Kuidas aru saada, et sinu laps tarbib kanepit

 (2)
Fotolavastus
FotolavastusFoto: Ilmar Saabas

Koolilapsed teavad hästi, et kanepi kasutamine on meie riigis ebaseaduslik, kuid sellega saabuv meeleolumuutus ning tunne, et nad teevad salaja midagi keelatut, on laste jaoks põnev ja ohtudest teavitamine jääbki lapsevanema kanda. Kuidas aga lapsevanemana kanepitarvitamise märke ära tunda, loe siit!

1. Muutused söömisharjumustes

Jälgi, kas su laps on hakanud teisiti sööma — marihuaana põhjustab tihti ülesöömist, sest selle tarbimine tekitab suure näljatunde. Kui su teismeline tuleb pärast sõpradega väljas käimist koju ja sööb oluliselt rohkem, kui tavaliselt, siis võis ta kanepit tarvitada.

2. Lakkamatu naer

Kas su laps naerab tihti suvaliste asjade peale ega suuda ebasobilikus kohas naermist lõpetada? Marihuaana üks tüüpilisemaid kõrvalmõjusid on eufooriatunne, mis paneb inimese tihemini, valjemini ja kontrollimatult naerma.

3. Jälgi silmi

Vaata lapse silmi, kui kardad, et ta on hiljuti kanepit tarvitanud. Marihuaana põhjustab punetavaid või läikivaid silmi. Võib ka juhtuda, et noorel on siis raske silmi kaua lahti hoida.

4. Energiamuutus

Kui su laps on üldiselt väga aktiivne, kuid jääb järsku hoopis tubaseks teleka ees konutajaks, siis ole tähelepanelik. Marihuaana muudab inimese algul laisemaks ning tal võib tekkida motivatsioonipuudus.

Seotud lood:

5. Õpi tundma lõhna

Uuri, kuidas kanep lõhnab — nii oskad seda ka oma lapse sõrmedel, riietel ja muudel esemetel ära tunda.

6. Kahtlased esemed

Sigaripaberid, väiksed kilekotikesed, piibulaadsed esemed, silmatilgad (punetavate silmade jaoks) ja muud kahtlased leiud on küllaldane põhjus kahtlustamaks, et laps on n-ö „halval teel”.

7. Rahamured

Kui lapsel on ühel hetkel raha täiesti otsas ja teisel hetkel on tal seda jälle külluses, siis on asi kahtlane — kui ta just tööl ei käi. Raha saab kanepit ostes kiiresti otsa, kuid seda ise edasi müües tuleb raha aga külluses juurde. Seetõttu jälgi, kuidas su laps rahaga ümber käib ja kuhu see järsku kaduda võis.

Loe veel

Kui oledki oma lapse kanepitarbimise avastamisest löödud, on siiski kõige olulisem see, et suudaksid oma lapsega usalduslikus suhtes olla. Ära tõuka teda endast eemale vaid aita tal leida tegevus- või huviala, mis teda köidab. Oluline on, et tema huvi ja tähelepanu narkootikumilt mujale liiguks, sest paljudel juhtudel on esmapilgul süütuna näiv kanep esimene samm teekonnal narkomaaniks. Kui tunned, et ise olukorra lahendamisega hakkama ei saa, otsi abi spetsialistidelt.

Allikas: radicalparenting.com

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare