Täitmatu igatsus hoolimise järele ehk kuidas lapsepõlves kogetud traumad peegelduvad romantilistes suhetes

 (1)
Täitmatu igatsus hoolimise järele ehk kuidas lapsepõlves kogetud traumad peegelduvad romantilistes suhetes
Foto: ShutterstockFoto: Shutterstock

Ühiskonna loodud arusaam, mida tähendab romantiline suhe ja intiimsus, ei vasta enamasti kogemusele, mille saavad inimesed suhte loomiseks kaasa oma lapsepõlvest.

Paljud naised on kasvatatud igatsema meest, keda ühiskond tunneb kui printsi valgel hobusel. Soov leida see ideaalne prints, kes meid tornitipust päästma tormaks, on alguse saanud lapsepõlve kogemustest. Uuringud näitavad, et tervetest ja õnnelikest perekondadest tulnud inimesed ei eelda, et peavad leidma enda kõrvale ideaalse kaaslase. Nad armastavad ennast ja teavad, et õigel ajal viib elu just selle inimeseni, keda vaja — ja see ei pea olema mingi prints või printsess!

Soov leida enda kõrvale ideaalne inimene, kes meid kurja maailma ja iseenda käest päästaks, kasvab välja tegelikult meie lapsepõlvest, mil jäi puudu hoolitsusest ja armastusest. Printsi või printsessi on keeruline leida, kui teel sinuni peavad nad võitlema sinu sisemuses elava kolme lohega: äreva lohega, hukkamõistva lohega ja haavatud lohega. Viimase vallutamine osutub kõige keerukamaks.

Lapsepõlv ei mõjuta muidugi üksnes meie romantilisi suhteid, vaid ka arusaama iseendast. Kuidas me negatiivsete emotsioonidega toime tuleme ja kas oleme oma õiguse nimel armastada valmis võitlema või põgeneme iga ohumärgi peale tagasi oma turvalisse tornitippu peitu.

Armastus on meile eluliselt vajalik ning just vanemad õpetavad meid armastust ära tundma ja vastu võtma

Seotud lood:

Imikud, kes saavad süüa ja juua, aga jäetakse hoolitsuse ja tähelepanuta, võivad surra. See tõestab päris selgelt, kui olulist rolli mängivad inimesele hoolitsus ja armastus.

Inimesed ei vaja armastust mitte ainult imikuna, armastus aitab meie arengule kaasa ka lapse- ja noorukieas. Lapsena osaks saanud armastus ja hoolitsus kopeeruvad meie närvisüsteemi, moodustavad mustrid, mis vastutab meie edaspidise isikliku rahulolu ja sotsiaalsete oskuste eest.

Lähedusteooria kohaselt programmeeritakse meile lapsepõlves sisse kindlad normid, kuidas me armastust kogeme ja seda mõistame. See tähendab, et lapsele ei avalda mõju mitte ainult tema suhted oma vanematega, vaid ta õpib ka vanemate ja teiste pereliikmete omavaheliste suhete pealt. Need saavad talle eeskujuks terveks eluks. Edaspidi kasutame oma partneri ja iseendaga suheldes just lapsepõlves kopeeritud infot.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare