Kas teadsid, et kui laps oskab ilma abiratastega jalgrattaga sõita, on parim aeg ta ujuma õpetada

 (1)

Kas teadsid, et kui laps oskab ilma abiratastega jalgrattaga sõita, on parim aeg ta ujuma õpetada
Scanpix/PantherMedia

Elu linnas majade vahel võib vahepeal ära tüüdata, seda enam on paljudel sihiks minna puhkuseks mere äärde. Sinna jõudes ei saa enam keegi lapsi veest välja, pole ka ime, isegi koduaias väikesest basseinist on neid võimatu lahti kangutada. Ja kõigil põnnidel on suur unistus – ise ometi ujumine ära õppida!

Kas poleks mitte võrratu nende nõmedate ujumisrõngasteta vette tohtida, aga kuidas saada ujumine selgeks? Siinkohal kehtib reegel: mida varem, seda parem.

1-3- aastased

Selles vanuses lapsed saavad beebide ujumiskursusel toredaid elamusi veega kogeda. Neid kursusi pakuvad tänapäeval paljud ujulad. Enamasti koosnevad kursused pisikestest gruppidest, kus väikelapsed koos vanematega veidike vees mängida ja vanemate abiga supelda saavad. Lapse enesekindlus vees kasvab iga korraga- varsti julgevad nad juba emme või issi paariks sekundiks lahti lasta ja suuremad lapsed juba ise vette hüpata. Kindlus, mis neil läbi eduelamuste kasvab, näiteks mõneks sekundiks vee alla sukeldumine, võib neile kunagi elupäästvaks osutuda. Sest: kui laps kukub ootamatult vette, kangestub ta automaatselt ja hakkab põhja vajuma, see omakorda raskendab tema päästmist. Kui ta aga on juba veega harjunud, siis jääb ta sellises olukorras rahulikuks ja oskab vette kukkudes ise pinnale tulla.

Seotud lood:

Pärast sellist kursust ei oska küll lapsed veel ujuda, kuid nad on suutelised ennast basseinis päästma. Enamus lastest on võimelised paar meetrit ujumisliigutusi tehes edasi liikuma, üksi vette hüppama, kus nad automaatselt hinge kinni ja silmi lahti hoiavad. Kui sa kursusi külastada ei taha, võid ka ise teda õpetada.

Tähtis on järgmisi punkte järgida:

Hoia oma lapsega vees palju otsest kontakti.

 • Mängi temaga, mitte ära sunni teda vees olema.

 • Ära käi talle peale, kui ta ei taha/ ei julge vette hüpata, sukelduda või vabalt ujuda.

 • Võta ujumisabid kaasa.

 • Alates neljandast eluaastat

  Loe veel

  Neljandast eluaastast alates võivad lapsed ujumiskursustele minna, mõned trennid alustavad siiski alles laste võtmist alates 5. eluaastast. See, kes jalgrattaga ilma tugiratasteta sõidab, on kindlasti valmis päris ujumisliigutusi õppima. Trenni võivad minna ka lapsed, kes ei käinud beebiujumises, sest enamuses alustatakse vees harjumisega.
  Pärast kümmet trenni on peaaegu kõik lapsed juba nii kaugel, et saavad 25-meetrise raja ujutud. See on ka märk sellest, et nüüdsest tohib laps üksinda mitteujujate basseini minna. Kogemused näitavad, et nelja ja viie aastased lapsed õpivad konna ja krooli kõige efektiivsemalt grupitundides. Kui tahad siiski ise lapsele neid õpetada, lähtu järgnevast:

  • Alusta kindlasti basseinist, kus lapsel jalad maha ulatuvad.

  • Tehke kaks korda nädalas trenni, kuid mitte rohkem kui 15 minutit korraga.

  • Lastel on lihtsam õppida kõigepealt rinnal ujumist, kuna sealne käte ja jalgade koordinatsioon on lihtsam kui krooli ujudes.

  • Ära nõua lapselt koheselt laitmatut tulemust. Tema ujumistehnika läheb paremaks kui ta ennast vees kindlamalt tunneb.

  Lõppkokkuvõtteks võib öelda, et mida lõbusam on lapsel ujumist õppida, seda kiiremini harjub ta veega ja tema osavus kasvab. Jääb veel viimane soovitus: supelgu, kuni näpud krobeliseks lähevad.

  Jäta kommentaar
  ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
  Postitades kommentaari nõustud reeglitega
  Loe kommentaare Loe kommentaare