Kuidas beebit ilma suuremate raskusteta rinnast võõrutada

 (1)

Kuidas beebit ilma suuremate raskusteta rinnast võõrutada
Scanpix/Panther Media

Mõni ema ei jõua seda ära oodata, teist tabab võõrutamisel kahjutunne. Mida tuleks teada õige aja ja sobivate meetodite kohta, saate teada siit.

Millal on rinnast võõrutamiseks õige aeg?

Rangelt võttes sellist aega polegi. Maailma Tervishoiuorganisatsioon (WHO) ja riiklik imetamiskomitee soovitavad anna lapsele vähemalt kuus ainult rinnapiima ning hakata teda seejärel tasapisi harjutama köögi- ja puuviljapüreedega, kuid lõppude lõpuks teeb iga ema enda ja oma lapse jaoks ise otsuse, millal imetamine lõpetada.

Oluline, et kuulaksid sealjuures vaid iseennast ja oma sisetunnet,
mitte seda, mida teised ütlevad. Ükski ema ei pea end rongaemana tundma, kui ta otsustab lapse rinnast võõrutada kohe pärast kuuenda elukuu
möödumist. Samuti ei pea naine otsima õigustusi, kui imetab veel
kaheaastast last.

WHO soovitab koguni lapsi vähemalt osaliselt kuni teise eluaasta lõpuni imetada, sest üks on kindel: emapiim on lapse jaoks parim toit. See sisaldab kõiki olulisi toitaineid, tugevdab immuunsust, kaitseb nakkushaiguste ja allergiate eest.

Kuidas võõrutada rinnast ilma suuremate raskusteta?

Kõige parem on leida selleks aeg, kus ei ole muid stressi tekitavaid tegureid. Kui lapsel tulevad hambad, ta on haige või äsja vaktsineeritud, aitab imetamine pinget leevendada.

Seotud lood:

Rinnast võõrutamisega kaasnevat frustratsiooni oleks sellisel ajal raske taluda. Kui võimalik, siis võiks võõrutamise sättida jahedamale aastaajale.

Suvekuumuses kaasnevad lisatoidule üleminekuga tihemini mao-soolestikuhäired.

Mida rohkem aega ema rinnast võõrutamise jaoks võtab, seda parem on. Kõige paremini toimib asi siis, kui asendada nädalas üks imetamiskord lisatoiduga (kuni viie kuu vanustel imikutel rinnapiimaasendajaga). Nii hakkab piima teke iseenesest vähenema, liigne piim imendub organismi tagasi ning lapse seedetrakt saab tasapisi uue toiduga harjuda.

Kõigepealt tuleks asendada see imetamiskord, kus laps on seni kõige vähem söönud või kus rindades on kõige vähem piima (enamikul naistest on see aeg kella 16 ja 20 vahel). Oluline on ka see, et laps poleks ei liiga näljane ega liiga väsinud, et suuta lusikalt paar ampsu süüa.

Loe veel

Kas imetamist saab üleöö lõpetada?

See on raske, sest piima teket ei saa nii kiiresti peatada. Mõnikord on see siiski vajalik, näiteks kui ema satub ootamatult haiglasse. Tihti tekib imetamise järsul katkestamisel piimapais ja rinnapõletik.

Nende nippide abil saab piima tekke kolme kuni viie päevaga kontrolli alla:

- Kanna kitsast rinnahoidjat (ettevaatust — rind ei tohi kuskile vahele pigistatud olla!) või keri ümber rinna tugevalt rätik. Mõlemad meetodid piiravad verevarustust ja takistavad sellega piima teket.

- Jahuta rinda apteegis müüdavate jahutuskottide abil. Ka see vähendab verevarustust ning ennetab lisaks ka rinnapõletikku.

- Rinnapiimast võõrutamise ajal on tähtis rinda aeg-ajalt masseerida, et ei tekiks piimapaisu. Kui surve on liiga suur, võib väikese koguse piima välja pumbata — aga ainult nii palju, et surve muutub talutavaks. Kui rind tühjaks pumbata, saab organism signaali, et piima on vaja juurde toota.

Kas on ravimeid, mis aitavad rinnast võõrutada?

Mõni ravim takistab kunstlikult imetamishormooni prolaktiini ja seega ka piima teket. Siiski on need ravimid väga küsitavad, sest paljudel naistel võivad need tekitada tugevaid vereringehäireid. USA-s on need juba turult kõrvaldatud.

Kas on leebeid, homöopaatilisi alternatiive?

Emadel, kes on soovinud last rinnast võõrutada, on olnud häid kogemusi homöopaatiliste vahenditega. Ka salveitee (kolm tassi päevas) aitab, sest pärsib loomulikul viisil prolaktiini eritumist. Ühe tassi tee kohta võetakse üks teelusikatäis salveilehti, valatakse need üle kuuma veega ja lastakse teel 10 kuni 15 minutit tõmmata.

Vaata ka seda: Millal ja kuidas anda beebile esimest korda tahket toitu

Laps keeldub rinnast — kas imetamisega on nüüd lõpp?

Sõltub, kui vana laps on. Kui aastane laps ei soovi enam rinda, on tegemist normaalse arengu- ja iseseisvumisprotsessiga. Sellisel juhul pole mingit vajadust last iga hinna eest rinda imema sundida. Selle asemel võiks proovida, kas laps võtab lusikalt porgandi- või puuviljapüreed ja kas selline toitmine pakub talle rõõmu. See on kindel märk, et ta sooviks nüüd ka midagi muud peale emme piima.

Imikutega on teine lugu. Mõned keelduvad rinnast ootamatult ja nähtava põhjuseta. Ära sellisel juhul liiga kiiresti alla anna, vaid püüa hoopis põhjus välja selgitada.

Lapsel võib tekkida võõristusreaktsioon, kui emal algab sünnituse järel esimest korda menstruatsioon, sest siis maitseb piim teisiti.

Samamoodi on lapse jaoks harjumatu, kui ema proovib uut lõhnaõli või ihupiima. Ka kinnise ninaga imikud ei taha rinda võtta.

Kui laps streigib, võib teda proovida toita väljapumbatud piimaga, mida tuleks ideaalsel juhul anda lusika või napsiklaasiga, sest nii ei aja rinnast erinev lutt last segadusse. Kui laps ei soovi välja pumbatud piima, tuleb hiljemalt ühe päeva möödudes anda rinnapiimaasendajat.

Kahtluse korral tuleks küsida nõu ämmaemandalt või imetamisnõustajalt. Koos leiate rinnast keeldumise põhjuse ning peale selle aitab spetsialist koostada kava, kuidas raske aeg üle elada.

Mõni laps ei taha rinnast loobuda. Mida teha?

See sõltub sellest, kui suur on ema soov imetamine lõpetada. Kui ema poolest võiks edasi imetada, siis tuleks seda teha. Kui ema ei soovi edasi imetada, võib kasutada lapse ülekavaldamiseks mõnda nippi:

- Muuda harjumusi. Näiteks kui oled alati enne magamaminekut voodis imetanud, siis ära seda enam tee. Muuda ka oma tavapärast imetamisasendit; näiteks imeta nüüd istudes, kui oled varem eelistanud pikaliasendis imetamist. Laps tajub muutusi. Kui söömine muutub tema jaoks ebamugavamaks, siis pole ka rinna imemine tema jaoks enam nii atraktiivne.

- Muuda protsesse: kui laps tahab rinda veel vaid peamiselt öösiti, peaks teda öise ärkamise korral lohutama mitte ema, vaid isa. Niipea kui laps näeb ema, hakkab ta automaatselt rinda tahtma.

- Kui miski muu enam ei aita ja te suudad oma südame külmaks teha, sõida paariks päevaks ära ja jäta laps isa hoolde. Enamasti toimib isaga söömine üllatavalt hästi (kuid mitte alla pooleaastastel imikutel!).

Pikaajalisse imetamisse suhtutakse meil võõristavalt. Kas põhjusega?

„Misasja? Sa imetad ikka veel?” Naisi, kes imetavad kauem kui 8-9 kuud, vaadatakse tihti imelikult: „See pole ju normaalne!”

Tõesti või? Võib-olla meil mitte, kuid mõnes teises riigis on laste imetamine neljanda kuni viienda eluaastani täiesti tavaline. See ei tähenda, et nii pika aja poole tuleks pürgida ka meil, kuid see näitab, et pikaajaline imetamine on vaid kultuuri küsimus.

Põhireegel on, et imetamise lõpetamise üle otsustavad vaid ema ja laps. Seni kuni see mõlemale rõõmu pakub, ei ole vaja last rinnast võõrutada. Naised, kes tavalisest kauem imetavad, saavad rumalatele märkustele faktidega vastata. Näiteks:

- Mida kauem naine imetab, seda väiksem on tema risk haigestuda rinna- või munasarjavähki.

- Osteoporoosirisk väheneb.

- Uuringud tõestavad, et lastel, keda on imetatud kaks aastat või kauem, tekib suurem usaldus ümbritseva maailma suhtes ning nad saavutavad iseseisvuse kiiremini kui lapsed, keda imetatakse vaid lühiajaliselt.

- Lapsed, keda imetatakse kauem kui kuus kuud, haigestuvad hiljem harvemini teatud haigustesse, näiteks diabeet ja keskkõrvapõletik.

Seljatagust võib leida ka mitmetel veebilehtedel, mille vestlusringides jagavad oma kogemusi paljud pikaajalised imetajad.

Mõne ema jaoks on imetamisest võõrutamine kurb. Kas see on normaalne?

Kindlasti. Imetamisest võõrutamine tähistab ju ikkagi väga lähedase ja ainulaadse koosolemise viisi lõppu ning lapse esimest sammu iseseisvuse suunas. See teineteisest lahti laskmise protsess on emade jaoks eriti kurb siis, kui nad ei lõpeta imetamist vabatahtlikult, vaid näiteks seetõttu, et laps keeldub pidevalt rinnast või kui rinnapõletikuga kaasnev valu on nii suur, et imetamisest tuleb loobuda.

Sellistes olukordades on viimane, mida naine vajab, etteheitvaid seisukohti, näiteks „Kas sa proovisid ikka õigesti?”

Selle asemel vajab ema hoopis toetust ja meeldiva suhtumisega inimesi, kes saavad aru, et noor ema on teinud imetamise heaks kõik endast oleneva.

Väikese lohutusena võib öelda, et armastussuhe toimib ka ilma imetamiseta — palju kallisid, helli pilke, õrnu sõnu ja laps kasvab üles sama õnnelikuna.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare