Kui sinu lapsel on düsgraafia või düsleksia, ei tähenda see sugugi, et tal pole tulevikku — vaata, kes kuulsustest on sellest häirest hoolimata üliedukaks saanud!


Kui sinu lapsel on düsgraafia või düsleksia, ei tähenda see sugugi, et tal pole tulevikku — vaata, kes kuulsustest on sellest häirest hoolimata üliedukaks saanud!
Foto: Scanpix

Düsleksia ja düsgraafia tuvastatakse lapsel tihti alles siis, kui emotsionaalne kahju on talle juba sündinud, ometi ei tähenda ju, et vaeglugejad oleksid rumalad. Seda probleemi ei tunta lihtsalt ära — ka Leonardo da Vinci, Napoleon, Winston Churchill, Carl Jung, Albert Einstein ja Thomas Edison olid lugemis ja kirjutamisprobleemidega.

Düsleksia ehk vaeglugemine on spetsiifiline lugemishäire, mille puhul inimese lugemisoskus on sobiva õpetuse, normaalse intellekti ja sotsiokultuuriliste võimaluste juures oluliselt nõrgem, kui võiks eeldada tema muude võimete põhjal.

Eesti traditsioonis eristatakse düsleksiat ja spetsiifilist kirjutamishäiret düsgraafiat; inglise keeleruumis käsitletakse tavaliselt ka kirjutamishäireid düsleksia avaldumisena, kirjutab logopeed.ee.

Düsleksia puhul võivad olla häiritud sõna kokkulugemise, loetud sõnade tähenduse ja loetu mõttest arusaamise võime. Võib ilmneda lugemisel ühelt realt teisele hüppamist ja lugemist paremalt vasakule; rasketel juhtudel pole laps võimeline kokku lugema isegi kahe- ja kolmetähelisi sõnu.

Düsleksia varasteks tundemärkideks võivad olla hiline kõne areng, ebaselge hääldus, suutmatus riimida, sõnade segiajamine kõlalise sarnasuse või lähedase tähenduse alusel, raskused järgnevuste ja vastavuste õppimisel, raskused ruumi ja liikumise tajumisel jm.

Seotud lood:

Düsgraafia ehk vaegkirjutamine on spetsiifiline õigekirjahäire, mis ei ole seostatav arengulise ebaküpsusega, neuroloogilise häirega, nägemisvaeguse ega puuduliku õpetamismetoodikaga.

Erinevalt düsleksiast on düsgraafia puhul tavaliselt häälimine korrektne, kuid kirjutades eksitakse häälikute järjekorras või pikkuses, unustatakse kirjutamata sõnalõpud vms.

Kuulsustest düslektikud:

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare