Sinu väikelapsele võivad sääsehammustused karmilt mõjuda ja takkapihta on ka tigedad herilased platsis!


Sinu väikelapsele võivad sääsehammustused karmilt mõjuda ja takkapihta on ka tigedad herilased platsis!
Riina mäletab oma ehmatust, kui tütre silm äkki sääsehammustuse tõttu kinni paistetas.

Eestis põhjustab herilase või mesilase mürk sageli tõsiseid allergilisi reaktsioone. Eluohtlik anafülaktiline šokk pole meil ebatavaline. Vaata veel, missugused putukad sinu last ohustavad, mida hammustuse korral teha ja kuidas putukaid eemal hoida. Vihje - herilased kardavad veepritsi!

Nora ema Riina Talijärv (35) meenutab, et tema ehmatus oli suur, kui aastasel lapsel äkki sääsehammustuse tõttu nägu ja parem käsi paiste läksid. Kuna ema torkejälge ega nõela ei leidnud, oli selge, et õnneks pole tegu herilasehammustusega. Küll aga tiirles kõikjal sääski. “Käisime tüdrukut perearstile näitamas, kellega jäi jutt, et kui paistetus ei alane või hullemaks läheb, tehakse süst,” räägib Riina. Nüüd on Nora kuuene ja nii ägedat reaktsiooni putuka­hammustustele pole tal enam olnud – kuigi sääsed on tema peale maiad senini.

“See oli esimene suvi, kus ta oli vankrist väljas ja sääskedele nii saadaval,” arutleb ema. “Tegime toona käele viinakompressi ja allergia­tilgad aitasid sügelust leevendada. Ta oli sel päeval pisut virilam, magas hästi pika lõunaune. Õhtuks aga oli juba selge, et halvemaks ei lähe, ja järgmisel päeval oli paistetust vähem.” Terve suve reageeris tütar sääse­hammustustele ägedalt – näiteks tulid pähe suured muhud.

Riina seostab, et tütreke oli tol suvel üldse allergiline – põlveõndlasse ja kätele tekkis lööve. Selgus saabus siis, kui sügiseks marjapõõsad tühjad olid ja allergia taandus. “Uue inimesena ta oligi alguses väga tundlik – ka ohtra värske kraami ja sääskede suhtes.”

FOTOD: erakogu

MIDA PEAKSID PUTUKA­HAMMUSTUSTEST TEADMA?

.
Seotud lood:

SÄÄSED JA KIHULASED

Väikelapsele võivad sääse­hammustused küllaltki karmilt mõjuda. Ehkki need pole mürgised, reageerib õrn nahk vahel päris ägedalt.

Kuidas vältida?

Loe veel

Riietage laps nii, et sääsed ei saaks ligi – see on kõige lihtsam. Liiga õhukesest kangast pääseb sääsk läbi hammustama. Riietele võib lasta ka tavalist poemüügi sääsetõrjevahendit, aga lapse õrnal nahal eelista pigem looduslikku kraami. Sääsed ei talu teepuuõli nokaotsaski, samuti ei meeldi neile eukalüpti ja mentooli sisaldavad salvid, näiteks tiigrisalv. Sääsetõrjevahendites kasutatakse enamasti kaht toimeainet: DEETi või ikaridiini. Viimane on looduslikul baasil ja tunduvalt leebem, ei haise nii kõvasti ja sobib lastele paremini.

Mida teha, kui laps hammustada saab?

Hammustuse tagajärjel tekivad 3–5 mm suurused kublad, mis hullult sügelevad. Lastel võivad kublad väga suureks paisuda ja ilmuda allergiline nõgestõve sarnane lööve. Leevenda seda jaheda kompressi või viinalahusega immutatud lapiga. Võid nahka õrnalt hõõruda ka soodaveelahusega. Kata plaastriga kohad, mis väga katki kratsitud – kui ta mustade kätega sügelevat kohta katsub, võib see põletikku tekitada. Atoopilise nahaga lastel võtab põletik vahel suuremad mõõtmed.

Pane hammustuskohale jahutavat geeli. Abiks on allergiavastased tilgad.

.

HERILASED JA MESILASED

Eestis põhjustab herilase või mesilase mürk sageli tõsiseid allergilisi reaktsioone. See ei teki aga kunagi esimesel nõelamisel, vaid teisel korral, kui mürk organismi satub.

Kuidas vältida?

Esiteks proovi lapsele seletada, et kui herilane või mesilane tema poole lendab, mängigu kivikuju: pangu silmad kinni ja seisku liikumatult! Selgita, et herilane või mesilane võib teda isegi nuusutada, kuid lendab siis minema, kui laps rahulikuks jääb. Kõige kindlam viis nõelata saada on hakata karjuma, kätega vehkima ja jooksma – mis on paraku iga väikelapse loomulik reaktsioon.

Teiseks meeldib herilastele magus lõhn – päikese käes limonaadi juua ja jäätist limpsida ei pruugi olla hea mõte, tehke seda parem toas. Kui mustikakisselli või arbuusi aeda, terrassile või rõdule jätate, võib see olla ohtlik – herilastele meeldib magusasse sukelduda ning kui siis laps tuleb ja kiiruga suure lonksu või ampsu võtab, saab ta nõelata otse suhu.

Kolmandaks selgita, et laps ei paneks käsi puuõõnsustesse, kus sumisejad sageli hulgakaupa peidus on.

Ja kui herilasi on eriti palju tiirlemas, anna lapsele veeprits, mida ta nõelamise vältimiseka kasutada saab.

Mida teha, kui laps nõelata saab?

1. Nõelata saanud kehaosa läheb tursesse, võib tulitada, sügeleda, punetada, mõnikord tekib paikne lööve, nina on vesine. Need sümptomid pole ohtlikud, kuid su lapsel on ebamugav, nii et tasub otsida leevendust. Esmalt eemalda astel pintsetiga – kui teed seda küüntega, võivad astlatükid naha sisse jääda. Pese hammustuskoht vee ja seebiga ning pane sellele jääd või määri jahutava (aaloe)geeli või teepuuõliga. Valu ja paistetust aitavad leevendada allergiatilgad, mille retsepti saad perearstilt.

2. Harva juhtub ka, et lapsel tekib kiiresti nõgeslööve üle terve keha või hingamisraskus ja ta kaotab teadvuse. Ohtlikud reaktsioonid ilmuvad kümne minuti jooksul, eluohtlikud (kõriturse, vererõhu järsk langus, teadvusekadu, naha sinakus, oksendamine) aga sekunditega. Kutsu kohe kiirabi, ütle, kui kiiresti reaktsioon tekkis. Kui laps on veel teadvusel, proovi talle anda allergiavastaseid tilku. Ole valmis elustama – 30 vajutust rinnale, kaks suust-suhu hingamist ja jälle uuesti.

3. Isegi kui su lapsel pole varem esinenud allergiat mesilase- ega herilasehammustuse vastu, aga ta saab viis ja enam pistet, võib see esile kutsuda ohtliku mürgistuse. Kutsu igaks juhuks kohe kiirabi! Laps võib tunda iiveldust, oksendada, kaotada teadvuse.

.

PUUGID

Kui kontakt puugiga ei ole pikem kui 12–24 tundi, siis puuk borrelioosi haigustekitajat edasi anda ei jõua. Puukentsefaliidi korral piisab paraku ka lühikesest ajast.

Kuidas vältida?

Kõige lihtsam vahend on hele riietus, sokid kindlasti pükste peale tõmmatud – siis on puuki lihtne märgata ja eemale peletada! Puukentsefaliidivaktsiin on lubatud esimesest eluaastast. Olgugi et beebi ise veel maas ei askelda – puuk võib ta kätte saada ka kõhukotist või kärust. Ükskõik mis vanuses su väikelaps on, vaata ta keha igal õhtul tähelepanelikult üle, eriti pea, kaenlaalused, põlve­õndlad, kael, kõrvatagused ja jalgevahe. Riietel ja jalanõudel võid kasutada ka tõrje­vahendit. Puuk ei talu lavendlit, sidrunheina, piparmünti, küüslauku.

Mida teha, kui nahalt puugi leiad?

Eemalda koletis nii ruttu kui võimalik, entsefaliidiviirus võib levida minutitega. Tee seda spetsiaalsete tangidega, mille leiad apteegist. Tavaliste pintsettidega surud puugi kokku ja see kiirendab mürgi eritumist. Tõmba tugevalt, pikkamisi ja keeramata puuki ülespoole, kuni nokk nahast vabaneb. Ära suru puugi kehale, nii pressid haigustekitajad tema soolestikust välja otse haava. Kui suised (pea külge kinnituvad suuorganid) jäävad nahka, siis ära muretse, naha paranemisel need eemalduvad. Desinfitseeri hammustuskoht ja jälgi seda nädala jooksul. Kui nädal pärast hammustust punane laik tasapisi suureneb, koht muutub põletikuliseks, punaseks ja valusaks, minge perearsti juurde. Kui hammustuskohal levib lööve või tekivad gripilaadsed sümptomid – valu, palavik ja väsimus –, siis samuti ruttu arstile!

.

PARMUD

Kuidas vältida?

Tasub teada, et parmud eelistavad niiskeid kohti ja lendavad päikese­paistelise ilmaga. Neile meeldivad kirevad värvid ja ere valgus. Kui olete perega parmu­rikkas paigas, pange parem selga neutraalset värvi riided.

Mida teha, kui laps hammustada saab?

Pese hammustuskoht kohe seebiveega. Sügelust vähendab viina- ja soodalahusega immutatud marli. Kui hammustuskoht on väga turses, kasuta allergiatilku.

Podcastid