Milliseid valikuid peaksid vanemad­ kaaluma, enne kui lapsele turvavarus­tust muretsevad?
Nõu annab Fliis Trade’i müügiesindaja Ats Piirmets.

Kas osta vastsündinule turvahäll või kohe turvatool?

Tänapäeval on võimalik jätta turvahäll ka üldse ostmata, sest uuemad turvatoolid on saadaval juba lapsele alates esimesest elupäevast.
Ats Piirmets: „See oleneb väga palju­ lapsevanematest ning nende igapäevategemistest. Suurim erinevus on see, et turvahälli saab autost koos lapsega­ välja võtta, kuid turvatooli ei saa. Vastsündinule sobiv turvatool, mida alguses peab kasutama, selg sõidu suunas, võtab üldjuhul autos rohkem ruumi. Turvahäll on mõõtudelt väik­sem ning selle autosse kinnitamine käib lihtsalt. Tavaliselt kas auto turvarihmaga või spetsiaalse kinnitusalusega.

Samas võib ka turvatoolide kohta häid sõnu öelda. Oma klassis unikaalne on Cybex Sirona turvatool (0–18 kg), sest seda on võimalik 360 kraadi ­pöörata. Last autos­se paigutades saab vanem keerata turva­tooli enda poole­ – see teeb lapse kinnitamise mugavaks ja turvaliseks.

Ent turvalisu­se seisukohast on tähtis vaid see, et alates sünnist kuni minimaalselt­ 13 kg peab laps autos istuma, selg sõidu suunas!“

Kas ostja saaks lisavarustuse arvelt kokku hoida?

Ats Piirmets: „Toodete kõige suurem hinnaerinevus­ tuleb siiski sellest, kui palju on tootja investeerinud turvatoote arendamisse ja testimisse. Ühe turvahälli ideest valmistooteni võib mõnikord kuluda kuni viis aastat, mille käigus pidevalt testitakse ja täiustatakse turvaelemente, materjale ning ka kasutamismugavust.

Teised suuremad hinnamõjutajad on materjalid, millest tool valmistatakse. Toorainete hinnad maailmaturul tõuse­vad ning tippkaubamärgid võtavad igal aastal oma tootevalikusse uusi materjale ja ka ajaga kaasas käivaid disaini­elemente. Samuti peab järgima Euroopas tunnustatud turvateste ning tarbijateste.

Siiski tuleb mugavuse ja hinna juures silmas pidada, et eelkõige ostame turvatoodet, mis kaitseb last viga saamise eest. Kuna Eesti teedele tuleb­ autosid pidevalt juurde, on ka õnnetustesse sattumise võimalus suurem.

Tavaliselt pole olemas sellist asja nagu säästlik ja ohutu turvahäll ja lapsevanemana ma imiku­ turvalisuselt ei säästaks. Selle­ asemel, et säästu huvides osta odavam mittetunnustatud toode, soovitan pigem jälgida, millal tehakse headele turvatoodetele sooduskampaania, ja osta siis!“

Mis muudab turvahälli ­kasutamise mugavamaks?

Ats Piirmets: „Turvahälli kasutusmugavuse juures mängivad rolli mitmed asjaolud. Näiteks viis, kuidas see autosse kinnitatakse, st kas turvahällil on ka kinnitusalus või saab seda kinni panna ainult rihmadega. Samuti see, kas turvahälli on võimalik kinnitada vankrite ja kergkärude raamidele. Et vanemad peavad hälli koos lapsega palju kandma, on oluline­ ka kaal. Lisatarvikutest võib vaja minna suvekatet, lisapeatuge,­ sooja­kotti. Oluline on veel see, kas turvahälli katus käib kergesti ja kas hälli kate on pestav-puhastatav. Kattematerjalidest hindavad vanemad rohkem puuvillast kui sünteetilist, aga üldjuhul hingavad mõlemad ning mõlemat testitakse ohtlike aine­te suhtes. Poolsünteetilise materjali eeliseks on näiteks pikem kasutusiga.“

Kati: „Minule olid turvahälli puhul olulised turvalisus, kaal ja kasutusmuga­vus ning mingil määral ka välimus. Ürita­sime korraldada nii, et laps magaks turva­hällis võimalikult vähe. Meie jaoks on tähtis, et ta magaks värske õhu käes ja pikaliasendis.“

Mis vanusest võib laps istuda näoga sõidusuunda?

Ats Piirmets: „Reeglina võib laps näoga sõidusuunda istuda pärast turvahälli ehk kaaluvahemikus 9–13 kg (vanuses 9–18 kuud), kuid soovitame väga liigelda nii kaua kui võimalik, selg sõidu suunas.“

Kati: „Meie saime turvahälli­ kasutada sünnist kuni 9. elu­kuuni. Kuna laps kasvas kiiresti, pidime ta ümber tõstma turvatooli, sest hällis oli tal juba ebamugav olla. Meie pisike tüdruk on väga uudishimulik ja ega see häll talle maailmaavastamist palju ei pakkunud. Turvatoolis oli laps rahul ja õnnelik.“

Turvatoolid alates 9. elukuust – mille poolest need erinevad toolidest, mis on mõeldud sünnist peale?

Ats Piirmets: „Vastsündinule sobivat turvatooli peab kasutama, selg sõidu­suunas, seetõttu võtab tool alguses autos­ rohkem ruumi. Turvatoolis, mis mõeldud alates 9. elukuust, võib istuda nii selg sõidusuunas kui ka nägu sõidusuunas.

Kui kasutatakse tooli alates 9 kg, nägu sõidusuunas, võiks valida turvapadjaga tooli, sest testid on näidanud turvapadja eeliseid turvarihmade ees, eriti lapse kae­lale tekkivate vigastuste puhul.

Kui ostate turvatooli, mida saab kasu­tada kohe pärast lapse sündi, siis peate tõenäoliselt edaspidi ostma ka suurema lapse turvatooli, kuid turvatooli alates 9 kg on enamasti võimalik kasutada lõpuni välja, kuni laps kaalub 36 kg.“

Kati: „Turvatooli valiku puhul said otsus­tavateks omadusteks turvalisus, funktsionaalsus ja välimus. Meie valitud turva­tooli saab kasutada ajani, mil laps on piisavalt suur (9 kuud – 12 aastat) ega vaja enam turvatooli ega turvaistet. Seega vältisime uue tooli ostmist iga paari aasta tagant. Meie turvatooli juures on mugav ka see, et turvavööna on kasutusel auto turvavöö.“

Mil määral sõltub turva­tooli/­-hälli valik auto margist­ ja mudelist?

Ats Piirmets: „Soovitame alati proovida turvahälli/-tooli autosse enne ostu sooritamist. Kauplustes on küll olemas „demotoolid“, kuid nende peal näida­takse pigem, kuidas tooli kinnitada. Kui pere plaanib osta uut autot ning ka uued pereliikmed on tulekul, võiks uurida, kas autos on Isofix-kinnitused.“

Turvahällide lisavarustus
Suvekate – kaitseb turvahälli tekstiili määrdumise eest, palavatel suvepäevadel lisab kaitset kuumenemise ja pleekimise eest.
Lisapeatugi – hoiab imiku pead liikumatuna ja kaitseb külgedelt.
Soojakott – toimib samamoodi­ nagu jalutuskärudel ja vankritel, ­hoides jaheda ilmaga last soojas.
Kaitsealus – kaitseb auto istme tekstiili kulumise ja kahjustuste eest.
Putukavõrk
Vihmakile