NOHU KIUSAB? 7 NIPPI, kuidas sellest vabaneda (ja pääseda põskkoopapõletikust)


NOHU KIUSAB? 7 NIPPI, kuidas sellest vabaneda (ja pääseda põskkoopapõletikust)

 “Jumal tänatud, et läksin haiglasse! Oleks võinud ka kehvemini minna,” nendib Kerli poja süütult alanud nohu kohta. 

Et vähendada turset ja eemaldada sekreeti, tilguta ninna füsioloogilist lahust. Selle tegemiseks lahusta klaasis keedetud vees 0,5 tl meresoola. Aptee­gis on müügil ka ninna pihustatavaid loputusvedelikke, millest osa sisaldavad pehmendavaid komponente (nt aaloed).

 Vähenda limaskestaturset ja sekreet väljub ise. Selleks anna lapsele palju sooja teed meega (nt mustasõstra-, vaarika- või pärnaõieteed). Aitavad ka ravimtaimedest koosnevad Sinupret-tilgad, tallaaluste soojendamine sinepipadjakestega ja kuum sinepivann. Kui need ei mõju, kasuta pseudoefedriini sisaldavaid suukaudseid ravimeid (nt Sudafed, Actifed).

 Sekreeti aitab ninast kätte saada ninapump (titadel) või spetsiaalne süstal, millega soolalahus ühte ninasõõrmesse pritsitakse. Teisest sõõrmest voolab välja sekreet.

 Sekreeti aitab väljutada ka inhalaator. Laps hingab sisse inhalaatorist tulevat niisket auru, mis teeb sekreedi vedelamaks. Vee sisse võib panna eukalüptiõli, mis kiirendab tervenemist.

 Soolapiibust soolase niiske õhu sissehingamine aitab vähendada turset ja muudab sekreedi vedelamaks.

 Eukalüpti- või teepuuõli tilgad pluusil või padjal teevad nina kiiremini lahti.

 Nina hakkab paremini jooksma ka siis, kui paned lapsele kaela küüslaugukee või tema padjale ööseks mõned küüslauguküüned.

Kolm kuud tagasi jäi väike Lasse (3) nohusse. Ema Kerli (33) oli peagi hädas: laps nuuskas ja nuuskas, kuid midagi välja ei tulnud.

Kerli ostis apteegist spetsiaalse süstla, mille abil hakkas meresoolalahusega Lasse nina loputama. Lasi ühest sõõrmest lahuse sisse ja teisest voolas sekreet välja. “Nüüd tuli palju koledat, kollast, rohelist ja paksu tatti. Polnud selline tavaline vesine eritis. Hakkasin kartma, et äkki on mingi jama!”

Perearst rahustas ema, et tegu on tavalise nohuga, kuid lapse seisund läks aina hullemaks. Nädala jooksul värvusid Lasse põsed punaseks ja olid katsudes tulikuumad. Ema pani tähele, et kummardudes muutus poeg õnnetumaks. “Ilmselt lõi talle pähe valu.”

Ema läks pojaga haigla erakorralisse vastuvõttu, kus tehti röntgenipilt. Selgus kurb tõsiasi: põsekoopad olid umbes ja põletik oli kestnud pikalt. Lisaks oli tekkinud väike põletik kõrvas. “Jumal tänatud, et läksin haiglasse! Oleks võinud ka kehvemini minna,” nendib Kerli.

Loe veel

Järgmised kümme päeva pidi laps võtma antibiootikume. Ema loputas jätkuvalt ta nina meresoolalahusega ja pihustas sinna rohtu, mis tegi nina lahti. Ajapikku põsekoopapõletik taandus, kuid tek­kisid probleemid öise hingamisega. Poiss norskas ja hingas läbi suu. Kui suu kinni vajus, hakkas rabelema. “Nägin, et tal ei käinud õhk hästi läbi.”

Nina-kurgu-kõrvaarst vaatas poisi ninna ja tõdes, et lood on halvad: adenoid oli nii suureks paisunud, et võttis enda alla kolmveerandi ninaneelust. “Arst seletas, et see on päris paha. Ninaneel peab olema tühi ja puhas. Kui see on kinni, ei saa tatt välja ja nohu ei parane. Siis hakkavad põletikud korduma.”

Loo kirjutamise ajal ootaski Lasse adenoidi­lõikust. Ema oli ka natuke mures, sest poisil oli jälle nohu, mis sarnanes sellega, mis oli detsembris. Ema loputas lapse nina ja lootis, et operat­sioon neid sellest piinavast hädast päästab. Teistele aga soovitab ta: “Usaldage oma sisetunnet. Kui lapsel on midagi erakordset, tuleb lasta teda rohkem kontrollida ja tegutseda kiiresti, et ei tekiks tüsistusi.”

Ohu märgid

On tavaline, et viirushaigusega kaasnevad kurgu­valu, palavik ja nohu. Kuidas nohu tekib? Ninna tunginud viirus hakkab vohama limaskestal – nina sügeleb ja jookseb vett. Organism saadab viirusega võitlemiseks välja palju kaitsekehi, millega kaasatakse ka tavalisest rohkem verd. Tekib verepais, mis põhjustab limaskesta turse. Seega on turse loomulik nähtus, mis viitab organismi esimesele lahingule sissetungijaga. Tavalise nohu korral on sekreet, mis ninast tuleb, vedel ja läbipaistev.

Nina-kõrva-kurguarst Anneli Põld ütleb, et tähelepanelikuks tuleks muutuda siis, kui nohu on kestnud üle 7–10 päeva ning ninasekreet on muutunud paksuks ja kollakaks. Samuti siis, kui laps on muutunud loiuks või kaebab peavalu. Kui silmalaugudele, otsmikule või põskedele on tekkinud turse ja punetus, on vaja pöörduda arsti poole.

Kuidas põletik tekib? Viirus liigub ninaõõnes sügavamale. Ninas olev turse suleb nina kõrvalkoobaste avaused ja ka ninaneelu avanevad kuulmetõrved (kõrvade ventileerimisavad), mistõttu õhk neisse enam ei pääse.

Viirus tekitab kõrvas või põsekoopas algul limaskestade turse, mille tagajärjel võib tulla bakteriaalne põletik.

Mis annab veel märku põsekoopa­põletikust?
• Lapse nina on väga kinni. Kuid nina võib kinni olla ka siis, kui põletik on tekkinud adenoidi pinnale (adenoidiit).
• Lapsel valutavad põsed või pea (laup). Valu võib olla ka silmade taga või kiirata meelekohtadesse. Paraku väikelapsed tihti ei kaebagi valu.
• Lapse silmad on põletikulised. Silma sisenurkadesse võivad tekkida “kotid” ehk pais­tetus.
• Palavikku pole või on see algul väike, kuni 37,5 kraadi (viirushaiguse korral on palavik tavaliselt kohe kõrge). Kui mädaprotsess on tekkinud kiiresti, võib aga palavik tõusta kõrgele.

Kuri adenoid

Põsekoopapõletiku ehk sinusiidi teket soodustavad kõik ninas või ninaneelus esinevad takistused, ka paisunud adenoid. Ninaneelus olev adenoid on suureks muutunud ninaneelumandel, mis inimese sündides on kitsa riba kujuline ja lapse 1. sünnipäevaks peaaegu kaob.

Paraku esineb heaoluriikides, eriti meie kliima­tingimustes, järjest rohkem nähtust, et adenoid suureneb ja tekitab probleeme. “Arvatakse, et põhjuseks on tehislik toit. Varem panime tähele, et neis Eestimaa kohtades, kus söödi rohkem tavalist toitu ja sibulat-küüslauku, oli lastel suurenenud adenoide vähem. Viimasel ajal sellist vahet pole. Tarvitatakse palju maiustusi ja erinevaid piimatooteid, mis suurendavad lima teket,” räägib Anneli Põld.

Suurenenud adenoid ei lase sekreedil ninast hästi väljuda. Teiselt poolt sulgeb see õhu sisse­pääsu keskkõrva. Põletik võib tekkida nii adenoidil, kõrvas kui ka põsekoobastes. Lisaks võivad põsekoopapõletikku tekitada kaasasündinud arenguvead (nt ninavaheseina kõverdus) või võõrkeha ninas.

Ennetus ja ravi

Nohust tingitud põsekoopapõletiku ärahoidmine on lihtne: tuleb vähendada limaskesta turset ja puhastada nina sekreedist. Kui nina on tatti täis, ei saa ninas olev ripskude korralikult toimida ja pisikuid välja lükata. Turset aitavad alandada apteegitooted, mille seas leidub ka lastele mõeldud siirupeid. Kui turse on alanenud, väljub sekreet kergelt ning nina- ja selle kõrvalkanalid avanevad. “Puhas nina aitab nohust paranemisele hästi kaasa,” tõdeb dr Põld.

Kergema põsekoopapõletiku korral aitabki, kui limaskesta turset vähendada ja nina korralikult puhastada. Mäda lisandumisel on vaja ravi antibiootikumidega. Sinusiidi diagnoosi saab kinnitada ainult radioloogilise uuringuga (röntgen, kompuutertomograafia).

Suurenenud adenoidiga lastel kipuvad põsekoopapõletikud korduma, mistõttu oleks mõistlik adenoid eemaldada. “Adenoidi suurele pinnale jäävad elutsema bakterid ja uue viiruse lisandudes algab kogu protsess otsast peale,” ütleb arst. Laste sinusiidi kordumist soodustab õhu saastatus, sealhulgas suitsetamine samas ruumis, kus viibivad lapsed.

Ohtlikud tüsistused

Anneli Põld märgib, et põsekoopapõletikku tasub ära hoida, sest sellel haigusel võivad olla rängad tüsistused, mis vajavad juba kirurgilist ravi. Põletik võib tekkida ka silmade taga, silmalaugudel ja otsmikus. Samuti võivad tüsistused levida ajju.

Dr Põld ravis äsja 16aastast noormeest, kelle haigus arenes väga kiiresti, kõigest nelja päeva jooksul. Kui laps jõudis Tartu Ülikooli Kõr­vakliinikusse, olid tal suured peavalud ja otsmikuturse. Operatsiooni käigus selgus, et mäda oli tekitanud otsmikuluu sisse augu. “Surve oli järelikult nii suur. Ma ei ole oma 34 tööaasta jooksul sellist asja varem näinud,” nendib dr Põld.
Mäda oli tunginud ka ajju ja põhjustanud põletiku. Lisaks operatsioonile peaksid kaks tugevat antibiootikumi noormehe jälle terveks ravima.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare