Millised kodutööd peaksid lapsel varakult selged olema?Millised kodutööd peaksid lapsel varakult selged olema?
Foto: Shutterstock

Koduseid toimetusi tuleb ühes majapidamises kogu aeg ette. Selleks aga, et kogu töö ei langeks ainult vanemate õlule, tasub õpetada lapsele juba varakult mõned asjad selgeks. Näiteks peaks kahe-aastane oskama aidata lauda katta.

Erinevad kodused toimetused õpetavad lastele muuhulgas ka vastutustunnet ja paneb nad aru saama, et asjad ei saa valmis ja ei muutu puhtaks iseenesest. Üks asi on see, et laps paneb mängimise järel mänguasjad omale kohale ja oskab ise voodit teha. Hoopis teine asi on aga majapidamistööd ja puhtuse hoidmine. Kuigi lastel võib enda puhtana hoidmisega tulla ette raskusi, sest mängides saadakse tahtest tahtmata mustaks, siis on äärmiselt oluline arusaam enese ümbruse puhtana hoidmisest.

Lapsed vanuses 2-3 aastat peaksid oskama panna mänguasjad omale kohale, pühkida kapipealseid ja laudu, voltida rätikuid ja katta lauda.

Nelja- ja viieaastased lapsed peaksid teadma, kuidas panna omale kohale puhtad söögiriistad, hoida puhtust vannitoas, puhastada väiksemaid alasi tolmust ja teha voodit. Samad tegevused peaksid olema kindlasti selged ka kuue- ja seitsmeaastastele lastele.

Kaheksa- ja üheksaastased lapsed võiksid aga osata juba pühkida tolmu ka suurematelt aladelt, kasutada tolmuimejat, aidata söögitegemisel, valmistada ka ise lihtsamaid roogasi ja viia prügi välja.

Seotud lood:

Kümne- kuni kaheteistaastastel lastel peaks selge olema pesupesemine, aiatööd nagu umbrohu kitkumine, muruniiduki kasutamine ja taimede istutamine. Samuti toidutegemine ja nooremate õdede-vendade hoidmine. Lisaks ka oskus koristada autot tolmuimejaga.

Kolmeteistkümne-aastased ja vanemad lapsed peaksid aga oskama valmistada õhtusööki, koristada põhjalikult kööki ja vannituba ning triikima pesu.

Hea nipp panna lapsi tegema majapidamistöid on nende õige ajastamine. Näiteks tasuks paika panna reeglid, millised kodutööd peavad olema tehtud enne kooliminekut või enne mänguaega. Mida vanemaks lapsed saavad, seda rohkem peaks neil olema majapidamiskohustusi, sest see õpetab neile vastutustunnet ja arusaama, et asjad ei saa tehtud iseenesest.

Allikas: Reader’s Digest

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare