Kas heaks lapsevanemaks on võimalik õppida?


Kas heaks lapsevanemaks on võimalik õppida?
Foto: Shutterstock

Tartu Ülikooli eetikakeskuse juhataja, praktilise filosoofia professor ja kolme lapse ema Margit Sutrop: "Lapsevanematena tahame, et meie lapsed oleksid õnnelikud. Seetõttu peaksime armastama oma lapsi sellistena, nagu nad on, ning mitte painutama neid jõuga oma ideaalidele kohaseks".

Margiti tegi oma tähelepanekud juba kuus aastat tagasi ajakirjas Märka Last — kõik see, mis tollal öeldud, on täna vägagi aktuaalne.

Kord juhtusin rääkima ühe Iisraeli kolleegiga lastest. Kolleeg on kolme lapse isa ja ülikoolis juuraprofessor. Ta kirjeldas, kuidas Iisraelis väärtustatakse lapsi väga kõrgelt ja vanemad peavad oma laste arendamist pühaks kohuseks. Kooli peale lootma ei jääda, kõige tähtsam on ikkagi kodune õpetus. Vanemad käivad massiliselt kursustel, et õppida heaks lapsevanemaks olemist. Ka Eestis on viimasel ajal hakatud pakkuma lapsevanematele mõeldud koolitusi, ent neid külastavad vaid vähesed.

Kasvatamise paradoksid

Lasteaiad ja koolid kurdavad, et lapsevanematele mõeldud koolitustel osalevad tavaliselt need, kellel probleeme pole. Need aga, kellele oleks hädasti koolitust vaja, kohale ei tule.

See-eest käiakse üsna usinasti beebikoolides. Tulevased emad ja isad saavad aru, et vaja on teadmisi, kuidas abitu ja hapra vastsündinu eest hoolitseda, kuidas teda mähkida, pesta, vaktsineerida, temaga võimelda ja teda vannitada.

Seotud lood:

Aga seda, kui suur vastutus on meile pandud isiksuse kasvatamisel, ei tajuta. Tegelikult on palju asju, mida peaksime õppima: kuidas last kuulata, kuidas arendada temas hoolivust, ausust, loovust, sallivust, teistega arvestamist, emotsionaalset intelligentsi jm. Tõsi, enamikul meist on olnud võimalik jälgida oma vanemaid ja omandada vastavad käitumismustrid. Paraku siia ongi koer maetud. Õnnelikud on need, kes võivad oma vanemate omavahelist suhtlemist ja suhtumist lapsesse võtta oma tulevases pereelus eeskujuks. Küllalt paljud aga pole näinud õnnelikku pereelu ja tahavad teistsuguseid suhteid, kui olid nende kodus. Sellest ringist välja murda ei suudeta. Kodus omandatud käitumismustrid kipuvad külge kleepuma ka vastu tahtmist ja nii võidakse lapsevanemana enda juures avastada samu iseloomujooni ja kasvatusvõtteid, mille tõttu ise lapsena kannatati.

Loe veel

Ent ka kõige toetavamas kodus kasvanud inimestel ei pruugi piisata kodust saadud eeskujudest. Kasvatamise kõige suurem paradoks on, et peame TÄNA andma edasi EILE omandatud väärtusi HOMME ellu astuvatele noortele. Noortele, kes hakkavad tegutsema hoopis teistsugustes oludes, kui meie oleme kogenud või milles me praegu elame.
Minu arvates tähendab see, et kõige tähtsam on anda lastele kaasa võime oma väärtusi teadlikult valida ja oma elu nende järgi elada. Peame arendama lastes võimet mõista, mis on elus tähtis, kuidas eesmärke seada ja tajuda, mida ühe või teise väärtuse poole püüdlemine tagantjärele kaasa toob.

Podcastid
Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare