Ka kaheaastase Katarina ja viiese Kregori ema Katrin Urvet tunneb mitut naist, kes imetades rasedaks jäid ning väikese vaheajaga järgmise lapse ilmale tõid. "Üks tuttav rasestus isegi kahekuust beebit imetades," nendib Katrin, kes usub, et sajaprotsendilist kaitset raseduse eest imetamine ikka ei paku. Tema ise toitis mõlemat last rinnapiimaga umbes aasta, võttes samal ajal ka beebipille. "Et kindel olla," rõhutab Katrin.

Tegelikult võib eeltoodud juhtumeid pidada siiski eranditeks ning enamasti saab imetamise tõkestavas efektis kindel olla. Ämmaemand Ingrid Kaoküla kinnitusel kaitseb imetamine raseduse eest üsna tõhusalt tervelt 97% naistest. Aga seda juhul, kui rinnapiim on beebi ainus söök, ta saab rinda ka öösiti, sünnitusest pole möödas rohkem kui pool aastat ja menstruatsioonid pole taastunud.

"Kuna esimene ovulatsioon toimub kaks nädalat enne esimest menstruatsiooni, ei saa sellele loota, et päevi veel pole ja rasedaks ei jää," selgitab Ingrid Kaoküla. "Imetamise tõhusus rasestumisvastase meetodina väheneb, kui päevad algavad."

Millised protsessid naise organismis imetades toimuvad, et lapseootele jäämine on takistatud, polegi täpselt teada. Kaoküla sõnul mängib kõige olulisemat rolli öiste söötmiskordade ajal vallanduv hormoon prolaktiin, mis pärsib ovulatsioonide teket ning hoiab emaka limaskesta õhukese, et embrüol oleks võimatu pesastuda.

Samas tuleb ikkagi meeles pidada, et ainus sajaprotsendiliselt kindel rasestumisvastane meetod on steriliseerimine. Seetõttu võivad vastsed emad, kes ei taha imetamise ajal oma rasedustestilt kahte triipu avastada, end kindluse mõttes veel mõne vahendiga kaitsta. Millised võimalused rinnaga toitmise ajal kõne alla tulevad?

Spiraal

Ingrid Kaoküla sõnul võib spiraali paigaldada siis, kui sünnitusest on möödas 5-7 nädalat. "Spiraal ei sobi naistele, kel on kalduvus põletikele, kelle menstruatsioonid on varem olnud väga vererohked või kelle PAP-analüüs pole korras," täpsustab Kaoküla.

Kondoom

Nii tavalist kui naistele mõeldud kondoomi võib kasutama hakata kohe, kui voolus on muutunud puhtaks. Kondoom on eriti vajalik sugulisel teel levivate haiguste ohtu silmas pidades.

Beebipillid

Imetavale emale on lubatud ainult gestageeni sisaldavad hormonaalsed vahendid. Östrogeeni ja gestageeni kombinatsioonid ei sobi, olgu siis tegu tablettide, plaastrite või tuperõngaga. "Östrogeen vähendab piima hulka ning võib mõjutada lapse kasvu ja arengut," põhjendab Ingrid Kaoküla. Tema sõnul sobivad hormonaalsetest vahenditest minipillid, mida võetakse iga päev kindlal kellaajal, samuti hormoonspiraal Mirena, mis võib jääda paigale viieks aastaks. "On tähtis, et enne hormonaalse vahendi kasutuselevõttu oleks piima eritumine välja kujunenud," rõhutab Ingrid Kaoküla.

Spermitsiidid

Tupekuulikesi, tablette ja käsna kujul müüdavaid keemilisi spermitsiide võib Kaoküla hinnangul kasutada siis, kui tegu on kindla ja koostöövalmis partneriga ning suguühted toimuvad harva.

Ohtlike päevade meetod ja katkestatud suguühe

Neid peetakse kõige kaheldavamateks rasestumisvastasteks meetoditeks ning Ingrid Kaoküla kinnitusel on need iseäranis kahtlased sünnitusjärgsel perioodil. "Partnerid on siis ise sageli ebakindlad, tundlikkus võib olla muutunud ja lisaks tuntakse hirmu, et laps võib ärgata," kostab Kaoküla. "Oleks parem, kui ei peaks muretsema veel selle pärast, et vajalikul hetkel enne seemnepurset tuleb peenis välja tõmmata. Paljud paarid väidavad, et mure õige momendi tabamise pärast ei luba täielikult lõõgastuda ja olukorda nautida."

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena