Kas su laps kiusab sind? Kolm kiusaja tüüpi last ja kuidas nad seda teevad


Kas su laps kiusab sind? Kolm kiusaja tüüpi last ja kuidas nad seda teevad
Allikas: Shutterstock

Laps manipuleerib sinuga? Tekitab sulle halva tunde nagu sina oleksid kõiges süüdi? Ta karjub sinu peale, aga kui tal endal on paha tuju, siis otsib ta lohutust? Vaata järele, millised on kolm kiusaja tüüpi last ja kuidas nad seda teevad.

1. Väljakutsuv kiusaja

Ta vaidleb kõigele vastu? Ta pressib sinult asju välja? Oled hirmutatud tema halbadest tujudest? Väljakutsuva kiusajaga on kõige raskem tegeleda. Nad teevad kõike sinu soovidele vastupidiselt. Kui ütled, et mine vasakule, läheb ta meelega paremale. Kui palud tal istuda, tahab ta seista.

Eriti raske on juhul, kui oled üksikvanem, sest siis langeb kogu koorem sinu õlule. Väljakutsuv kiusaja on enesekindel ja ta keskendub sellele, et ta lihtsalt peab iga argumendi võitma. Ta vaidleb kas või nii kaua, kuni su kannatus katkeb ja ta saab oma õiguse vaid seetõttu, et sa lihtsalt ei jaksanud enam.

Väljakutsuval kiusajal on ka häid omadusi. Paljud kunstnikud, leiutajad ja disainerid omavad sarnaseid iseloomuomadusi. See tähendab, et kui nad on midagi ette võtnud, siis nad on piisavalt järjekindlad, et soov täide viia või hüpoteesile tõestus leida.

Seetõttu on oluline, et taolist tüüpi laps suunaks enda energia mujale. Näiteks kui ta leiaks mingisuguse hobi või eriala, mis talle nii palju huvi pakub, et ta näeb selles väljakutset ja suunab oma energia sinna. Samuti muudab see teda enesekindlamaks ja rahulikumaks.

Seotud lood:

Halb uudis on aga see, et taolist tüüpi kiusaja muutmine nõuab palju kannatust ja aega. Mida kauem on ta saanud selline olla, seda raskem on kiuslikkust välja juurida. See nõuab pühendumist ja energiat, sest harjumuseks saanud tavade murdmine saab olema raske.

Mis ajendab aga last olema kiusaja? Sügaval sisimas tunneb ta alaväärsust. Ta soovib, et teda hinnataks rohkem. Ta kardab, et kui ta ei saa olla tähelepanu keskpunktis, siis ta unustatakse ära. See tähendab tema jaoks pole otseselt oluline, kas ta saab hea või halva tähelepanu osaliseks.

Keeruline on selgitada, mis last otseselt vaevab. Tavaliselt oskavad kiusajad oma puudujääke ja ebakindlusi nii hästi varjata, et nad näivad justkui võitmatud ning iseseisvad. Selleks, et tunda end terviklikuna, peavad nad teisi kiusama. See täidab nendes justkui mingi tühja augu. Nende enesekindlus on nagu õhuloss. Kui nad enam kedagi kiusata ei saa, kukub kõik kokku.

Loe veel

Mida laps aga kiusamisest saab? Kiusamine justkui ehitaks lapse ebakindluse vahele mingi müüri. Nii kaua, kuni laps saab kedagi kiusata, jääb talle endale mulje, et ta on tugev ja enesekindel.