Kui õpetad oma lapsele selle oskuse, saab ta elus alati hakkama


Kui õpetad oma lapsele selle oskuse, saab ta elus alati hakkama
Foto:Scanpix/PantherMedia

Kuidas langetada õigeid otsuseid? Ka paljud täiskasvanud on sellega kimpus. Nad kas ei suuda üldse mingit valikut teha ja jätavad selle kellegi teise hooleks või siis teevad valikuid, mis osutuvad neile kahjulikuks või on tegelikult täitsa valed. See tuleb sellest, et neile ei ole lapsena antud võimalust seda kunsti harjutada ja nad ei oskagi iseseisvalt otsuseid langetada.

Sinu töö lapsevanemana on anda oma lapsele piisavalt võimalusi ise otsustamiseks ja olla talle toeks, kui ta on vale valiku teinud. Ja kiites teda siis, kui tema otsused on olnud õiged. Kiitus, nagu sa tead, on edasiviiv jõud ja mida usinamalt sa last õigete valikute puhul kiidad, seda suurem on tõenäosus, et ta ka edaspidi valele teele ei lähe.

Mida saad teha selleks, et laps õpiks õigesti otsustama?

Harjutamine teeb meistriks

Juba enne, kui laps rääkima õpib, anna talle võimalusi millegi vahel valida. Las ta ise otsustab, millise särgi selga paneb ning kas vahepalaks võtab õuna või porgandit. Mida varem ta harjutama hakkab, seda lihtsamalt tal edaspidi läheb.

Väljenda selgelt, kust läheb tema võimu piir

Lapsel peab olema selge, millistes küsimustes tal on võimalik kaasa rääkida ja millised teemad ei kuulu arutlusele.

Seotud lood:

Mudilasega:

“No hästi, pane siis see printsessikleit ka täna selga, kuigi sa oled seda juba viis päeva järjest kandnud. Aga enne teatrisse minekut peame kindlasti riideid vahetama, sest sinna selliste rõivastega ei minda, eks. Ja hambad tuleb kindlasti ära pesta, kas sa tahad seda teha nüüd kohe või enne õueminekut?“

Algkoolilastega:

"Sa tahtsid reedeks sõpru külla kutsuda. Igal reedel on meil traditsiooniline õhtusöök perega. Sa võid minna sõpradega pärast õhtusööki kinno või kutsuda nad külla hoopis laupäevaks.“

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare