Lapse arenguetapid, millega võiksid kõik vanemad kursis olla


Beebit jälgides õpid mõistma, kuidas ta sulle enda tunnetest märku annab.
Beebit jälgides õpid mõistma, kuidas ta sulle enda tunnetest märku annab.Foto: Shutterstock

Lapse kogemustest ja õppetundidest koosnev arengutee algab juba väga varakult. Vanemana võiksid nende etappidega kursis olla, et oma last kasvamisel mõista ja toetada.

Iga vanusega kaasnevad psühholoogide sõnul ka vastavad arenguetapid, mille edukas läbimine võimaldab elus hästi hakkama saada.

Beebid ja väikelapsed (kuni 3. eluaasta)

Suurim katsumus selles vanuses laste jaoks on psühholoogide sõnul enda emotsioonide reguleerimine. Küllalt levinud on arvamus, et pisikesed lapsed tunnevad ainult esmaseid emotsioone. Tegelikult on juba päris väikestel lastel väga varieeruvaid tundeid – õnne, ärevust, elevust, hirmu, kurbust, viha ja leina.

Oluline on aidata lapsel oma emotsioone mõista, nii häid kui ka halbu. Beebit hoolega jälgides õpid mõistma, kuidas ta sulle enda erinevatest tunnetest märku annab.

Ära jäta oma beebi tundeid tähelepanuta – helid, keha liigutused ja näoilmed – nende õrna kasutamisega saad sa beebiga suhelda. Selline suhtlusviis näitab lapsele, et ta tunded on tähtsad ja neid märgatakse.

Väikelapsega tema emotsioonidest rääkimine ja nende selgitamine aitab tal ennast ise paremini rahustada ja tulevikus emotsioonidega paremini toime tulla.

Podcastid
Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare