Need tähelepanekud aitavad sinu lapsel kasvada heatahtlikuks ja armastavaks inimeseks


Need tähelepanekud aitavad sinu lapsel kasvada heatahtlikuks ja armastavaks inimeseks
Foto: Shutterstock

Me kõik soovime, et meie lapsed kasvaksid kasvõi pisut paremaks inimeseks, kui me ise oleme osanud olla. Harvardi ekspertide sõnul on lapses peituva headuse väljatoomine ja suurendamine iga vanema võimuses, kui endale aeg-ajalt neid asju meelde tuletada.

Headus ja hoolivus võivad lapses kängu jääda, kui neid omadusi pere ega ühiskonna poolt ei märgata ega hinnata, kui neil ei aidata areneda ja avarduda. Kuidas seda teha? Isikliku eeskujuga elu pisiasjades.

Õpeta last oma emotsioone kontrollima

Elus on seda kindlasti tarvis. Koosolekusaalis jonnivat tegelast ei soovi ju keegi endale kolleegiks. Ja ega jonnijal endalgi oma ülekeevate emotsioonidega mõnus maadelda pole. Oskus emotsioone ära tunda, neile nime anda ja neid hallata, peaks aga alguse saama juba varakult. Selline oskus on võti mitte üksnes tulevase edu loomisel karjääris vaid ka võimalus juba lapsena luua häid sõprussuhteid ja tulla hästi toime ka lasteaias ja koolis.

Foto: Shutterstock
Seotud lood:

Viha, kurbus, pettumus — need emotsioonid on kõikidele tuttavad. Oma lastele peaks õpetema, kuidas nende emotsioonidega toime tulla ja kuidas nende peale oma energiat liigselt mitte kulutada. Kuidas seda teha? Kui laps on rahulikus meeleolus, siis mängige näiteks sellist mängu, et tema mänguasi on katki läinud. Küsi, kuidas ta end tunneb, kuidas ta selle peale reageeriks, kui see päriselt juhtuks? Siis tehke harjutust, kus hingate koos sisse ja aeglaselt viieni lugedes välja. Õpeta teda, et kui juhtub midagi sellist, mis tal emotsioonid pea peale kokku lööb, siis enne tegutsemist võiks ta alati selle harjutuse läbi teha, seejärel hetkeks ka rahulikult mõelda, mis juhtus ja kuidas edasi tegutseda.

Selline lähenemine muutub harjutades automaatseks ja laps suudab enda emotsioone peagi paremini hallata. Ilmselt leiad ka ise, et tuled seda harjutust rakendades igapäevaste pinget tekitavate olukordadega paremini toime.