasti pesid emad lapse magamise ajal mähkmeid, siis nüüd istub küll vist enamik netis. „Kui ema saab lapse liht­salt õue magama viia, siis võib tema uneajal rahulikult internetis­käigud ära teha. Mina käin lõuna ajal Roniga jalutamas ning seda aega mul muu jaoks ei ole. Samuti olen poja kõrval kahe teise päevase uinaku ajal, sest muidu ta ei taha hästi magada. Järelikult on mul arvuti taga võimalik olla kas tema ärkvel olles, kui ta on nõus põrandal omaette mängima, või õhtul, kui ta on juba ööunne läinud.“

Millest arvuti ilma jätab

Miks ei võiks ema jagada näiteks imetamise aega beebi ja arvuti vahel? Tänapäeval räägitakse palju vanema ja lapse kiindumussuhte tähtsusest. Selle teooria järgi vajab laps normaalseks arenguks lähedast inimest, kellega tal on soe ja tugev emotsionaalne side. Näiteks teisme­liste käitumisprobleeme seletatakse tihti just häiretega kiindumussuhtes. Laps hakkab omapoolset kiindumust väljendama alates 5. elukuust ja see muutub väga tugevaks siis, kui ta on üheaastane. Ent need esimesed kolm kuud, kui laps veel oma tundeid palju välja ei näita, on ometi väga olulised, et kiindumussuhtele alus rajada. Imetamise võiks „broneerida“ beebile selliseks ajaks, mil maailmas olete vaid teie kaks ning laps ei tunne end hetkekski kõrvalisena.

Tasub mõelda ka sellele, et loodus pakub naistele emaks saamisega heldelt teisigi boonusi. Näiteks teravduvad raseduse ajal kõik naise meeled. Sünnitusel ja imetamisel vabanev hormoon parandab õppimisvõimet­ ja mälu. Suureneb stressitalu­vus. Naine muutub paindlikumaks, empaa­tilisemaks, emotsionaalselt intelligentsemaks. Tihti ammutab ta just emaks saamisest jõudu selleks, et teostada ambitsioonid, millest seni on vaid mõelnud või unistanud. Lapsevanema roll aitab tähelepanu tulevikule koondada ning asju paremini tähtsuse järjekorda reastada.
Seda kõike arvestades on pigem otstarbekas selle lühikese beebiaja vältel emadusele keskenduda ja selle kõiki hüvesid täiel rinnal kasutada.

Interneti ilmsed voorused

Teisalt ei tohiks suhtuda arvustavalt, kui ema on aeg-ajalt ka internetis. Lapsega kahekesi kodus olles tahaks ikka ju ka mõne täiskasvanuga paar sõna vahetada. Internetis on hea teistelt nõu küsida. Huvitav on kuulda lihtsalt sedagi, milline on teiste emmede päevakava või mida nende lapsed juba teha oskavad.

Kahe lapse ema Mari-Liis Haviko­ tunnistab, et arvuti ikka kon­kureerib natuke beebiga, sest on­ teadagi sõltuvuse tekitaja. Ent ar­vu­tist on ka palju kasu. „Sõbranna­dega kohtun uue elustiili tõttu üliharva, aga suhtlusvaegust on vaja rahul­da­da, ei piisa ju ainult perekonnast.­ Teiseks on arvuti ülioluline nõu­andja.­ Beebiga tekib alati väga palju probleeme ja küsimusi ning internet on neid arutelusid ja vastuseid täis. Ning veebipoodidest saab beebile ja endale vajalikke riideid jm asju osta.“

Mari-Liisi sõnul annab internet lastega tegelemise aega omakorda juurdegi. Ta ei poolda väikeste titadega koos poodides ega ametiasutustes käimist ning on ülimalt rahul, et tänapäeval on võimalik kõik asjad ajada internetis joonde kuni lasteaia­avalduste ja tuludeklaratsiooni esitamiseni.

Ka Age Peterson hindab arvutit nõuandjana. „Perekooli foorumist olen palju abi saanud. Ka raseduse ajal küsisin sealt nõu ning sain väärt vastuseid. Beebi alafoorumist olen saanud infot eelkõige lapse magamise ja lisatoiduga alustamise kohta.“

Age lisab, et kuna tema tutvusringkonnas pole lastega inimesi just väga palju, on ta leidnud internetist endale uued sõbrad. „Juba raseduse ajal otsisin foorumist paar naist oma elukoha lähedalt, et oleks nendega hea jalutamas käia. Raseduse ajal alustasime koos jalutamist ja nüüd käime koos „kärutamas“.“