Logopeed annab nõu: lapse kõne areng esimesest kuuenda eluaastani

 (1)
Logopeed annab nõu: lapse kõne areng esimesest kuuenda eluaastani
Foto: Shutterstock

Missuguseid sõnu ja väljendeid võiks sinu laps erinevas eas osata, mis kõne arengut soodustab ja kuidas saaksid oma lapse arengut toetada? Põhjalikke soovitusi jagab lasteaia logopeed.

Pärast esimeste sõnade ütlemist hakkab lapse sõnavara täienema kiires tempos. See, kui palju üks või teine laps teisel eluaastal räägib, on väga erinev. Laps matkib juba varakult mitte ainult nähtud liigutusi, tegevusi, vaid ka hääletooni ja sõnu, tundeliigutusi. Ka tänulikkuse, austuse, imetluse, andestamisvõime õpib laps just selles eas järeleaimamise teel just täiskasvanutelt.

Teisel eluaastal areneb lapse kõneoskus tohutu kiirusega. Kõne arenguga on seotud ka kuulamisoskuse täiustumine. 2-3-aastastes tärkab juba ka MINAteadvus. Enam ei öelda: Triin paneb soki jalga, vaid: Mina panen soki jalga. Mudilase kõne areneb kiiresti ja sarnaneb kolmanda eluaasta lõpuks täiskasvanu omaga. Lapse kõne arengut tuleb aga kindlasti toetada ka eelkoolieas.

Vali siit nüüd enda lapse vanus (tutvustame kõne arengut esimesest kuuenda eluaastani) ja vaata, kuidas saaksid tema kõne arengule kaasa aidata.

Podcastid
Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare