Kirjeldus: Nelinurkne ühekordsest riidest mähe.

Materjal: Nelinurkmähkme materjaliks on looduslik kangas. Eestis on kõige levinumaks puuvillased (põhiliselt marli ja flanell) nelinurkmähkmed. Välismaal on moes ka bambus ja kanep — need on materjalid, mis imavad kordades rohkem ning on antibakteriaalsete omadustega. Valida saab nii pleegitamata ja pleegitatud mähkmete vahel kui ka värviliste ja mustriliste mähkmete vahel.

Miinused: Nelinurkmähkmed vajavad voltimist, mis mõne jaoks võib olla liiga keeruline või aeganõudev. Kuna nelinurkmähe pole vettpidav, siis on tema peale vaja mähkmekatet.

Plussid: Kasutades mitut nelinurkmähet või erinevalt voltides saab imavust ise valida. Samu mähkmeid saab kasutada terve mähkimisaja jooksul. Nelinurkmähkmed sobivad ka taskumähkmete sisuks või lisaimuks AIO/mähkmepükste sisse, ilalapina, linaks vankris või diivani peale jne. Tegemist on väga vastupidavate mähkmetega. Kuivavad nelinurkmähkmed kõigist mähkmetest kõige kiiremini, sest mida imavam ja paksem on kangas, seda aeglasemalt kuivab! Nelinurkmähkmed on ka kõige odavamad mähkmed. Nad tunduvad riiete all piisavalt õhukesed.

Mitmekordsest riidest nelinurkmähe (inglise keeles “prefold”)

Kirjeldus: Mitmekordsest riidest nelinurkmähe koosneb kolmest paanist, mille keskmine paan on kõige paksem.

Materjal: Looduslik kangas — puuvill, kanep või bambus. Peamiselt pleegitatud või pleegitamata kangast, mõnikord tehakse ääred värvilised.

Miinused: Vajavad kinnitamist snappy või (mähkme)haaknõeltega. Kuna eelvolditud mähkmed ei ole vettpidavad, siis vajavad nad peale mähkmekatet. Kuivavad kauem kui nelinurkmähkmed.

Plussid: Imavad rohkem kui nelinurkmähkmed. Lihtne lapsele alla panna, kuna ei vaja voltimist. Kasutatavad ka lisaimuna teiste mähkmete sees, ilalapina, linana lapse pea all jne.

Vormiõmmeldud sisemähe (inglise keeles “booster” või “soaker”)

Kirjeldus: Keha-, liivakella- või ristkülikukujuliseks õmmeldud sisemähe, mida kasutatakse imamise suurendamiseks teise mähkme sees.

Materjal: Puuvill (mõnikord kaetud kihi mikrofliisiga), bambus, kanep, siid, vill.

Miinused: Kuivab kauem kui nelinurkmähe. Kallis hind.

Plussid: Kiire ja lihtne moodus imavuse suurendamiseks. Siidist või (ravi)villast mähe on hea punetuse raviks.

Mähkmepüksid (inglise keeles “fitteds”)

Kirjeldus: Näevad välja nagu pabermähe, aga need on ilma vettpidava kihita, mitmekordsest kangast tehtud. Tavaliselt on kinnituseks krõps või trukid ning mähkmel on olemas selja- ja jalakumm. Siia alla võib liigitada ka paelmähkme.

Materjal: Imav looduslik kangas (puuvill, bambus, kanep), kasutatakse ka värvilisi ja piltidega kangaid.

Miinused: Kuivavad kaua. Vajavad peale mähkmekatet. Kallis hind. Mõnikord vajavad kinnitamist eraldi abivahendiga. Võivad riiete all liiga nähtavad ja suured jääda.Plussid: Väga imavad, sobivad seepärast hästi ööune ajaks. Päevasel ajal võib kasutada mähkmekatteta. Lihtne kasutada kuna ei pea voltima.

Mähkmekate (inglise keeles “diaper cover” või “wrap”)

Kirjeldus: Vettpidav trukkide/krõpsuga kinnitatav kate või ülestõmmatavad püksid.

Materjal: Väga levinud materjalideks on PUL ja TPU. Mõlemal juhul on tegu (tavaliselt) sünteetilise kangaga, mis on töödeldud vettpidavaks. Sünteetilistest kangastest kasutatakse mähkmekatete tegemiseks veel vettpidavat fliisi. Kõige looduslikum variant on villasest riidest või villasest lõngast/heidest kootud/vanutatud mähkmepüksid/kate — kõige hingavam variant üldse!

Miinused: Villane mähkmekate ei sobi, kui lapsel on villase vastu tundlikkus. Ka sünteetilised kangad võivad tekitada mõnel juhul probleeme. Kate vajab sisse sisemähet (nelinurkmähet, mähkmepükse jne). Villaseid mähkmekatteid peab käsitsi pesema ja vettpidavuse säilimiseks töötlema lanoliiniga. Ülestõmmatavate pükste kasutamine võib olla tüütu. Fliis ja villane ei ole pikema surve all (autosõit, kandelinas) vettpidav.

Plussid: Kuivavad väga kiiresti. Krõpsude/trukkidega katete kasutamine on väga lihtne ja mugav. Kui kate ei saa mustaks siis sisemähet vahetades saab kasutada mitmekordselt st ei vaja kohest pesu.

Taskumähe (inglise keeles “pocket diaper”)

Kirjeldus: Vettpidava kihiga mähe, millel on sisu sisse panemiseks tasku. Koosneb kahest kihist — vettpidav ja kuivahoidev kangas.

Materjal: Pealmine kiht on vettpidav — PUL või TPU, vahel kasutatakse ka fliisi. Sisemise kihina kasutatakse kõige rohkem mikrofliisi, Soomes ka coolmax’i. Kõige uuemaks trendiks on seemisnahariie (ingl k suedecloth). Kolme nimetatud kangast iseloomustab kuiva hoidmine st mähe juhib pissi imavatesse kihtidesse ning hoiab pepu kuivana.

Miinused: Mähe koosneb kahest osast ja mõni ema leiab, et sisu sisse toppimine on tülikas. Sünteetilised kangaid (mikrofliis, coolmax ja seemisnahariie) tuleb korralikult loputada.

Plussid: Kuivavad väga kiiresti ja seepärast sobivad ka toas kuivatamiseks. Imavust saab suurendada pannes taskusse imavama või 2-3 sisu. Kuna mähe ise koosneb ainult kahekordsest riidest siis loputub pesuvahend kergemini mähkmest välja kui AIO puhul. Valmiskujul (sisu sisse topitud) lihtne kasutada ka isal või lapsehoidjal. Mähe on õhuke.

Eestis taskumähkmeid müügis ei ole.

AIO ehk kõik — ühes mähe (inglise keeles “all-in-one diaper”)

Kirjeldus: Näeb välja nagu riidest pabermähe, kinnitatakse trukkide või krõpsuga.

Materjal: Kasutatakse nii sünteetilisi kui ka looduslikke kangaid. Pealmiseks kihiks tavaliselt PUL, sisemiseks kihiks kuivahoidev kangas (mikrofliis, coolmax või seemisnahariie). Nende kahe vahele õmmeldakse mitmekordne kiht imavat kangast (tavaliselt puuvill).

Miinused: Kuivab kaua, sest kõik kihid on kokku õmmeldud. Vajab korralikku loputamist, et pesuvahend ei jääks kihtidesse. Mõnikord on raske mähet täiesti puhtaks saada. Kallis hind.

Plussid: Kasutada väga mugav, sest ei vaja mingeid lisasid. Lihtne kasutada ka isal ja lapsehoidjal.

AI2 ehk kõik-kahes mähe (inglise keeles “all-in-two diaper”)

Kirjeldus: Koosneb kahest osast — mähkmekate ja imav sisu — mis omavahel trukkidega kinnitatakse. Mõnda AIO’t nimetatakse AI2’ks või kiiresti kuivavaks AIO’ks, kui sel on ühest otsast kinni õmmeldud imuosa.

Materjal: Samadest materjalidest, mis kõike-ühes mähe.

Miinused: Võib koosneda kahest osast. Kallis hind.

Plussid: Kuivab kiiremini kui AIO. Kuna koosneb kahest osast siis saab mähkme kergemini puhtaks. Pealmist katet pole vaja iga kord pesta, võib vahetada ainult imava osa. Imava osana saab kasutada ka mähkmepükse või nelinurkmähet. Mähkmekatet saab eraldi kasutada. Valmiskujul lihtne kasutada ka isal ja lapsehoidjal.

Hübriidmähe (inglise keeles “hybrid diaper”)

Kirjeldus: Koosneb kahest osast — korduvkasutatavast mähkmekattest ja ühekordseks kasutamiseks mõeldud sisust.

Materjal: Mähkmekate on tavaliselt tehtud PUL’st. Sisu on tehtud võimalikult looduslikest ja biolagunevatest materjalidest.

Miinused: Sisusid peab koguaeg juurde ostma ja need tekitavad prügi. Koosneb kahest osast.

Plussid: Head reisil või kodust väljas kasutamiseks. Kasutatud sisu visatakse prügikasti st ei tekita musta pesu juurde.

Vaata tootesoovitusi kasutusõpetusi Bioneerist