VIDEO: armas beebitervitus tulevasele emale — raseduse kolmas trimesterPeagi kohtub ema oma beebiga esimest korda!

Raseduse 28. - 36. nädal

Raseduse 28.-36. nädalal külastad Sa oma ämmaemandat või naistearsti vähemalt 4 nädala järel. Igal külastusel küsitletakse Sind vaevuste ja meeleoluhäirete suhtes, samuti kaalutakse, hinnatakse kaaluiivet ja tursete esinemist, mõõdetakse vererõhk, emakapõhja kõrgus, küsitletakse looteliigutuste iseloomu kohta ning kuulatletakse loote südamelööke. Alates 30. rasedusnädalast hinnatakse ka loote seisu emakas ning täpsustatakse loote eesasuv (vaagnapoolne) osa.

28.-32. rasedusnädalal korratakse vereanalüüse HIV, hemoglobiinitaseme ja reesusantikehade suhtes.

Vajadusel suunatakse Sind korduvale ultraheliuuringule (kahtlusel loote kasvu mahajäämusele või liigkasvule, lootevee hulga vähesusele või liigsusele, muude näidustuste olemasolul). Ultraheliuuring võimaldab hinnata loote oletatavat massi, lootevee hulka, platsenta asukohta, loote seisu ja eesasetsevat osa ning hinnata loote arengut.

Raseduse 36. - 40. nädal

Raseduse 36.-40. nädalal külastad Sa oma ämmaemandat või naistearsti 2 nädala järel. Igal külastusel hinnatakse kaaluiivet, tursete esinemist, mõõdetakse vererõhk, emakapõhja kõrgus, küsitletakse looteliigutuste iseloomu kohta, kuulatletakse loote südamelööke ning täpsustatakse loote seis emakas. Samuti küsitletakse Sind tupevooluse muutuste suhtes, kaebuste korral tehakse läbivaatus ja vajadusel võetakse analüüsid emakakaelalt või tupest. Iga visiidi eelselt palutakse Sul korrata uriini analüüsi. Vajadusel korratakse vereanalüüsi hemoglobiinitaseme hindamiseks. Koostatakse esialgne sünnituse juhtimise plaan.

Seotud lood:

Vajadusel (looteliigutuste iseloomu muutused, loote südamelöökide kuulatlemisel rütmihäired) teostatakse kardiotokograafia (KTG). Kardiotokograafia võimaldab registreerida loote südamelööke pikema aja vältel ning avastada loote südamelöögisageduse häired, mis viitavad loote seisundi halvenemisele.

Raseduse 40. - 42. nädal

Loe veel

Kui seni jälgis Sinu raseduse kulgu ämmaemand, siis alates raseduse kestusest 41 nädalat jälgib Sind edasi naistearst. Nüüd peaks naistearsti külastama vähemalt kord nädalas. Igal külastusel tehakse kardiotokograafia loote seisundi hindamiseks. Vajadusel hinnatakse ultraheliuuringu abil loote oletatavat massi ja lootevee hulka ning doppleruuringul verevoolu kiirust nabaväädi veresoontes. Kui Sa pole 42. rasedusnädalaks sünnitanud, suunatakse Sind emakakaela ettevalmistamiseks ja sünnituse esilekutsumiseks sünnieelsesse osakonda.

Allikas: Tartu Ülikooli Kliinikum

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare