PODCAST | Keskmine suitsetamisega alustaja on 12aastane! 70% neist alustab e-sigarettidest
„Need tooted tulid turule eksitava sõnumiga,“ sõnab uues Pere ja Kodu podcasti osas Tervisearengu Instituudi terviseriskide ennetamise keskuse vanemspetsialist Anna-Liis Veerpalu, pidades silmas e-sigarette, mida on reklaamitud kui suitsetamisest loobumise vahendeid või vähemkahjulikke alternatiive tavasigarettidele.
Kergemaid haigusseisundeid, mis tekivad suitsetamise tagajärjel, on seostatud ka e-sigarettidega. Pikaajalisi e-sigarettide tarvitamise tagajärgi ei ole veel välja uuritud, sest tegemist on üsna uute toodetega. Just sellepärast saavad Veerpalu sõnul nende tootjad infoga manipuleerida. Paraku ei pane e-sigaretid pea kedagi suitsetamisest loobuma – vastupidi, mitmed noored täiskasvanud on vahetanud tavasigaretid e-sigarettide vastu. Samuti on nende turule tulek muutnud suitsetamise laste ja noorte seas populaarsemaks.
„Siiamaani on kopsuvähi põhjustest 80% seotud suitsetamisega. Praegused teadusuuringud näitavad seda, et e-sigaret põhjustab organismis samasuguseid muutuseid nagu tavasigaret. Ta kahjustab meie loomulikku DNA-d, misläbi organism on haigustele vastuvõtlikum ja meil võivad välja kujuneda vähkkasvajad,“ räägib Seerpalu. Lisaks kopsuvähile on suitsetamisega seotud ka diabeet, kõrgenenud vererõhk ja südame löögisagedus, peavalud ning ülemiste hingamisteede haigused.
„Lastel, kes alustavad sõltuvusteekonda nikotiinist, on suurem tõenäosus jääda sõltuvusse alkoholist või narkootikumidest,“ räägib Veerpalu.
Veel tuleb juttu sellest, kuidas lapsed e-sigarette kätte saavad, kuidas nendega suitsetamisest rääkida, kuidas ise suitsetamisest loobuda ja paljust muust.
Kuula Pere ja Kodu podcasti!