Levinud distsipliinivead, mida vanemad peaksid laste kasvatamisel vältima

 (16)
Levinud distsipliinivead, mida vanemad peaksid laste kasvatamisel vältima
Foto:Scanpix/PantherMedia

Keegi ei ole sündinud ideaalseks lapsevanemaks ning lapsedki ei tule perre koos kasutusjuhendi ja garantiiga. Vigade tegemine käibki heaks vanemaks kasvamise juurde. Kõige raskem on oma maailmaavastajatele distsipliini õpetada. Anname mõned head soovitused, mida võiksid silmas pidada.

Üks kasvatusstiil ei sobi kõikidele lastele

Raamatupoed on täis ekspertide poolt kirjutatud manuaale, mis kõik väidavad, et ainult nende nõuannete järgi on lapsest võimalik viisakas ja korralik inimene kasvatada. Samuti ei väsi su sõbrad, ema ja vanaema rääkimast, milliseid nippe nad sind kasvatades kasutasid ja sulle tundub, et see kõik on nii lihtne — kui nemad said selliseid trikke kasutades hakkama, miks need siis ei peaks sinu laste puhul toimima?

Aga sellepärast, et lapsed on erinevad. Mõni kuulab ja võtab õppust esimese märkuse peale. Teine ei tee su palvetest ja hoiatustest väljagi, kuni on juba liiga hilja. Kolmandad ehmuvad valju hääle peale, neljandad ei reageeri enne, kui röögatad.

Ning see ei sõltu ainult temperamendist, vaid ka lapse vanusest ja arenguetapist. Väikelaps ongi programmeeritud piire katsetama ning proovima sadu kordi järjest teha midagi, mida sa oled tal sadu kordi järjest keelanud teha. Teismelised üritavad end sinu küljest lahti rebida ja oma iseseivust saavutada, kasutades selleks mõnikord viise, mis su hullumise äärele viivad. Kumbki neist ei viitsi kuulata pikka loengut, vaid reageerib lihtsa, kiire ja arusaadava selgituse peale. Kui mõistad, miks nad nii teevad, säästad end vaevast ning suudad säilitada ka pererahu.

Need on peamised vead, mida vanemad laste distsiplineerimisel teevad: