Arstid: Lapsi peaks turvahällis hoidma nii vähe kui võimalik!

 (2)

Arstid: Lapsi peaks turvahällis hoidma nii vähe kui võimalik!
Foto: Tanel Meos

Emad teavad hästi, et turvahäll on suurepärane abimees beebiga ringi liikumisel. Turvahälli ohtudest ei teata aga enamasti midagi. Ajakirjas Pere ja Kodu on välja toodud arstide loetletud ohud, mis turvahälli liigagara kasutamisega kaasnevad.

Beebi magab autosse pandud turvahällis suurepäraselt, turvahällile saab ka rattad alla panna ja lapsega kaubanduskeskuses mugavalt liikuda, turvahälliga saab tita käevangu võtta ja sõbrannale külla minna. Turvahäll asendab söögitooli ja seda kiigutades saab lapse ka mõnusalt tuttu uinutada. Turvahäll on paljude emade meelest jumalik leiutis.

Aga arstid nii ei arva!

Pere ja Kodu veebruarinumbris räägib Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliiniku laste ja noorukite arendus-ja taastusravi keskuse Juhataja Tiina Lind, et kui täiesti tervena sündunud beebit pidevalt turvahällis hoida, siis hoolimata sellest, et laps on ise rahul, jääb tema areng just pööramise, roomamise ja istumaõppimise osas toppama.

Ka Tartu Ülikooli laste Füsioteraapia lektor Iti Müürsepp nendib, et turvahällis olemine mitte üksnes ei pärsi lapse arengut, vaid on lapse hingamisteede jaoks suisa ohtlik, kuna hällis olles on lapse lõug pidevalt rinnale surutud ja see avaldab survet niigi kitsastele hingamisteedele. Samuti on ohuks seljaprobleemid ja ülekuumenemine.

Iti Müürsepp soovitab turvatooli valikul jälgida eelkõige seda, et turvatool oleks lapsele võimalikult paras ja keha ümber, et laps ei vajuks viltu, väga pisikeste beebide puhul võiks vajadusel kasutada lisatoestusena kasvõi käterätirulli.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare