Kuidas mõjutab vanemate magamatus lapsi?



Kuidas mõjutab vanemate magamatus lapsi?
Magamata lapsevanemShutterstock

Pidev väsimus ja unepuudus ei lase vanematel tunda elust rõõmu ja muudab nad kärsituks. Kahjuks kannatavad mõned lapsevanemad pidevalt unepuudusest tingitud tagajärgede all ja selle mõjud kanduvad edasi ka lapsele.

Paljud vanemad saavad intuitiivselt aru, kuidas unepuudus aeglustab või takistab nende vaimset tööd, alandab nende suutlikkust jääda rahulikuks, kui tuleb ette negatiivsust ja segab nende võimekust tegeleda oma emotsioonidega. Üks 2011. aastal läbi viidud uuring näitab, et vanemad, kellel esineb uneprobleeme, reageerivad kiiremini negatiivsetele. Teine samal aastal tehtud uuring leidis, et kui uuringus osalejad puutusid kokku teiste tundeprobleemidega, oli nende reageerimisvõime suurenenud. Kui nad tegid aga uinaku, eriti sellise, kus magati REM-unestaadiumis, oli nende reageerimisvõime aeglasem. Uuringud tõestavad, et magamine on oluline faktor jäämaks rahuliuks ja säilitamaks tasakaalu olles lapsevanem. Lisaks selgub, et unetus võib põhjustada zombie-efekti, mis kujutab endast lapsevanemate võimetust tunda rõõmu ja väljendada seda nii sõnaliselt kui ka mittesõnaliselt.

Siin on mõned näited, mida unepuudus tekitab ja kuidas need lapsevanemaid mõjutavad:

Seotud lood:

Väsinuna on lapsevanemal raskusi läbi näoilmete rõõmu väljendada

Uuring leidis, et unepuuduse all kannatavatel lapsevanematel on märgatavalt suuremad raskused väljendamaks tundeid läbi miimika. Kuigi uuring leidis, et raskusi tekitab nii rõõmu kui ka halva väljendamine läbi näoilme, tekitab siiski suuremat raskust just rõõmu väljendamine.

Väsinuna näed kurb välja

2013. aastal läbi viidud uuring tõestas, et unepuuduse all kannatavad inimesed näevad ka nukramad välja. Näiteks jätavad kurva mulje punakad silmad, rippuvad silmalaod, paistes silmad, tumedad silmaalused, kahvatu nahk, kortsud silmade ümber ja mossis suunurgad.

Loe veel

Samuti tõestavad erinevad aastate jooksul läbi viidud uuringud, et emotsioonid nagu rõõm, kurbus ja viha kanduvad inimeselt inimesele sekundite jooksul, kaasa arvatud lapsevanemalt lapsele. Teisisõnu kui vanemad on rõõmsad, on ka lapsed rõõmsamad, mis peegeldub nende näoilmes. Kui aga vanemad on kurvad, vihased, närvilised või lihtsalt tuimad, tajuvad lapsed neid näoilmeid negatiivselt. Eriti oluline on see siis, kui laps on kahe-aastane, sest sel ajal areneb välja lapse võimekus saada täiskasvanutest aru nende näoilmete põhjal.

Seetõttu tasub minna õigel ajal magama ja jälgida, et unerütm oleks korras. Väga palju võib elus muutuda positiivsemaks, kui unerütm on korras, sest nii ei kannata inimene unepuuduse all. Sellest tulenevalt on inimene ka õnnelikum ja näeb rõõmsam välja. Niisiis peaksid eriti just lapsevanemad jälgima, et nende uneaeg oleks piisav. Kui magada vähe ja kannatada unepuuduse all, kandub negatiivne üle ka lastele, misjärel kannatavad ka nemad.

Allikas: psychologytoday.com

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare