Tegelikud põhjused, miks lapsed vanemate karjuvale kõneviisile ei reageeri ja soovitused, kuidas nendega normaalselt suhelda

 (2)
Tegelikud põhjused, miks lapsed vanemate karjuvale kõneviisile ei reageeri ja soovitused, kuidas nendega normaalselt suhelda
Foto:Scanpix/PantherMedia

Meile, kes me oleme kisa ja karjumisega üles kasvanud, võib tulla üllatusena, kui halvasti selline kasvatusviis lastele tegelikult mõjub. Meie vanemad ei osanud paremini ja meie võtame oma kodust saadud kasvatusmudelid oma peredesse kaasa. Tegelikult saab ka paremini ja efektiivsemalt ning lapsi ja ennast säästvamalt kodus korra majja ja pereliikmed ühiselt tegutsema!

Oled ju kuulnud, et sõnad teevad sama palju haiget kui löömine? Ja Michigani ülikooli teadlased tõestasid, et nii see ongi. Lapsed, kelle peale vanemad igapäevaselt karjusid, muutusid teismelistena vägivaldseteks ja sattusid seadusega pahuksisse ning karjumise tulemus oli lõppkokkuvõttes sama halb kui igapäevaselt peksa saamine.

Teine uuring tõi välja, et karjumine mõjub erakordselt halvasti lapse enesehinnangule, suurendab märkiisväärselt ohtu langeda depressiooni ja muutuda agressiivseks.

Miks nad ei kuula?

Paljud vanemad on ahastuse äärel: räägi, palju räägid, aga lapsed on justkui kurdid. „Nad kuulavad mind ainult siis, kui ma karjun!“ Loomulikult ei ole nende kuulmisel tegelikult midagi viga. Proovi ise: sosista „mul on šokolaadi“ ja vaata ise, kui kaugelt nad sellised võlusõnad üles nopivad. Seega — kui lapsel just tõepoolest tõsist kuulmispuuet ei ole, on ta lihtsalt otsustanud sinu sõna mitte kuulata. Tõenäoliselt oled sa ise ta harjutanud reageerima ainult karjumisele. See käib nii: sa palud tal viisakalt ja rahulikult midagi teha. Ta ei kuula ja midagi ei juhtu. Sa palud korra veel. Ikka ta ei reageeri ja sina ei tee ka midagi. Ja siis sa karjatad!

Seotud lood:

Võib olla ei reageeri ta sellepärast, et talle ei meeldi, kuidas sa temaga räägid. Mõtle ise: kas sa tahaksid oma hästi põneva ja sinu jaoks olulise tegemise pooleli jätta, sest keegi nõuab su tähelepanu? Oled sa valmis kohe kiiresti ja heal meelel reageerima?

Ja kui sa nüüd mõtled, siis mis on tavaliselt põhjus, miks sa oma lapse poole pöördud? Tõenäoliselt tähendab see kahte asja: ta on mingi jamaga hakkama saanud ja teda ootab ees pahandamine või siis ootab teda ees mingi kodutöö. Lapsed tabavad selle väga kiiresti ära ja hakkavad oma nimele reageerimist vältima, sest nad juba teavad: nüüd keegi õiendab või ma pean midagi ebameeldivat tegema.

Loe veel

Nii et asi ongi lihtsalt selles, kuidas lapsed end kuulama saada nii, et sinu hääl neis okserefleksi ei tekitaks. Nagu sa juba tead, on nende kuulmisega kõik korras. Nad lihtsalt ei viitsi pidevat näägutamist ja õiendamist kuulata. Nüüd pead sa oma rääkimisviisis paar korrektuuri tegema, et nad ei kardaks iga kord karistust, kui sa nende poole pöördud. Seda on tegelikult täitsa võimalik teha!

Nõuanded vanematele, kes soovivad oma laste peale karjumist lõpetada ja nendega normaalselt suhelda: