Praktilised soovitused, et laps hakkaks muretult ise potil käima


Potiraamat ja hea sõber tulevad potitreeningul kasuks!
Potiraamat ja hea sõber tulevad potitreeningul kasuks!Foto: Volodymyr Melnyk, Scanpix

Kui toimid nende soovituste järgi, läheb mähkmetest loobumine sujuvalt.

Hinda beebi valmisolekut. Ja enda oma ka

Umbes aastaselt hakkavad lapsed mõistma, kui neil on pissi- või kakahäda. Aga see, millal lapsed potilkäimiseks valmis on, on väga erinev, tavaliselt juhtub see vahemikus 1,5–2,5 aastat. Selleks, et mõista, kas aeg on küps, jälgi neid asju:
- kas ta saab lihtsamatest juhtnööridest aru;
- kas ta oskab kõndida ja istuda;
- kas ta oskab pükse jalast ära võtta ja tagasi panna?

Vali õige varustus

Kui pott lapsele ei meeldi või on tal seal ebamugav istuda, ei tule sellest asjast midagi välja. Pott peab olema huvitav ja lapsele väga mugav. Kõige parem on see, kui selle koos poes välja valite. On lapsi, kes lähevad kohe adapteri abil suurele potile (siis on sul vaja abiks ka väikest tooli, millega laps saab ise potile ronida), teised aga pelgavad suurde potti sisse kukkuda ning on nõus ainult väikesel lastepotil istuma.

Loo potirutiin

Potile harjutamise alguses pane ta potile iga kord, kui on tõenäoline, et ta võib kakada või pissida. Näiteks enne vanni, pärast õhtusööki, enne magamaminekut, enne õues käimist jne. Mis siis, kui potti esialgu midagi ei tule. Peaasi et ta saab potiga tuttavaks ega pelga seda. Sundida ei tohi kunagi! Ega pahandada, kui laps sinna nädala jooksul midagi ei tee. Järelikult on veel harjutamiseks vara.

Näita ette

Seotud lood:

Lapsed õpivad sinu tegude järgi. Nii et istuge aga koos tualetis, igaüks oma potil, ning ajage oma asju. Veel parem eeskuju on kas suur õde-vend või potilkäimise selgeks saanud sõber-sõbranna. Just koos potilkäimine on põhjus, miks lastel, kes mähkmega sõime lähevad, potilkäik väga ruttu selgeks saab. Kindlasti õpeta teda ka pärast pissil-kakal käimist käsi pesema, tualettpaberit kasutama, vett peale tõmbama.

Selgita põhjuse-tagajärje seost

Järgmine kord, kui laps mähkmesse kakab, vii ta poti juurde, pane ta sinna istuma, selgita, et kaka käib potti ja tühjenda mähkme sisu suurde potti ning lase tal vesi peale tõmmata. Aga ära tee potitamisest mingit suut tseremooniat ja ära käitu nii, nagu see oleks mingi maailma suurim asi, sest nii võib laps potti pelgama hakata ja ei tee sinna üldse midagi.

Hangi trennipüksid

Loe veel

Las ta jookseb kodus ringi vanades dressipükstes, mis on märjaks saades ebamugavad. Poes müüakse ka spetsiaalseid potitreeningumähkmeid, mis jätavad pissimisel mähkme sisu niiskeks.
Kui ta juba suudab oma potilkäike enam-vähem ajastada, on vanemad leidnud, et lapse lemmiktegelaste piltidega pesus püsivad mudilased kauem kuivana. Arvesta ka sellega, et õnnetusi ikka juhtub, ära mingil juhul üle reageeri.

Öine potitreening võib võtta veel kaua

Öine kuiv olemine võtab tunduvalt kauem aega. Mõned pissivad kuni koolini öösiti voodisse, sest ei suuda oma põit magades kontrollida. Pane talle sel juhul ööseks ikkagi mähkmed ja räägi igal õhtul enne magamaminekut, et kui magades tuleb häda, tuleb emmele öelda ja potile minna. Kui näed, et mähe jääb kuivaks, vaheta see kilelina ja aluspükste vastu välja. Õhtul viimane ja hommikul esimene asi peab olema tuealetis käimine!

Õnnitle ennast – saitegi hakkama! Nüüd tähistage seda üleliigsete mähkmete laiali jagamisega väiksematele sõpradele ning neile oma uute oskuste demonstreerimisega, et ka neid potile innustada ja ette näidata, kuidas asi töötab.

Allikas: BabyCenter

Mingil juhul ei tohi last vägisi potile sundida.
Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare