Oled valmis teada saama, kui suure summa eest lapsed asju lõhuvad ja kaotavad?Oled valmis teada saama, kui suure summa eest lapsed asju lõhuvad ja kaotavad?
Foto: Shutterstock

Keskmine laps tekitab üles kasvamise jooksul oma vanematele umbes 4000 euro väärtuses kahju, selgub Suurbritannias läbi viidud uuringust. Eestlastele tundub selline number ilmselt üle mõistuse suur, kuid fakt on see, et lapsed lõhuvad asju nii meelega kui kogemata ja üht-teist tuleb sul seetõttu kinni maksta niikuinii. Oled sa selleks valmis?

Põrandate müügiga tegelev firma DFD on välja uurinud, et tavaliselt saavad lastega peredes kahjustada seinad, vaibad, maalid, pildid, puitesemed, voodid ja diivanid. Tõenäoliselt oleks keskmine kahjusumma 4000st eurost suuremgi, kuid tihtipeale jätavad vanemad eelpoolnimetatud esemetele tekitatud vigastused või kahjustused likvideerimata, sest sel pole lihtsalt mõtet. Nagunii jookseb keegi vildikatega uuesti seinu värvima või taob kahvliga lauale augud sisse, ässitab kassi mööda kardinat üles ronima ja kallab punased peedid diivanile ümber. Seega lükatakse suuremad tööd edasi sellesse aega, kui lastel on enam-vähem mõistus peas ja suudavad end ümbritsevatesse esemetesse austusega suhtuda.

Koguni 84% küsitlusele vastanud vanematest on pidanud laste tegutsemise tõttu tapeeti uuendama või seina parandama. 78% vastanuist pidid vaibad keemlisse puhastusse viima või puhastaja koju kutsuma, et vaibale tekkinud plekkidest vabaneda.

Foto: Shutterstock
Seotud lood:

56% peredest on pidanud elektroonikapoodi külastama ja välja vahetama teleri, arvuti, tahvelarvuti, mobiiltelefoni või digiboksi/ruuteri, sest lapsukesed on need kätte saanud ning ära uputanud, ekraanid ära lõhkunud või maha visanud ja peale astunud.

Aga mida teha selleks, et lapsed õpiksid oma vara rohkem väärtustama? See on väga lihtne — mis katki tehtud, see katki jääb! Lohakusest purunenud mobiili asemele ei tohi homnepäev uus ja uhkem ilmuda, meelega aknast alla visatud mängutraktorit ei ole mõtet järgmisel päeval samaväärsega asendada ja kui lemmikpluus on kadunud, siis kahju küll, aga kadunuks ta jääbki. Ainult sel moel õpib laps, et asjad ei kasva puu otsas ning neil on väärtus. Kui iga kadunud või purunenud asja asemele kohe uus tuleb, ei saagi ta aru, et midagi on valesti. Suuremad lapsed peaksid muidugi oma kaod ise kinni maksma kas koduste tööde või oma taskurahaga.

Allikad: The Guardian/ Express

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare