Norra lapsed võivad saada õiguse seitsmeaastaselt sugu muuta

 (34)
Gay Pride 2007
Foto: Ilmar Saabas

Kui ettevalmistatud ja möödunud neljapäeval avalikustatud seadusemuudatus vastu võetakse, saavad Norra lapsed õiguse seitsme aasta vanuselt oma sugu muuta. Tegemist saab olema kõige noorema lubatud soovahetuse vanusega maailmas.

"See on oluline eluvaldkond ja me oleme teistest riikidest kaugele maha jäänud," põhjendas tervishoiuminister Bent Høie, kui ta plaani Oslo Pride-festivalil avalikustas. "Võime selle seadusemuudatuse üle uhked olla."

Enamuses Euroopa riikides on soovahetusoperatsioon lubatud alates 18. eluaastast. Samas selgitas Richard Köhler lobbigrupist Transgender Europe, et "kuldreegel" on formaalselt soovahetuse vanust mitte reguleerida, nii nagu see toimib Maltal.

"Üldjoontes on see väga hea lubada väga noortel transseksuaalidel oma sooidentiteet ära määrata," ütles Köhler.

Kuni käesoleva aasta aprillini kehtis Norras kord, et need, kes soovisid sugu vahetada, pidid läbi tegema kirurgilise operatsiooni. Transseksuaalide arvates oli selline nõudmine aga ahistav.

Seadusemuudatuse jõustudes peavad alla 16aastased lapsed soovahetuse küsimust oma vanematega arutama, seejärel saavad nad juba ise, ilma meditsiinilise, ka psühhiaatrilise hindamiseta otsuse langetada.

"Ettepanek on ajalooline, sest see poleks enam tervishoiuteenus. Oleks vaid isik, kes otsustab muuta oma sugu," vahendab portaal The Local minister Høie sõnu.