NIPINURK | Kuidas teha nii, et puuk külge ei hakkaks ja kuidas ta kätte saada, kui see siiski on juhtunud

 (55)

Pole vaja naha sisse jäänud puugi pead nõelaga sorkida, pole vaja ka iga puugi pärast esmaabisse tormata või kiirabi kutsuda, kuid on asju, mida on vaja puugi kohta teada.

Entsefaliidi läbipõdemine annab eluaegse immuunsuse

Kui leiad kehalt puugi ja oled entsefaliidi vastu vaktsineerimata, tuleb ennast vähemalt nädal aega jälgida. Entsefaliit ehk ajupõletik saabub umbes nädal pärast hammustust gripilaadsete tunnustega, milleks on pea- ja lihasvalud ja palavik, võivad esineda ka tasakaaluhäired.
Sellisel juhul tuleks minna arsti juurde ja lasta vereproov võtta. Ravi entsefaliidi vastub puudub, kuid see kulgeb küllalt raskelt ja vajalik võib olla ka kaasuvate nähtuste tõttu haiglaravi.

Borrelioosi läbipõdemisel immuunsust ei teki ja vaktsiini selle vastu pole

Borrelioosi tekitab parasiit, kes satub inimese nahale koos puugi väljaheitega. Tavaliselt tekib puugihammustuse kohale roosakas veidi valus ja pisut sügelev punetava servaga laik. Aga mõnikord ei jää peaaegu üldse nähtavat jälge.
Kui puuk hammustas ja tema eemaldamise järel jäi sellele kohale väike punetav laiguke, siis see on tavaline nahaärritus.

Seotud lood:

Muretsema peaks hakkama siis, kui 7-10 päeva pärast hammustust märkad, et roosakas laik tasapisi kasvab. Siis tuleks arsti poole pöörduda, et välja selgitada, kas tegu võib olla algava puukborrelioosiga.

Lastel leitakse puuke kõige enam pea piirkonnast. Seetõttu tekib neil ka punetav nahalaik sagedamini näo- ja kaelapiirkonda. Võib tekkida ka näonärvi halvatus. Vanemad ei märka seda mõnikord enne, kui lapsel hakkab jook suunurgast alla valguma ja üks silm ei lähe enam kinni.

Borrelioosi vastu vaktsiini pole ja seda ravitakse antibiootikumidega.

Allikad: maaleht.ee, puugiinfo.ee

Podcastid
Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare