See oluline oskus tuleb ära õppida igal lapsevanemal


See oluline oskus tuleb ära õppida igal lapsevanemal
Foto: Shutterstock

Laste kasvatamine on väga raske töö ja veel keerulisemaks muudab selle pidev võitlus — sina palud lapsel midagi teha, tema aga näitab keelt ja jookseb itsitades eest ära või lihtsalt keeldub ülesannet täitmast. Et selliseid olukordi oleks sinu elus võimalikult vähe, ongi vaja sinupoolset järjekindlust. See tähendab, et sa teed seda, mida ütled ja mõtled, ei tagane oma sõnadest ega mõtle ümber ka siis, kui lapsuke krokodillipisaraid valab.

Just järjekindlus on efektiivse lapsekasvatuse alustala. Järjekindel olla on tegelikult ülimalt keeruline, sest tujud on erinevad, situatsioonid on erinevad, inimesed teie ümber muutuvad ja mida rohkem on inimesi, seda rohkem on erinevaid arvamusi ja lähenemisi. Oluline on põhiküsimustes kaasaga kokkuleppele jõuda ja mõlemad peavad ajama sama liini, vastasel juhul on kogu su pingutus mõttetu. Näiteks kui sa palud lapsel koolitükid enne trenni ära teha, kuid su kallis partner otsustab, et just sel ajal, mil laps peaks õppima, oleks hästi vahva õue palli mängima minna, sest tal on just siis aega. Sellised teievahelised konfliktid ajavad lapsi segadusse ja muidugi kasutavad nad seda igal võimalikul hetkel ära: „Aga isa/ema ju lubas…”

Seotud lood:

Nii et kõigepealt leppige partneriga kokku, seejärel tehke süda kõvaks ja asuge asja kallale. Igal juhul on pingutus vaeva väärt!

Loe veel

8 sammu järjekindluseni

  1. Pead ise oma sõnades ja tegudes veendunud olema. Paludes lapsel tuba ära koristada, pead olema kindel, et asi on vaeva väärt ja teisiti ei saa. Kui sa pole endas 100% kindel, näeb laps selle kohe läbi ja kasutab võimalust kõrvale hiilida.
  2. Olles lapsele palve esitanud, pead jälgima, et ta selle ka täidaks. Sa ei saa anda lapsele ülesandeks nõud ära pesta ja ise Facebooki sukelduda ning unustada, et sa oled palunud tal seda teha. Täiesti kindlalt viilib ta nõudepesust kõrvale, kui sa ei näe.
  3. Laps peab täpselt teadma, mida temalt ootad. Pead talle loogiliselt ja arusaadavalt selgitama, miks sa palud seda, mida sa palud ning millal see peab tehtud olema. Väga hea tööriist on tegemist vajavate ülesannete kalender või nimekiri, millele laps saab märkida, kui on ühe ülesande ära teinud. Siis on sealt hea ka näha, mis tööd veel ees ootavad.
  4. Tegudel ja tegematajätmistel olgu tagajärjed. Esialgu võiks need olla positiivsed tagajärjed ehk preemiad hästi tehtud ülesannete eest. Näiteks võid talle välja pakkuda, et kui ta on enne õhtusööki oma riided kappi pannud ja laua ära koristanud, saate pärast koos filmi vaadata või lauamängu mängida.
  5. Kui töö jääb tegemata, on tagajärjed sellised, mis lapsele ei meeldi. Laps peab teadma, et kui õhtusöögi ajaks riided kapis ja töölaud puhas pole, siis film ja lauamäng jäävad ära. Selgita konkreetselt, mis juhtub, kui ta ülesannet edasi lükkab või üldse tegemata jätab.
  6. Jäta endale korralik ajavaru juhuks, kui laps otsustab su piire testida ja lükkab ülesande täitmist pidevalt edasi. Kindlasti ei tohiks sa ise järele anda ja tema tööd ära teha lihtsalt sellepärast, et aeg surub peale.
  7. Sea piirid ja pea neist kinni. Alati. Tingimusteta. Mõned lapsed venitavad ja lollitavad lõputult, sest teavad, et vanemad ühel hetkel loobuvad. Sina ära loobu. Tegemata jätmiste eest ja venitamise eest peab alati ja iga kord järgnema karistus.
  8. Ära korista laste eest ise ära! Mis siis, et tuba on sassis ja tolmurullid voodi all. Mis siis, et laud on kaetud kommipaberite ja õunasüdametega. Sina jää endale kindlaks — oma toa koristab iga laps ise ja nii jääbki! Nendega ei juhtu mitte midagi, kui nad natuke aega rokases toas elavad. Kui aga sõbrad juba nina kirtsutavad, hakkab ta koristama küll.
Podcastid
Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare