Tahad, et sinu laps oleks laia silmaringiga ja oskaks inimesi mõista? Lase tal siis lugeda "päris"raamatuid

 (2)

Tahad, et sinu laps oleks laia silmaringiga ja oskaks inimesi mõista? Lase tal siis lugeda "päris"raamatuid
Foto: Shutterstock

Lapsed tahavad teadmisi saada ja uut ammutada, see peab lihtsalt olema neile sobivas vormis. Raamatupoed on täis imelisi raamatuid ja need tõesti meeldivad lastele. Samas — raamatud on kallid. Kui kooliraamatukogude valik oleks sama mitmekesine, oleks vanematel üsna lihtne oma lapsed lugema saada. Ja see on meie laste arengule mõeldes ülioluline. Loe ekspertide selgitusi, mida annab lapse arengule “päris raamatute lugemine.

Vaatame korra maailma ja selgitame miks üldse tänapäeval raamatud olulised on. Maailmas on kahte sorti lugemisi — sügavuti ja pinnapealsed. Antud jaotusi nimetab kirjanduse kriitik Frank Kermode omakorda “kiireks lugemise” ja “süvenenud lugemiseks.” Kui meie jätkuvad põlved jäävad kinni ainult kiire info tarbimise juurde, jätame nad ilma suuremast võimest analüüsida ja samastuda loetuga mis omakorda kasvatab lugejat vaimset küpsust ja teadlikust.
Uuringud näitavad ka, et raamatute lugemisel puuduvad lugejal segajad ehk lingid, mille klikkida ja seega saab lugeja täielikult lugemisse süveneda. Samuti uuringutest tulenevalt aeglustub süvenenud lugemisega lugemise kiirus ja inimene keskendub paremini. Tänu sellele suudab lugeja ka paremini loos olevaid emotsioone peegeldada ja analüüsida oma enda mälestustega, arvab psühholoog Victor Nell.

Cambridge’i Ülikooli professor Maria Nikolajeva leidis , et ilukirjanduse lugemine arendab lastes paremat empaatiavõimet ja vaimuteooriat ning seeläbi aitab neil ka paremini mõista mida teised inimesed tunnevad ja mõtlevad. Lapses lsüvenenud lugemise abil arenev emotsionaalne intelligentsus on aga üks esimesi tulevikuedu aluseid.

Antud teooriat toetab ka neuroteadus. Emory Atlanta ülikoolis läbi viidud uuringud kinnitavad, et ilukirjandus paneb meie aju mõtlema, et me oleme osa loost, mida loeme. Carnegie Mellon Ülikooli uuringutega avastati, et kui täiesti süvenenult raamatut lugeda, tunneb meie aju samu emotsioone, nagu kogeks lugeja ise tegelaskuju läbielatut.

Loe veel


Lugeja omandab süvenenult lugedes võime mõista erinevaid vaimseid seisundeid — uskumusi, kavatsusi, ihasid, teesklusi, teadmisi ja muid emotsioone ning seeläbi mõista ka teiste inimeste uskumusi, ihasid ja kavatsusi, mis on erinevad sinu omadest. Antud teooriat kinnitas ka 2014 aastal Kanada York´i Ülikooli psühholoog Raymond Mar, kes jõudis järeldusele, et narratiivide lugemisel paraneb inimese võime paremini mõista, mida inimesed mõtlevad, tunned ja teevad. Mar selgitas ka, et süvenenud lugemisega asetab lugeja ennast loo tegelaskuju kingadesse, mis omakorda annab parema võime peegeldada loetut pärismaailma. Selliste oskustega inimene on edukas igas tegutsemisvaldkonnas.

Eestlased armastavad mõelda, et meie lapsed on targad, nutikad, laia silmaringiga ja hea kohenemis- ja õppimisvõimega. Jäägu siis see ka edaspidi nii - kuid selleks tuleb meil oma lapsed taas "päris" raamatuid lugema saada.

Väikese panuse meie laste arengusse saame anda väga lihtsal moel. Käeoleval kevadel kingib Lexus sajale Eesti kooliraamatukogule komplekti viiest väärtuslikust populaarteaduslikust raamatust kogumaksumusega 10 000 eurot. Kahe kuu jooksul saavad esimesed sada Lexuse hübriidautoga proovisõidu teinud inimest valida ise kooli, millele nemad soovivad raamatukingituse teha.

Foto: Erakogu


Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juures tegutseva kooliraamatukoguhoidjate sektsiooni juhataja Kadri Haavandi kommenteerib Lexuse raamatute kinkimise initsiatiivi nii: „On alati väga kiiduväärt, kui keegi pöörab tähelepanu kooliraamatukogudele. Kahjuks on paljud kooliraamatukogud tõepoolest olukorras, kus riigi toetusest piisab vaevu vajalike õppematerjalide soetamiseks ning raha uudis- ega teabekirjanduse soetamiseks ei jätku. Erinevate meediumite rohkuse juures on raamat siiski lastele olulisel kohal ja on väga kurb, kui kooliraamatukogul ei ole lapsele pakkuda teost, mis vastaks tema soovidele.”

“Nii palju kui on erinevaid raamatuid, on ka lapsi, tõdeb Kadri.” Osadele lastele meeldivad õhukesed raamatud, mis kiirelt loetud saavad, osadele jälle ainult paksud, et liiga kiiresti läbi ei saaks. “Kadri nendib, et kooliraamatukogus on tavaline vaatepilt, kus mitu last koos ühe entsüklopeedia lehti keeravad ja ühiselt asjadest vaimustavad.”

Populaarteaduslikud kaunilt kujundatud ja rohkelt illustreeritud raamatud on vajalikud, et muidu üsna raskesti mõistetavad teemad, nagu teadus, lastele lähemale tuua ja anda neile võimalus huvituda millestki, mille olemasolust nad veel midagi ei tea, kommenteeris Kadri Haavandi.” Nii nagu kõikide raamatute puhul, on ka populaarteaduslike raamatute puhul laste jaoks oluline, et raamat oleks uus ja ilus. “

Kadri Haavandi on tähele pannud, et ka vana raamat võib sisaldada sama infot, aga kaasaegset last ei tõmba sinnapoole, seda näitavad nii uurimused kui raamatukoguhoidjate kogemused.” Seega on meie jaoks oluline, et meil oleks pakkuda lastele uusi ja toredaid raamatuid, mis tõmbaks neid raamatumaailma poole ja paneks nägema raamatute väärtust, arvab Kadri Haavandi”

Kadri arvates on raske öelda, kas lapsevanemad juhivad piisavalt lapsi raamatute juurde või mitte, küll aga võib laste juttudest välja lugeda, et on aina enam neid lapsi, kelle kodus raamatuid ei väärtustata, see võib tuleneda ka paljude vanemate arvamusest, et koolist ja netist saab kõik olulise kätte, kuid õiget, arengule suunavat elamust, ei pruugu laps siiski saada. Seda olulisemaks muutub hea valikuga raamatukogu, mis peab lapsele pakkuma just seda võimalust. Kui vanemad ei too koju raamatuid, ei pruugi mõni laps laps teadagi, et hinges on ta suur raamatusõber.
Samal ajal võib öelda, et pilt on üldiselt ikkagi üsna ilus, seda näitavad raamatupoodide edetableid, kus lasteraamatud on alati kõrgel kohal. On ju teada-tuntud tõde, et lastele kulutatakse alati parema meelega, arvab Kadri.”
Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare