Kas sinu kodus kasvab lutilaps?Kas sinu kodus kasvab lutilaps?
Foto: Shutterstock

Seisukohti, kas beebi peaks kasvama lutita või lutiga on seinast seina. Uuemad uuringud ütlevad, et kui lutt on hoolikalt valitud ning beebi seda pidevalt ei ime, ei tekita lutt ka terviseprobleeme. Mida peaks luti kasutamisel ning lapsele luti ja lutipudeli valikul silmas pidama?

Luti kasutamise kuldreegel, mida lapsevanemad peaksid meeles pidama, on see, et lutti ei tohiks lapsele automaatselt iga nutmise ajal suhu suruda. Eelkõige tuleks järele uurida, kas beebil on parasjagu mingeid täitmata soove või vajadusi. Näljast last lutt ei lohuta, ka valule ei too see tegelikult leevendust. Lutti tuleks kasutada viimase lahendusena, kuid kui see last rahustab, ei ole põhjust talle lutti mitte anda. Ning otse loomulikult peaks beebile lutti valides hoolas olema. Sama kehtib ka lutipudeli kohta, kui mingil põhjusel on näidustatud beebile rinnapiimaasendaja pakkumine.

Vastsündinu ja lutt

Et varajane rõngasluttide kasutamine on sageli seotud vähem eduka imetamisega, võiks tervetele ajalistele vastsündinutele rõngasluttide ja lutipudelite pakkumist laktatsiooni väljakujunemise ning imetamissuhte toimima hakkamise perioodil, beebi esimestel elunädalatel, vältida.

Luti imemise tehnika erineb oluliselt rinna imemisest ning mõned beebid omandavad lutti imedes või lutipudelist süüa saades kiiresti valed imemisvõtted, ega ole seetõttu edaspidi rinda imedes enam väga osavad. Samas on beebisid, kes ei ole nii palju mõjutatavad ning on ka pärast luti või pudelitoidu saamist rinda imedes endiselt tublid.

Seotud lood:

Esimestel elunädalatel soovitatakse lapse rahustamiseks luti asemel kasutada pigem nahk-naha kontakti ja imetamist, süles hoidmist, soojust, hellust, massaaži, rahulikku muusikat või laulmist. Kui sel viisil õnnestub last rahustada, siis ei ole luti kasutamiseks tavaliselt ka hilisemalt tarvidust.

Umbes 3.-4. elunädalaks on imetamissuhe välja kujunenud, see tähendab, et laps oskab rinda õige võttega haarata ja imeda, ema oskab rinda pakkuda ja piima jätkub (st lapse kaal tõuseb piisavalt).

Kui imetamine on hästi välja kujunenud, võib rõngaslutti kasutada lapse uinuma panemisel, rahustamisel või une ajal selili asendis magamisel.

Mõningatel juhtudel annab luti kasutamine lisaks emale ka teistele pereliikmetele võimaluse osaleda imiku eest hoolitsemisel, ema aga saab aega lapsest eemalduda, puhata ning erinevate praktiliste ja vajalike asjadega tegeleda.

Millise kujuga lutt valida?

Loe veel

Ideaalset pudelilutti, mis oleks kõige sarnasem ema rinnaga, ei ole olemas, lisaks teeb lõpliku valiku tegelikult beebi, sest erinevatele lastele sobivad erineva kujuga lutid.

Kuna ümmarguse kujuga luti pikemaajaline kasutamine võib põhjustada hambakaare kuju muutusi, soovitavad hambaarstid nii imemis- kui pudeliluti valikul eelistada nn anatoomilise kujuga ehk ortodontilist lutti. Nende luttide disainimisel on jälgitud ema rinnanibu kuju lapse toitmise ajal (imetamise hetkel ei ole rinnanibu ümmargune nagu tavaliselt, vaid lamedam).

Imemisliigutused on olulised nii alumise lõualuu kui ka lihaste arenguks ning imemise ajal lapse suu sisemised piirjooned varieeruvad. Anatoomilise luti disain arvestab beebi suu iseärasusi, aitab beebi suu- ja keeleliigutustel õigesti areneda ja rahuldab tema loomulikku imemisvajadust.

Kui võrrelda imemisliigutusi rinnast ja anatoomilise kujuga lutist, on tulemus üsna sarnane.

Ümara otsaga lutt ei sarnane ema rinnanibust imemise kujuga, seetõttu neelab beebi rohkem õhku, ta põsed langevad sisse ja see viib suulae ebaõigesse positsiooni. Anatoomilise kujuga lutist imedes on lapse huuled kindlalt õhu jaoks suletud ja laps saab nina kaudu hingata. Luti kaela eriti õhuke profiil aga laseb beebil suu korralikult sulgeda. Luti ülemine osa on kaldu, et kohanduda keele loomuliku asendiga ja tagada õige surve suulae külgedele. Tühi ruum keele jaoks jaotab õiget survet suulaele, aidates kaasa selle korrektsele arengule.

Kui laps imeb lamedat lutti ja surve on rohkem alalõuale, laiendab see lõualuud, mis on tähtis hilisema hammaste lõikumise jaoks. Suu sisemuses käib tugev lihastegevus. Laps peab pisut tugevamalt imema, ent see sarnaneb imemistugevusega ema rinnast.

Lateksist, kautšukist või silikoonist lutt?

Lutte (nii rõngas- kui pudelilutte) valmistatakse enamasti lateksist, looduslikust kautšukist või silikoonist. Eelistada võiks lateksist või looduslikust kautšukist lutti, kuna need on eriti elastsed. Märkimist väärib aga see, et neil materjalidel on kerge iseloomulik maitse, mis mõnele lapsele ei meeldi. Samuti võivad need tekitada mõningatel juhtudel allergiat ning vananevad suhteliselt kiiresti. Lateksist ja looduslikust kautšukist lutte tuleks vahetada iga pooleteise kuu järel või siis, kui need muutuvad kleepuvaks.

Poolläbipaistev värvitu silikoonlutt on kõvem ja väga vastupidav, lõhnatu ja neutraalse maitsega. Silikoon on äärmiselt vastupidav temperatuuride ja valguse suhtes, selle eluiga on pikem, seda vähemalt seni, kuni lapsel pole hambaid ning ta ei saa lutti närida. Silikoonist saab hammastega kergemini tükke hammustada kui kautšukist. Seetõttu tuleks regulaarselt kontrollida, ega silikoonlutil pole kahjustusi, ning vajadusel see välja vahetada.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare