Iiri teadlane: pokaal veini halvab sündimata lapse kolmeks tunniks


Öö
Foto: Tanel Meos

"Raseduse ajal lubatud alkoholikogus peaks olema null, ei ole võimalik anda teist vastust. Juba üks klaas veini mõjutab loote aju. Ei ole olemas ohutut raseduse ajal tarbitava alkoholi kogust," rõhutab dr Peter Hepper Põhja-Iirimaa Belfasti Queens'i Ülikoolist.

Ning lisab, et rasedate puhul pole mõtet üldse tarbitud alkoholi kogusele rõhku panna, isegi väike kogus on ohtlik.

"Kui ema joob ühe ühiku, mis on umbes pool pokaali veini, ei liiguta loode peale seda kolm tundi. Vähesed piirduvad aga vaid ühe pokaaliga," nendib dr Hepper. "Märkamatult saab ühest pokaalist kolm. Näiteks kui naine joob ühe pokaali enne sööki, ühe söögi ajal ja ka pärast sööki magustoidu kõrvale võetakse lõõgastumiseks pool pokaali veini, siis venib aeg, mil loode alkoholi mõjul emakas liikumatuna lebab juba päris pikaks." Ka paar tundi võib beebi arengu algetapis olla saatuslik.

Kõige usaldusväärsem viis loote arengut jälgida on dr Hepperi sõnul tema käitumise jälgimine. "Näiteks haigutamine, mis on meile kõigile tuttav tegevus. Kui ema pole alkoholi tarbinud, siis 18. nädalane loode haigutab kaks korda rohkem kui raseduse vältel alkoholi tarbinud naiste puhul. Ka muude liigutuste tegemisel on alkoholi tarbiva ema loode loium."

Seotud lood:

Heppner toob näiteks katsed, kus isegi mitu päeva hiljem on näha, kas ema on joonud alkoholi või mitte – nii kaua kestab alkoholi mõju lootele. Katses joodi alkoholi umbes 1,2 ühikut, mis on võrdne helde käega valatud veinipokaaliga, aga just vähesest alkoholist piisab.

Paljud naised ei oska ise hinnata joodava alkoholi kogust ja ohtlikkust, eriti kui nad ei tarbi seda igapäevaselt. "Meil ei ole aimugi, mida tegelikult tähendab "1 ühik" alkoholi, me ei saa isegi rääkida klaasidest, sest alkoholi kangus ja kõik muud muudavad selle mõõtmise täiesti mõttetuks," nendib doktor.

"Naised teavad alkoholi mõju ja sellega kaasnevaid ohte. Peame küsima, miks ei võeta informatsiooni, mida me neile anname, tõsiselt. Valitsus, arstid, tervishoiutöötajad, ajakirjad räägivad kõik erinevat juttu ja nii kaua, kui on vähemalt üks allikas, mis ütleb, et raseduse ajal tohib juua, valivad paljud naised usaldamiseks just selle info, mida nad kõige rohkem kuulda tahavad."

Loe veel

Lubatud alkoholikogus raseduse ajal peaks Hepneri arvates olema null.

Allikas: Pealinn

Beebi kingitus
Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare