Kas su laps saab sind usaldada? 5 nõuannet


perejalaps
perejalapsFoto: Andres Putting

Sind testitakse pidevalt! Kui lapsed saavad usaldada sind „väikeste” asjadega, siis tulevad nad sinu juurde ka suurtes küsimustes. Lapsed ei tule lihtsalt vanema juurde öeldes midagi sellist: „Ma tean, et sa tahad, et ma saaksin koolis ainult parimaid hindeid ja mul on võimalus homses testis spikerdada — mida ma peaksin tegema?” või „Ma olen buliimik.” Vanemad peavad selle usalduse ära teenima. Aga kuidas?

Foto:Scanpix/PantherMedia

Eelkooli mänguplatsil toimuv ei pruugi olla sulle huvitav, kuid suhtlusharjumused algavad varasest east. Kas sa kuulad, kui su laps jutustab lõputult lugusid oma teise klassi sõpradest, isegi, kui sul on „palju olulisemaid asju", millest rääkida? Kui kuulad, siis on tõenäolisem, et ta räägib sulle ka oma suhetest poistega, kui ta on 12-aastane.

Keeruline on pöörata piisavalt tähelepanu oma lapsele, kui sa samal ajal pead kiirustama toitu ostma ja seejärel koju süüa tegema, kuid kui sa tõeliselt ei kuula, võib juhtuda kaks asja. Sa magad maha võimaluse õppida oma last tundma ja teda õpetada. Ja laps õpib, et sa tegelikult päriselt ei kuula, mistõttu polegi mõtet rääkida.