Hommikul käis naistearst mind üle vaatamas ja seletas, kuidas asjad toimima hakkavad — kui kõik korras, kirjutatakse mind küll paari päeva pärast haiglast välja, kuid jään sisse kui lapse hooldaja. Küsisin uuesti perepalati kohta, aga arst suunas selle küsimusega osakonna õdede poole. Küsisin siis hiljem õdedelt ka perepalati kohta ja vastus oli selline, et me ei tea, millal te üldse lapse enda juurde saate ja kui kauaks, teid ennast kirjutatakse varsti välja, jääte siia kui lapse hooldaja ja seega pole te siis enam meie patsient ja pole ette nähtud. Ma olin maruvihane. Minu pähe ei mahtunud arusaam, et mulle pole ettenähtud perepalatit. Minu arust peaks enneaegselt sünnitanud peredel just olema eesõigus. Teised sünnitavad ühel päeval ja põhimõtteliselt järgmine päev lähevad rõõmsalt koju. Ja saavad oma perega kodus koos toimetada. Mina pean olema seal teab kui kaua. Üksi. Ja mul ei või mees toeks olla.
Terve haiglas oldud aja tundsin end seal kui üleliigne
Ma oleks seal nagu omast vabast tahtest ja ise süüdi. Aga ma olin ju seal, sest meie pisike poja sündis liiga vara ja vajas minu toetust ning kohalolu.
Ma veetsin suure osa ajast intensiivis lapse juures. Ma lihtsalt ei suutnud olla seal ühispalatis, kus on peale minu veel kolm ema. Aga nemad olid koos lastega ja nii õnnelikud. Ma ei suutnud vaadata teiste õnne. Lihtsalt ei suutnud. See oli mulle tohutult valus. Kuidas nad seal lapsi hellitasid ja naersid. Helistasid kõik tuttavad ja sugulased läbi, et jagada nendega oma õnne. Külastusaegadel käisid neid sõbrad vaatamas ja olid kõik nii ülevoolavalt õnnelikud. Mulle oli see vastik ja valus. Mina lamasin oma voodis ja nutsin. Lihtsalt nutsin päevad ja ööd. Lapse juures suutsin end kokku võtta ja olla tugev. Aga oma palatisse tagasi jõudes, ma varisesin iga kord kokku ja ainult nutsin.
See ei ole normaalne, et ema, kelle enneaegselt sündinud laps võitleb oma elu eest, peab jagama tuba kolme õnnest pakatava naisega. Sel hetkel tundsin nii puudust saatusekaslastest. Aga mul polnud aimu ka kuhu ja kelle poole pöörduda. Keegi ei küsinud, et kuidas mina toime tulen.
Minu kõrval kardina taga oli ema, kes samuti ei saanud kohe koju, kuna lapsel oli bilirubiini tase liiga kõrge ja ta pidi saama ravi paar päeva. Tema oli ka üsna õnnetu. Tol hetkel ma mõtlesin nii, et mis asja ta nutab, tal ju laps enda juures. Ma saan nüüd aru, kui isekas see tegelikult oli. Tema jaoks oli see ju ootamatu olukord, samuti šokk. Aga sel ajal olingi isekas ja haletsesin ennast. Paari päeva pärast sai ka tema välja ja siis oli küll pikalt selline periood, kui sisuliselt õhtul tuli uus sünnitanu ja järgmine päev sai juba välja. Sama päeva õhtul tuli kohe järgmine, kes sai omakorda järgmisel päeval välja. Kogu selle kolme nädala jooksul, mis seal haiglas veetsin, ei olnud kordagi sellist olukorda, kus mõni voodi oleks olnud tühi. Üks läks ja kohe tuli järgmine. Väga, väga raske oli.
Ma ei kujuta ette, mida pidi tundma Villu (minu abikaasa), kes oli meist kaugel, üksi kodus. Jah, ta käis tööl ja ma loodan, see hoidis tal pea selge ja mõtted mujal. Aga ikkagi. Ka tema ootas oma esimese lapse sündi nii väga ja nüüd ei saa oma perele toeks olla. Mees tegelikult eiras kõiki neid külastusreegleid. Kui aga vähegi töölt sai, siis ta minu juurde tuli. Villul on väga mõistlik tööandja, kes mõistis olukorda ja võimaldas tal käia meie juures nii sageli kui võimalik ja vajalik. Vähemalt iga kolme tunni tagant käisime alati koos last toitmas. Algul ei saanud me muidugi midagi teha, sest esimesed päevad sai ta ainult tilgutist ja siis hakkas sõna otseses mõttes tilga haaval saama. Siis toimetasid toredad õed rohkem ise. Aga kui juba toitmine meile usaldati, siis me tegime seda alati koos. Õnneks mul piima jätkus. Villu käis ka igal ajal, mil aga tahtis, mul palatis. Kuna mina ei olnud ju enam nende patisent, vaid lapsehooldaja, siis mina ei huvitanud kedagi ja seega ei kippunud keegi ka minu kardinate vahele luurele. Nii me eirasime neid reegleid, püsisime vagusi ja olime koos.
