Selgitame, miks õnnelikust abielust peagi õnnetu abielu saab

 (8)

Selgitame, miks õnnelikust abielust peagi õnnetu abielu saab
Foto: Shutterstock

Need abielupaarid, kes jäävad suhtes ka aja möödudes õnnelikuks, teevad üht-teist teisiti kui need, kelle suhe lagunema kipub.

Enamikul juhtudel tähendab see drastilist ja tahtmatut muutust oma tõekspidamistes ega ole nii emotsionaalselt kui ka finantsiliselt kummalegi osapoolele kasulik. Isegi püsimajäävate abielude korral langeb suhtes rahulolu tase aja möödudes madalamaks. Kuidas sellist muutust seletada?

Mida paarid, kes jäävad õnnelikuks, õigesti teevad?

Selleks, et mõista, kuidas rahulolu abielus muutub, pead esmalt mõistma, kuidas sinu mõtted ja arvamused abielust ja sinu kaaslasest on struktureeritud. Meie kujutelm partneritest on keeruline ja mitmetahuline, koosnedes eelarvamustest, mis võivad olla väga konkreetsed (näiteks „Minu abikaasa teeb väga häid pannkooke.”), aga ka hinnangulised (näiteks „Mu abikaasa on imeline!”). Kuigi tahame oma partnerite kohta alati parimat uskuda, pole me võrdselt motiveeritud või võimelised kaitsma oma uskumusi igal teemal. Näiteks, kui su partner teeb tegelikult kohutavaid pannkooke, pole võimalik või väga oluline mõelda teisiti. Küll aga, olles õnnelikus abielus, tahaksid tõenäoliselt leida viisi, kuidas oma abikaasat alati parimast küljest näha, mistõttu on võimalik keskenduda ainult kindlatele asjadele, mis sinu soovi toetavad.

Seotud lood:

Nii tunnevad ka õnnelikud paarid. Kui alles mõned aastad abielus olnud paaridelt küsida, mis on nende arust abielu hoidmiseks kõige tähtsam, toovad nad üldiselt välja kõige postiivsemad omadused oma suhtest ning need, kes seda kõige rohkem teevad, on ka kõige õnnelikumad. Selline protsess ei toimu ainult suhte alguses. Aja jooksul mõned suhte omadused muutuvad – osa positiivsemaks, teised negatiivsemaks –, aga õnnelikud paarid on need, kes muudavad oma uskumusi vastavalt sellele, et ootused, mis kukkusid läbi, polnudki tegelikult nii olulised. Tulemusena on abielu evolutsioon päevast päeva üsna stabiilne, sest neid muutusi ollakse motiveeritud kaitsma. Ootused abielule on pidevas muutuses, olles headel päevadel positiivsemad ja halbadel vähem positiivsed.

Loe veel

Mis tegelikult juhtub vähem positiivsete ootustega? Need ei kao, sest isegi õnnelikult abielus olevad paarid tunnistavad, et nende partnerid ei ole igast küljest täiuslikud. Optimistlikuks jäämine nõuab oskust probleemidest ja pettumustest mööda vaadata ning keskenduda positiivsele. Üks viis selleks on selgitada välja, mis neid põhjustab. Näiteks, kui su kallim on ühel õhtul endassetõmbunud, võib selle põhjuseks olla raske tööpäev (mitte märk, et ta ei huvitu sinust enam) ning sellel pole mingit suuremat mõju teie abielule. Abielud, kus paarid süüdistavad teineteist tehtud vigade või ebameeldiva käitumise pärast, ei tundu aja möödudes lihtsalt enam nii meeldivad.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare