Kui suhe mureneb, siis vanavanemad valivad tavaliselt alati poole


Kui suhe mureneb, siis vanavanemad valivad tavaliselt alati poole
Foto: Shutterstock

Vanavanemad valivad tavaliselt alati poole. Reeglina toetatakse oma last, vahet pole, kas tema on lahkuja, kärgpere moodustaja või üksijääja, kirjutab Katrin Saali Saul raamatus "Eluterve kärgpere käsiraamat" ja annab vanavanematele nõu.

Samas on ka vanavanemaid, kes lahkumineku järel jäävad oma minia või väimehe poolele, seda tavaliselt juhul, kui kontakt oma lapsega pole ülemäära hea või kui oma lapse valik tundub uskumatult halb.

Paljud vanema generatsiooni esindajad on pidanud peret suuremaks väärtuseks kui tänapäeval tooni andev isiklik õnneotsimine. Neile jääb sageli lahkuminek ja kärgpere mõistetamatuks. „Meie oleme viiskümmend aastat vastu pidanud, on olnud paremaid ja halvemaid aegu!” manitsevad ühed.
„Ma pole kordagi oma pika abielu jooksul lahutusele mõelnud. Mõrvale, tõsi küll, korduvalt,” naljatlevad teised.
Tänase päeva väärtused ei ahelda partnereid enam laste nimel ebarahuldavasse suhtesse. Kuigi tõsi, mõnikord minnakse lahku liiga kergekäeliselt.

Tavaliselt on teised inimesed lahku läinud paari puhul ühe osapoole looga paremini kursis. Ometigi võib iga terapeut kinnitada, et sageli on partnerite kirjeldused sellest, mis juhtus, täiesti erinevad. Seepärast on hirmkeeruline väita, mis on objektiivne tõde paari lahkuminemise loos, mis on põh jus ja mis on tagajärg. Tervikpilt erineb suuresti sellest, mis ühelt mättalt paistab. Nagu juba korduvalt öeldud, kedagi mõista on keerulisem kui teda hukka mõista. Tee oma parim, et mitte risti lüüa seda osapoolt, kelle poolt Sa ei ole. Ta jääb endiselt ja igavesti Su lapselapse teiseks vanemaks.

Seotud lood:

Ainus objektiivne tõde on see, et vanavanemate elus ei peaks toimuma oma lapselapse suhtes mingit lahutust.
Lapsele on väga raske, kui ta vanemad ei jõua kokkuleppele ning hakkavad teda tirima kumbki oma paati. Olgu siis vanavanemad midagi stabiilset oma lapselapse elus. Hoia ise oma lapselapsega kontakti, kutsu teda enda juurde, tehke koos midagi toredat.
Sa saad anda oma panuse, et Su enda laps liiguks rahu poole, ära külva vaenu osapoolte vahele juurde.

Loe veel

Ära kalluta lapselast selle osapoole vastu, kelle vastu Sa ise oled. Kui lapselapse bioloogilised vanemad on tasakaalutud ja kergelt süttivad, katsuge teise vanavanemate paariga pakkuda lapselapsele turvasadamat. Ära iial halvusta lapselapse juuresolekul teist vanavanemate paari.

Ära keera omalt poolt oma lapselapse teisele vanemale selga, olgu ta siis Su oma laps või tolle endine elukaaslane. Sa võid olukorda ja tema käitumist mitte heaks kiita, ent kui Sa lapselapse teist vanemat halvustad, lööd Sa ta psüühikasse haava. Tulemus – lapselaps eemaldub Sinust väikese sammukese võrra oma hinges. Halvustad palju – väikesest sammukesest saab penikoormasamm.

Juhul, kui Su lapsel tekib uus elukaaslane, katsu mõista oma lapse valikut. Ükskõik kui vanad me ka pole, oma vanemate toetust ja heakskiitu ootame me niikaua, kuni nad elavad.

Ava oma süda oma lapse uuele elukaaslasele. Juhul, kui uus elukaaslane toob kärgperre lisandust oma lapse näol, leia oma südames sopp temagi jaoks. Sinu jaoks on oma lapselaps alati lähedasem. Sa ei pea suutma armastada kärglapselast, aga püüa niivõrd palju ikkagi, et tunda huvi ka tema vastu. Šokolaad jõuluks või sünnipäevaks on omal kohal ka kärglapselapse jaoks.

Ole tugi, abista nii kuis oskad. Küsi oma lapselt see võluküsimus: „Mida Sa vajad? Kuidas ma saan Sulle abiks olla?” Juhul, kui saatus on olnud Sinuga karm ja Su oma laps on surnud, oled Sa vanavanem edasi. Kui Su lapselapse teine vanem liigub edasi kärgperre, liigud Sina temaga kaasa. Sinu ülesanne on hoida oma lapselapse jaoks elus oma lapse mälestust nii hästi, kui Sa seda oskad. Sa esindad nüüd lapselapsele tema suguvõsa juuri. Aita oma lapselapsel neid juuri hoida.

Ajad muutuvad ja meie koos nendega

Muidugi oleks hirmus tore, kui need paarisuhted, kuhu on sündinud lapsed, püsiksid rahumeelselt ja õnnelikult koos. Aga paraku on reaalsus teine: ühed ei oska, neil ei tule suhte hoidmine välja, ja teised ei taha elupikka kooselu, vaid soovivad edasi liikuda. Ükskõik kui tugevalt me kõik usume, et lastel on parim elada koos bioloogiliste vanematega eluterves suhtes, on kärgpere mudel saanud uueks normaalsuseks.

Tänasel päeval teab ilmselt igaüks meist lähedalt kedagi, kes elab kärgperes. Aga kas nende kärgedes on ka rahu ja rõõm? Kas kõiki neid kärgi ühendab armastus, austus, aktsepteerimine, abistamine, altruism ja avatud südamed? Ilmselt tead ka kedagi, kelle suhted kärgede vahel on pingestatud ning kellele kärgpere suhted toovad järjepidevat ängi. Kuidagi väga tavaline on, et eelmise ja uue pere vahel on koostöö asemel hoolimatus, ükskõiksus või vastutöötamine ning lapsed jäävad hõõrduvate kärgede vahele, selle asemel et saada samaaegselt osa erinevate kärgede elust.

Loe veel: Mees, naine, lapsed ja lahutus

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare