Lapse arengu ABC: sünnist kolmanda eluaastani


Lapse arengu ABC: sünnist kolmanda eluaastani
Scanpix/PantherMedia

Ega see lapse arengu stimuleerimine ei käi ju nii, et hakkad temast süstemaatiliselt teadlasepotentsiaaliga supersportlast juba pisikesest peale treenima. Igal asjal on oma aeg, kuid on mõned laste arengut puudutavad müüdid, millega sa peaksid kursis olema. Ja mõned lihtsad soovitused, mis sinu lapse arengule kaasa aitavad

Meelike Saarna, Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja, pereterapeut selgitab, millised on tavapärased arengut puudutavad müüdid, millised on 0-3-aastase lapse olulisemad eeldused arenguks ning toob ära ka konkreetsed nõuanded, kuidas selles vanuses lapse arengut toetada!

MÜÜDID

Tihti arvatakse, et väikelaps…

…näitab oma kanget iseloomu, sest ajab oma joru ja ei lase end ümber veenda.

Tegelikult on tegu lapse ajutise toimetulematusega oma tunnetega, isiksuse omadused kujunevad välja hiljem. Väike aju kuumeneb kergesti üle, lapse rahunemiseks ja koostöö-olukorra saavutamiseks on vaja kannatlikku ja mõistvat vanemat, kes kohtleb last õrnuse ja kindlusega. Laps peab saama toetuda vanema rahulikkusele.

…ületab meelega piire, sest „ma olen talle ju sada korda öelnud, et ei tohi!“

Tegelikult on laps reeglitest ja piiridest võimeline aru saama ja neid järgima alles 4-5-aastaselt. Väiksema lapse puhul tuleb kohandada keskkonda, et lapsel oleks ohutu ja kättesaadaval oleks lubatud asjad, „ei tohi!“ asemel tuleks näidata, kuidas ja mida tohib.

Seotud lood:

…sunnib vanemale peale mõttetuid nõudmisi, nt tahab minna alati trepist üles emme ees või panna alati püksid jalga enne kui sokid.

Tegelikult püüab laps sel moel käitudes korrastada oma maailmapilti, see ei ole mõttetu kapriis. Kindlad rutiinid annavad tunde, et asjad on kontrolli all, see on rahustav. Aita lapsel luua rutiine, need hoiavad ära üleliigseid vaidlusi ja tundelaviine.

Podcastid
Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare