Karm hoiatus: vastsündinut ei tohiks kunagi ema või isa rinnale magama jätta


Karm hoiatus: vastsündinut ei tohiks kunagi ema või isa rinnale magama jätta
Foto: Shutterstock

Vastsündinud on nii väikesed ja armsad, et mahuvad ilusasti ema või isa rinnale pikutama. Tihti jäävad nad sinna magama, sest tal on seal hea ja turvaline olla, ning vanemad on õnnelikud — laps magab rahulikult ja isegi saab korra silma looja lasta. Tegelikult on see aga väga ohtlik, hoiatab imikute uneprobleemide ja äkksurmasündroomiga tegelev organisatsioon.

Organisatsiooni Lullaby Trust hinnangul on ema või isa rinnal tukkuval imikul koguni 50 korda suurem tõenäosus surra imikute äkksurmasündroomi kui lastel, kes magavad oma voodis. Ka vigastuste oht on erakordselt suur — väsinud ema või isa pealt võib laps maha libiseda või võivad vanemad ta kogemata lämmatada. Ka imiku pea ning kael jäävad sedasi magades ebaloomulikku asendisse ning tita võib lämbuda. Nii juhtuski aastal 2010 USA´s, kus nädalavanune imik isa rinnal tududes lämbus. Kuna see isa nüüd oma läbielamistest laiemale avalikkusele räägib, on ka Lullaby Trust oma soovitusi uuendanud ja hoiatab vanemaid selle laialt levinud magamisviisi eest.

Nende hinnangul on suur oht äkksurmasündroomiks ka neil beebidel, kes uinuvad ema või isa kaisus või isegi nende kõrval diivanil või voodis. Näitena toovad nad Inglismaa ja Walesi, kus kuuendik ootamatult surnud titadest olid vanema juures voodis.

Lullaby Trust soovitab värsketel vanematel beebid magamise ajaks alati oma hälli või võrevoodisse tõsta. Emad, kes pelgavad, et jäävad imetades ise magama, juhendatakse, et laps tuleb rinnalt enne ära võtta, kui ema unne vajub, ning kindlasti teise voodisse asetada. Kui ema ei suuda imetamise ajal ärkvel püsida, peaks tema kõrval olema inimene, kes ema üles ajab või imiku ära viib. Parim oleks imetada istuliasendis, kus uinumine on keerukam.

Seotud lood:

Beebi turvalisus on esmatähtis ja üleväsinud vanemad, kes väga sügavasse unne vajuvad, võivad olla beebile ohuks, aga on ka uuringuid, milles väidetakse, et üldiselt tuleb kaisus magamine lapsele kasuks. Vaata SIIA!

Mitte mingil juhul ei tohiks sa imikut endale kaissu jätta juhul, kui sina või su partner suitsetate, tarbite alkoholi või narkootikume, olete üleväsinud või kui laps on sündinud enneaegsena.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare