Me ei saa kogeda elu terviklikkust, kui meil puuduvad lähedussuhted teiste inimestega

 (1)
Me ei saa kogeda elu terviklikkust, kui meil puuduvad lähedussuhted teiste inimestega
Foto:Scanpix/PantherMedia

Selleks, et elu oleks terviklik ja me saaksime oma elu õppetunnid läbi teha, on vaja lähedussuhteid. Läbi teiste inimeste õpime ennast tundma ja arendama. Parim keskkond enese arendamiseks ja kasvatamiseks on just perekond.

„Suhtes me sünnime, suhtes saame haavata ja suhtes me ka terveneme." Imago Teraapia looja, Harville Hendrix

Ükski inimene ei ole saar, teda ümbritsevad teised ja ta ise koosneb erinevatest tahkudest. Üle kõige igatseme olla seotud ja kogeda ühenduses olemise tunnet. Oskame igatseda ühendust oma lähedastega, aga rõõmustame ka selle üle kui saame kontakti oma kadunud või maha vaikitud osadega, teiste inimestega ja terve maailmaga.

Keerulistel eluhetkedel jäävad paljud oma segipööratud maailmaga üksi ka siis, kui lähedased on tegelikult olemas, sest ei suudeta uskuda, et keegi teine võib meid mõista, kui me isegi ennast ja endas toimuvat ei mõista.

Nendel hetkedel võimegi tunda, et me oleme justkui üksi jäänud, meiega on midagi juhtunud. Me tunneme ennast puudulikuna, suhetes isoleerituna ja üksildasena. Kadunud on elurõõm, kirg, lähedus ja mõistmine. Ja mingil hetkel seisame „ristteel", et võtta vastu otsus, kuidas edasi.

Kui läänemaailmas on keerukatel eluperioodidel terapeudi abi otsimine enesestmõistetav käitumisviis, siis nõukogude taustaga Eestis veel veidi vähem levinud. Psühholoogia oli Nõukogude Liidus keelatud teadus ja seltsimehed pidid saama igaüks ise oma eluga hakkama. Õnneks on selline mõtteviis vähenemas ja üha enam leidub ka eestlasi, kelle jaoks tundub normaalne enne tähtsate otsuste langetamist või suhetes raskusi kogedes paluda abi professionaalidelt. Ei ole midagi kallimat ega olulisemat (vaimsest) tervisest ja lähedastest peresuhetest.

Seotud lood:

Kui paar on tõesti valmis oma suhteprobleemi lahendama, kuid ise jõutakse ummikusse, siis sobiv teraapia aitab inimestel nii ennast kui teist paremini mõista ja seejärel ise lahendusteni jõuda.

Kuidas võib teraapia sind suhte ja lähedusprobleemide puhul aidata

Näiteks Imagoteraapias ei ole terapeut kummagi partneri poolt, ta on täiesti neutraalne. See aitab mõlemal suhte osapoolel paremini nii ennast kui teist mõista.

Loe veel

Kui inimesed on tülis, siis kipub ikka kumbki oma vaatenurka rõhutama ja raske on korraga näha ka partneri seisukohta ja mõelda, mis on parim meie suhtele. Terapeut võtab siin tasakaalustava rolli - ta hoolitseb, et mõlemad partnerid saaksid oma vaatenurka avada ja tunda, et teda on kuuldud ja partner teda mõistab, ja veelgi enam - partnerile läheb korda, mis tema on mõelnud, tundnud ja kogenud (jah, meil on selleks oma spetsiaalne meetod!).

Sellises teraapias ei toimu tülitsemist ja teineteise süüdistamist, terapeut hoolitseb selle eest, et kumbki partner võtaks vastutuse oma tunnete ja käitumise eest, räägiks läbi oma vajaduste ja kogemuste, jättes teisele inimesele sama võimaluse. Kogu seansi jooksul ei püüta kunagi leida süüdlasi, vaid töötatakse selle nimel, et luua sügavamat mõistmist - millised kummagi varasemad kogemused, lapsepõlvest saadud haavad või rahuldamata vajadused tingivad raskusi, millega paar parasjagu silmitsi seisab.