Kohutavad kahesed: kuidas nendega hakkama saada ja ise sealjuures mõistuse juurde jäädaKohutavad kahesed: kuidas nendega hakkama saada ja ise sealjuures mõistuse juurde jääda
Foto:Scanpix/PantherMedia

"Kohutav kahene" käib pigem ajavahemiku kohta, mil laps on vanuses üks kuni kolm aastat, mil üliarmsast rõõmurullist võiba saada ka väike vihane koletis. Just sel ajal toimub suur arenguhüpe. Lapse tähelepanu ei saa enam nii lihtsasti kõrvale juhtida, nad taipavad, et nad on täitsa eraldi isiksused, kes võivad ja saavad asju omal moel teha.

Nad mõistavad, et neil on võimalus asju oma tahtmist mööda suunata, aga mõjujõudu jääb väheks. Seetõttu hakkavad nad uurima ja mõistatama, kuidas oma tahtmist saada.

See, kas vanem kogeb seda avastusperioodi õudse ja pead valutama ajavana või naudib seda, kuidas ta laps areneb ja õpib, sõltub sellest, kuidas vanem lapse arengusse suhtub. Mida rahulikumalt vanem lapsel tema enda rütmis avastada, uurida ja katsetada lubab, seda rahulikumalt see raske periood ka mööda saab.

Kas oled valmis oma lapse esimesi samme iseseisvumise teel toetama, aga mitte teda liialt tagant utsitama? Suudad sa võtta lapse sammukesi iseseisvumiseni rõõmsa ja tervitatava sündmusena, mitte solvanguna? Oled sa valmis selleks, et ei saa enam lapse igat liigutust ja sammu kontrollida? Oskad sa seada piire, samal ajal lapse vajadusi mõistes ja talle toeks olles, kui ta pahandab, kui ei saa, mida ta tahab?

Mida mudilane „kohutavate kaheste“ perioodil oma vanematelt vajab:

1. Aidata tal iseennast tundma õppida

Seotud lood:

Sel ajal hakkab ta aru saama, et tal on mingite asjade üle võim ja ta suudab teatud asju ja protsesse ise kontrollida. Näiteks oma keha valdamine.

2. Limiit, rutiin, päevakava

Mudilased hakkavad mõistma, et maailm on päris suur ja seal toimub päris palju asju. Isegi nende enda tunded ja mõtted on neile mõnikord liiga rasked taluda, mistõttu vajavad nad rahulikku ja kindlameelset täiskasvanut oma kõrvale, kes kinnitaks, et kõik on hästi. Nad tahavad tunda, et nad ei ole üksi ja et vanem aitab neil toime tulla nende enda uute ja hirmutavate tunnetega ning enesekontrolli puudumisega.

3. Aja mõistmine

Lapsed vajavad rutiini, et end turvaliselt tunda. Kui ta teab, et pärast lõunasööki on uneaeg ja pärast seda minnakse õue, on tal hea olla.

4. Sinu empaatia

Loe veel

Mida rohkem suudad asju lapse vaatenurgast näha, seda lihtsam on sul temaga läbi rääkida ja mõistlikule lahendusele jõuda. Ka siis, kui te ei saa teha seda, mida tema parasjagu tahab, mõistad sa, miks ta pahandab ja teil on lihtsam uuesti sõbruneda.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare