Kui vanemad lahutavad tüli ja solvangutega, jäävad lapsed tõsiselt haigeks

 (3)

Kui vanemad lahutavad tüli ja solvangutega, jäävad lapsed tõsiselt haigeks
Foto: Shutterstock

Stress, mille vanemad lahutades lastele tekitavad, on nii võimas, et võib viia väga raskete psüühiliste ja füüsiliste haigusteni. Tüliga lahutatud vanemate lapsed on kaks korda suuremas haigestumisohus kui neis peredes, kus ema-isa suudavad rahumeelselt ja sõbralikult oma elud lahku viia.

Lahutus iseenesest ei olegi mingi probleem. Probleem on see, kuidas vanemad oma suhte lõppemisega toime tulevad ja mil moel lapsed lahutusse kaasavad.

Hispaanias Galicias asuva Santiago de Compostela ülikooli sotsiaalpsühholoogia tudeng Maria Seijo Martinez uuris ligi 500 perekonda, nii lahutatud kui koos elavaid, ning kus kasvasid lapsed vanuses 2-18 aastat. Tema teadustöö tulemused avaldati mainekas meditsiiniajakirjas European Journal of Education and Psychology ning need on tõesti tähelepanuväärsed.

Martinez tõestas, et mida kauem lapsed vanemate tülide vahel on, seda suurema stressi all nad kannatavad. See pole muidugi mingi uudis. Küll aga on uudis see, kuidas stress laste tervist laiemalt mõjutab. Kaklevate ja teinetese peale vihaste vanemate lapsed on oluliselt tihemini tõsiselt haiged. Näiteks kõhuhaigused, sooltenakkused, kuseteede haigused, nahahaigused ja vaimsed häired kimbutavad tüliperede lapsi pea poole rohkem kui normaalselt ja rahulikult lahutavates peredes. Põhjus on selles, et stress nõrgestab organismi ning muudab selle igasugustele nakkustele eriti vastuvõtlikuks.

Foto: Shutterstock
Seotud lood:

Muidugi on võimalik lahutusega kaasnevaid terviseprobleeme lastel vältida. Kui vanemad suudavad omavahel normaalselt suhelda ega kisu lapsi oma tülidesse, ei manipuleeri ega püüa lapsi teineteise vastu üles ässitada, ei sunni lapsi pooli valima ega vaatama, kuidas vanemad füüsiliselt kaklevad, võtavad lapsedki vanemate lahkuminekut kui elu loomulikku osa. Loomulikult on see neile ikkagi raske, aga mitte enam ülejõukäiv.

Allikas: Express.co.uk

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare