Maanteeameti liiklusohutuse osakonna peaspetsialisti Sirje Lilleoru sõnul on olukord murettekitav, sest lastega juhtunud liiklusõnnetuste osakaal kasvab pidevalt.

„Esimesel kooliaastal sõidutavad paljud lapsevanemad lapsi autoga kodust kooli ja tagasi ning seetõttu ei omanda laps piisavalt jalakäija-kogemusi. Ja veel — kui esimest aastat koolis käiv laps liigub omapead vaid kindlal ja koos lapsevanemaga kätteõpitud marsruudil kooli ja kodu vahel, siis järgnevatel aastatel tema liikumisraadius oluliselt kasvab. Üha sagedamini satub ta kohtadesse ja olukordadesse, kus varem viibinud pole,“ kommenteeris Lilleorg.

Maanteeameti ennetustöö osakonna juhtivspetsialisti Eve-Mai Valdna sõnul on lastega juhtuvate jalakäijaõnnetuste peamiseks põhjuseks tähelepanu hajutavad seadmed, sõprade mõju ja kiire elutempo.

„Linnaliikluses kohtab sageli lapsi, kes liiguvad hulgakesi koos, arutades omavahel elavalt neile tähtsaid asju. Enda ümber toimuv, näiteks vilkuma hakkav foorituli või sebrale kihutades lähenev sõiduk, jäävad sageli märkamata,“ selgitab Valdna.

Samavõrd suur tähelepanu häirija on ka kõrva äärde tõstetud mobiiltelefon või kõrvaklapid. Kartus hiljaks jääda paneb eeskätt algkooliealistel jalad tavapärasest kiiremini liikuma, seda ka kohta valimata sõiduteed ületades.

Laste tähelepanuvõime ongi erinev, kui täiskasvanutel, selle kohta loe lähemalt SIIT

Sirje Lilleorg paneb südamele, et lapsevanem vastutab selle eest, et tema lapsest saaks tubli ja teistega arvestav liikleja, kes ei pane ohtu enda ega teiste turvalisust.

„Kõige paremini õpib laps siis, kui liikleb koos täiskasvanuga ühtlasi analüüsides ohtlikke kohti ning arutledes, kuidas on ohutu teed ületada,“ lisab Lilleorg.


Viis nõuannet, mida lapsevanemad peaksid oma lastele meelde tuletama:

  • Ole tähelepanelik ja mõtle, kus ja kuidas on ohutu teed ületada
  • Peatu ja vaata enne kui teele astud- sõidukid ei saa kohe pidama. (50 km/h sõites on peatumisteekond kuival asfaldil ligi 28 m, märjal 38 m ning lumisel 62 m)
  • Saavuta autojuhiga silmside!
  • Tee ületamisel ära tegele muude asjadega!
  • Varu liiklemiseks aega!