Sinu teismeline magas täna hommikul jälle sisse? Võimalik, et ta lihtsalt ei saa teisiti

 (2)

Sinu teismeline magas täna hommikul jälle sisse? Võimalik, et ta lihtsalt ei saa teisiti
Foto: Scanpix

On palju teismelisi, kes ei suuda hommikuti ärgata, alailma jäävad esimestesse tundidesse hiljaks ja kui hilinemisesse väga karmilt suhtutakse, ei lähe sissemagamise päeval üldse kooli. On nad laisad või on asi siiski milleski muus?

Muidugi võib väita, et teismelised on laisad, et neil on kooli kõrvalt liiga palju teisi huvisid, et nad pole kohusetundlikud jne. Äga äkki on siiski asi selles, et neil on lihtsalt uni? Miks peavad lapsed tõusma ajal, mil nende organism selleks valmis pole? Nad alustavad täiskoormusega koolipäeva ajal, mil nende keha ega aju pole veel virgunud. Uneteadlased on selgitanud, et teismeliste elukvaliteet, õpitulemused ja tervis oleksid paremad, kui neil võimaldataks järgida loomulikku unerütmi, mis on just sellele eale kohane.

Teismelised ei tunne end reeglina unisena varem, kui kell kolmveerand 11 õhtul. Nende suutmatus ärgata enne kella kaheksat hommikul ei ole enamasti suhtumise vaid nende loomuliku unerütmiga seotud. Uni on väga vajalik, kuid meie laste praegune pealesunnitud unerütm ei võmalda neil välja puhata. Uuringud näitavad, et kui teismeline magab pidevalt vähem, kui 9 tundi, siis mitte üksnes ei vähene tema võimekus, vaid suureneb tunduvalt depressioonirisk.

Foto: Shutterstock
Seotud lood:

Minnesota Ülikooli uurimus toob välja, et nendes koolides, kus on tundide algus viidud hilisemaks, paranesid ka õpilaste tulemused.

Mis magamise ajal juhtub?

Une ajal olulised kehafunktsioonid taastuvad, inimene puhkab. Uni on sama oluline ja vältimatu nagu hingamine, vee joomine, söömine.

Kui palju peaks magama?

Teismelised vajavad ööpäevas vähemalt 8-10 tundi und.

Millal peaks magama?

Sageli teismeeas unetsükkel muutub hilisemaks - see tähendab, et uni tuleb hiljem ja ka ärkamine toimub hiljem. On tavapärane, et teismelistel on raske uinuda varem kui kell 23.00. Siiski tuleb arvestada üldiste reeglitega ning teha endale harjumuseks minna magama varem ning magada vähemalt 8 tundi öösel.

Mis juhtub kui inimene piisavalt ei maga?

Loe veel

Kui inimene piisavalt ei maga ning eriti kui seda juhtub sageli, siis inimene väsib ära. See tähendab, et ta on päeva ajal unine, võimalik on peavalu, kindlasti õpi- ja keskendumisvõime alanevad. Unisusega on seotud kehvem tegutsemisvõime ja emotsioonide reguleerimisvõime.

Kui inimene ei ole piisavalt maganud, siis on võib inimene vastutahtmist ja kogemata uinuda. On leitud, et unisena auto juhtimine on väga ohtlik, sest võimalik on vastutahteline magama jäämine.

Allikad: www.weforum.org, peaasi.ee,

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare