Tahad teada, miks sa tegelikult oma lapse peale vihaseks saad?

 (3)
Tahad teada, miks sa tegelikult oma lapse peale vihaseks saad?
Foto:Scanpix/PantherMedia

Needsamad pisikesed tegelased, kes näevad magades välja nagu inglikesed, suudavad meid järgmisel hetkel niimoodi endast välja ajada, et juuksed on peas püsti, vererõhk laes, pea valutab ja ei tea enam, kas peaks nutma, naerma, karjuma või põgenema. Kuid on üks emotsioon, mida meie järglased ei suuda meis esile tuua ja see on viha.

Jah, lugesid õigesti. See ei ole viha lapse vastu, mida sa tunned, vaid sa tunned end ebapädeva lapsevanemana. Sulle tundub, et sa oled vihane ja tahad teda karistada. See, mida me oleme harjunud vihana defineerima ja mille tekitamise eest me oma lapsi karistame, on tegelikult arusaamisele jõudmine, et me ei ole lapsevanemana eriti head tööd teinud ja tunneme end läbikukkununa.

Saamatuse ja oskamatuse tunded on suurimad motivaatorid

Enne uue ülesande kallale asumist ei tunne me ennast eriti kindlalt, sest me pole väga osavad selles, mida me kohe tegema hakkame. Aga just see tunne on suurim motivaator, mis sunnib meid üha uusi oskusi omandama. Oled ju kogenud — pole mõnusamat tunnet ja teadmist kui see, et sa oled ühe võimatuna tundunud ülesandega hakkama saanud ja oskad seda ka edaspidi lahendada. See kehtib pea kõige kohta, alustades lugemisest ja kirjutamisest ja lõpetades auto juhtimise, söögi tegemise või seksiga.

Kuid miski ei innusta sind paremaks saama rohkem kui oma lapse kasvatamine. Ühegi lapsega ei anta kaasa kasutusjuhendit, ükski laps pole teisega täpipealt sarnane, aga ootused lastele ja laste kasvatajatele on samad — sa pead kasvatama oma lapsest normaalse inimese. See paneb sind väga tihti olukorda, kus sa lihtsalt lased käed rippu ja tahaksid alla anda, sest sul pole aimugi, mida nüüd edasi teha.

Seotud lood:

Ainus asi, mis siinkohal aitab, on keskendumine lapsele

Keskendu tema vajadustele ja soovidele, ning eraldada tema emotsioonid enda omadest. Saamatuse tunne sunnib meid last vaatama kui meie endi emotsioonide allikat. Selle asemel peaksid laskma lapsel ennast õpetada, kuidas saaksid just temale parim lapsevaem olla.

Viha tekib siis, kui me süüdistame lapsi selles, et nemad oma töö ära teevad ehk suhtlevad sinuga, esitavad oma soovid ja sina ei tea, kuidas neile vastata.

Saamatuse tunnet valesti tõlgendades võib juhtuda hirmsaid asju

Loe veel

Näiteks võtavad paljud noored vanemad tita nuttu mitte tita märguandena, et tal on midagi vaja, vaid suhtuvad sellesse kui märguandesse, et nad on kehvad lapsevanemad, kelle laps muudkui nutab. Suutmatus beebi nõudmistele vastu tulla või nutmist lõpetada on peamine põhjus, miks lapsi raputatakse. Raputamine aga lõpeb teatavasti väga raskete vigastuste või isegi surmaga.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare