Mis vanuses mõjub abielu lahutamine tervisele pigem hästi?

 (1)

Mis vanuses mõjub abielu lahutamine tervisele pigem hästi?
Foto: Unsplash

Menopausi läbi teinud naiste tervisele mõjub abikaasast lahkuminek pigem positiivsena, selgub värskest USA ülikoolide teadlaste uuringust.

ERR Novaator refereerib ajakirjas Journal of Women's Health ilmunud artiklit, kus väidetakse, et menopausi läbi teinud naistel langeb sageli pärast abielu lahutamist kehamassiindeks (KMI) ning nad vabanevad tervist kahjustavatest harjumustest nagu suitsetamine ja napsitamine.
Uuringu aluseks on 79 000 menopausi läbi teinud naise andmed. Neist selgub, et just küpsemas eas naistel soodustab lahkuminek KMI langust ning vööümbermõõdu vähenemist. See kehtib siiski vaid tervete ja töötavate naiste kohta.
Uuringus vaadeldi ka, kuidas mõjutab küpses eas naiste tervist abiellumine. Võrreldes vallalistega hakkasid abiellunud küpses eas naised tarvitama rohkem alkoholi ning nende KMI hakkas kasvama.
Seega menopausi läbi teinud naiste teadlike elumuudatustega kaasnevad muutused ka tervisekäitumises, mis sageli väljenduvad paremas tervises. Abiellumine aga vähendab mõnevõrra enda keha eest hoolitsemist ning toob kaasa harjumusi, mida kaasaga on ehk tore jagada, kuid mis tervisele ei pruugi hästi mõjuda.
Varasematest uuringutest on teada, et abiellumine või kooselu alustamine tavaliselt kergitab naiste kehamassiindeksit. Lahutust seevastu on seostatud suurema suremusnäitajaga. Viimase kohta ütlevad värske uuringu autorid, et suurenenud suremus lahutatute hulgas võib olla tingitud järskudest elumuutustest.
Selle uuringu kohta rõhutatakse, et kuigi tegu on esindusliku valimiga (79 000!), siis kehtivad tulemused ennekõike haritud valgete ja töötavate naiste kohta.

Seotud lood:

Allikas: novaator.err.ee

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare