Miks võiks lapseootel naine kasutada sünnitoetajat?


Miks võiks lapseootel naine kasutada sünnitoetajat?
Shutterstock

Viimased aastad saavad ka Eesti rasedad ja sünnitajad kasutada sünnitoetaja abi ja toetust. Sünnitoetaja lähtub põhimõttest, mille kohaselt on sünd meie algne kogemus, mis mõjutab inimese kogu edaspidist elu. Tema tööd saab võrrelda tõhusalt toimiva kogemusnõustamisega.

Sünnitoetaja on inimene, kes toetab perekonda lapseootuse ja sünnituse ajal ning peale sünnitust. Sünnitusjärgne taastumine ja nõustamine on osa naise emakssaamise jätkuvast protsessist. Sünnitoetaja on naise või pere valitud usaldusisik, kes on sünnituse ajal pidevalt kohal abistamas, toetamas ja julgustamas. Tema abiga saab rase vähendada oma emotsionaalset pinget ja füüsilist stressi, lõdvestuda ning rõõmu tunda lapseootuse ajast. Naise sünnituseks ettevalmistamisel on kõige olulisem osa Algallika metoodil tehtavatel hingamisseanssidel, millede käigus õpib naine lõdvestuma ning usaldama oma keha.
Nõustamise eesmärgiks on luua naisele turvaline keskkond sünnituseks. Hoolitsedes samas, et tulevased lapsevanemad tunneksid ennast selle olulise sündmuse ajal võimalikult toetatutena ja informeeritutena. Ta arvestab sünnitava pere soovidega ja teeb koostööd professionaalsete sünnitusabilistega (ämmaemandad, arstid jt).
Vastavalt oma spetsialiseerumisele pakub sünnitoetaja rasedale kas rasedus-, sünnitoetust või sünnitusjärgset toetust või kõiki neid koos.
Lisaks aitab sünnitoetaja teadvustada naise vajadusi, tundeid (sealhulgas hirme), millega turvalises toetavas keskkonnas tegeleda. Koos leitakse üles alateadvusesse kinnistunud negatiivsed mõttemustrid. Järk-järgult toimub nõustamise käigus teadlikkuse kasv ja mustrite muutumine. Julgustades naist igapäevaselt oma vajadusi märkama ja enda eest hoolitsema.
Nõustamise protsessis kasutatakse erinevaid töövahendeid: spetsiaalseid küsimustikke, dialoogi, vestlusringi, meditatsioone, rasedate jooga elemente, lõdvestumis- ja hingamistehnikaid, Rebozo massaaži, loovliikumist.
Allikas: MTÜ Sünni Vägi

Beebi kingitus